Jak właściwie wykonać izolację balkonu?

Izolacja polega na zabezpieczeniu odpowiednimi materiałami wszystkich warstw tarasu, aby nie pojawiały się na nim glony czy grzyb lub spore szczeliny. Hydroizolacja na balkon może być wykonana na dwa sposoby – powierzchniowo i drenażowo.

Izolacja balkonów – co należy wiedzieć?

Izolacja balkonów to odpowiednie ich zabezpieczenie przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych. Wykonanie izolacji balkonów jest łatwiejsze przy budowaniu nowego budynku z balkonem. Wówczas budujący mogą skorzystać z nowoczesnych rozwiązań (termoizolacyjne łączniki balkonowe) i zintegrować je ze zbrojeniem. Trudniej jest przeprowadzać izolację balkonów w starych domach czy budynkach mieszkalnych. Często w takich przypadkach zostaje ona źle wykonana, na skutek czego i tak po pewnym czasie na balkonie pojawiają się glony, mech, pękające płytki, grzyb w pomieszczeniu, spore szczeliny czy rysy.

Zdaniem ekspertów budownictwa i architektury odpowiednio wykonana izolacja to z jednej strony termoizolacja, a z drugiej hydroizolacja balkonu. Balkon ma być dostatecznie zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak wiatr (termoizolacja), deszcz (hydroizolacja), temperatura.

Termoizolacja balkonu to zabezpieczenie go zarówno przed zbyt niskimi temperaturami, szczególnie przed mrozem, jak i wysokimi. Każdemu balkonowi zimą doskwierają mróz i padający śnieg, a latem jest on narażony na działanie wysokich temperatur. Najlepiej już na etapie powstawania balkonu zadbać o odpowiednie materiały izolacyjne, które będą właściwie chroniły go przed zniszczeniem. W związku z czym należy postawić na sprawdzone rozwiązania i dobre jakościowo materiały. Najskuteczniejszym rozwiązaniem w tym zakresie jest obłożenie płyty balkonu specjalną izolacją. Takie ocieplenie balkonu należy zrealizować zarówno na dolnej, jak i górnej płaszczyźnie. Dla zapewnienia tej postaci izolacji termicznej trwałości, ważne jest wykonanie obróbek na płaszczyźnie płyty balkonowej – uniemożliwi to podciekanie wody. Rekomendowanym rozwiązaniem jest połączenie płyty balkonowej i stropu za pomocą łącznika termicznego. Obecnie jest szeroki wybór takich łączników na rynku.

Hydroizolacja na balkon może być wykonana na dwa sposoby – powierzchniowo i drenażowo. Sposób powierzchniowy zakłada, że zewnętrzna warstwa tarasu będzie szczelna i odporna na wszystkie czynniki, które mogą ją zniszczyć. Woda opadowa w takim wypadku będzie spływała po powierzchni. Uszczelnienie wykonuje się z mikrozapraw, które nie pozwalają na zatrzymywanie się wody na powierzchni czy w spoinach. Inną metodą jest metoda drenażowa. Kładzie się warstwę drenującą, która powoduje odprowadzanie wody z balkonu. Izolacja balkonu pod płytki to klej, który jest nanoszony na płukany żwir.

Izolacja balkonu krok po kroku

Izolację na balkon rozpoczyna się od ułożenia warstwy spadkowej, która ułatwia spływanie deszczu dzięki nachyleniu ku zewnętrznej części tarasu. Takie nachylenie powinno wynosić od 1 do 2%. Najpierw należy usunąć starą wylewkę, papę i płytki. Ważne jest dokładne oczyszczenie i wyrównanie płyty betonowej. W przypadku pojawienia się nierówności, uzupełnia się je zaprawą do montażu w betonie. Użycie poziomicy sprawia, że ustalenie prawidłowego spadku nie jest trudną sprawą. Takie podłoże należy zagruntować środkiem bitumicznym.

Następnym krokiem jest dalsza izolacja balkonu. Papa nakładana jest w dwóch warstwach. Może być to papa zimna lub termozgrzewalna. Papę układa się na zakładkę co około 10 cm, łącząc ją z lepikiem dla uszczelnienia warstwy spadkowej na balkonie. Termoizolacja balkonu jest wykonywana za pomocą styropianu twardego.

Płytki na balkonie – izolacja

Izolacje tarasów i balkonów wykonuje się z płytek ceramicznych, które mają specjalną konstrukcję i nie pękają. Także fugi i spoiny powinny być mrozoodporne. To idealne i wygodne rozwiązanie dla zastosowania izolacji mineralnej na balkon.

Izolacja taka – szlam mineralny, jest zaprawą cementową, która uszczelnia, a dodatkowo jest wzbogacona o polimery. To powłoka, która ma doskonałe właściwości hydroizolacyjne. Istnieją zaprawy z dwoma składnikami – mieszanką cementu i żywicą. Należy je ze sobą połączyć. Szlamy mineralne swoje zastosowanie zawdzięczają doskonałym właściwościom hydroizolacji i dobrej przyczepności do płytek ceramicznych. Są elastyczne i odporne na zmiany temperatury. Nawet przy niskich zimowych temperaturach zachowują elastyczność. Idealnie nadają się w momencie, gdy wykonawcę goni czas i musi w szybkim tempie wykończyć balkon. Szlama jest nakładana za pośrednictwem wałka, pędzla lub pacy metalowej. Wykonuje się to w dwóch warstwach, które są ułożone prostopadle wobec siebie. Między nakładaniem warstw powinno się zachować co najmniej 4-godzinną przerwę. Najlepiej żeby powłoka miała co najmniej 2 mm grubości. Płytki można już układać po około 12 godzinach od położenia szlamu. Ważne jest, aby wykonać uszczelnienie pod cokołem. W rogu balkonu, pomiędzy płytą a ścianą, należy dodać taśmę uszczelniającą. Narożnik cokołu trzeba dodatkowo uszczelnić odpowiednim klejem, który przeniesie wszystkie naprężenia. Dylatacja musi przejść przez wszystkie warstwy balkonu lub tarasu. Na końcu osłania się ją silikonem.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Rzeszów

  • firmy budowlane Szczecin

  • firmy budowlane Warszawa

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu