Łazienka na poddaszu - jak ją zaaranżować, aby była nowoczesna i funkcjonalna?

Urządzając łazienkę na poddaszu, należy wziąć pod uwagę, że każde z urządzeń sanitarnych wymaga innej wysokości mocowania i odpowiednio dużej przestrzeni, by móc z nich wygodnie korzystać. O czym należy pamiętać, aranżując łazienkę pod skosami?

Skosy poddasza sprawiają, że panuje tam niepowtarzalny klimat. Skośny sufit może jednak okazać się problematyczny przy aranżacji łazienki na poddaszu.

Łazienka na poddaszu – jakie są problemy przy projektowaniu?

Aranżacja łazienki na poddaszu może być kłopotliwa ze względu na skośny sufit, który sprawia największe problemy w projektowaniu. Korzystanie z łazienki musi być komfortowe, a to nie zawsze jest łatwe do osiągnięcia w przypadku pomieszczenia na poddaszu. Z tego powodu do urządzania łazienki należy podejść z wyjątkową uwagą. Duży wpływ na funkcjonalność łazienki i możliwości rozmieszczenia poszczególnych sprzętów ma wysokość ścianki kolankowej. Znacznie łatwiej jest urządzić łazienkę, która jest wysoka, jednak ze skosami również można sobie poradzić. Przy projektowaniu łazienki na poddaszu trzeba zwrócić uwagę nie tylko na powierzchnię podłogi, ale również przekroje pomieszczenia, które wskazują jego różne wysokości. Dzięki temu wiadomo, gdzie może stanąć kabina prysznicowa, a w którym miejscu zmieści się jedynie wanna. Przy ścianach wysokich najczęściej umieszcza się kabiny prysznicowe, umywalki, lustra i grzejniki, natomiast pod skosami powinny zmieścić się miski klozetowe, bidety i wanny. Przy niskich ścianach mogą stanąć również dekoracje, kosze na pranie czy szafki na ręczniki.

Łazienka na poddaszu z wanną

Do łazienki na poddaszu ze skosami najczęściej wybierana jest wanna. Jest niższa niż kabina prysznicowa i łatwiej ją wygodnie umiejscowić w problematycznej przestrzeni. Standardowa wanna ma wysokość około 50–55 cm, ale popularne w nowoczesnych łazienkach na poddaszu wanny na nóżkach mogą mierzyć 60 cm, a wanna z hydromasażem nawet 65 cm. Aby osoba siedząca w wannie nie dotykała czubkiem głowy sufitu, wanna powinna stać w miejscu o wysokości co najmniej 110 cm, mierząc od poziomu posadzki. Swobodny dostęp do wanny nie będzie możliwy, jeżeli będzie się znajdować w całości pod skośnym sufitem – przynajmniej przy jednym jej końcu osoba kąpiąca się powinna mieć możliwość przybrania pozycji stojącej. Stojąc obok wanny lub wchodząc do niej, potrzebujemy co najmniej 200 cm wysokości od posadzki do sufitu. Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, które ze względu na możliwość swobodnego zastosowania pod skosami jest idealne do łazienki na poddaszu, jest wanna wpuszczana w podłogę. W dużym salonie kąpielowym oryginalnie zaprezentuje się również wanna wolnostojąca usytuowana na środku pomieszczenia.

Łazienka na poddaszu z prysznicem

W małej łazience na poddaszu równie dobrze sprawdzi się kabina prysznicowa, która wcale nie musi stać przy wysokiej ścianie. Stylowym rozwiązaniem do nowoczesnej łazienki na poddaszu jest prysznic bez brodzika z eleganckim odpływem liniowym. Brak brodzika pozwoli na zamontowanie niższej kabiny pod skośnym sufitem. Standardowo kabina prysznicowa jest wysoka na 180–190 cm, jednak chcąc dopasować ją do skosu, można skorzystać z możliwości zamówienia ścianek kabiny pod indywidualny wymiar. Ciekawym rozwiązaniem do łazienki pod skosami urządzonej w stylu nowoczesnym jest kabina typu walk-in zamknięta tylko z jednej strony szybą. Jeśli spadek dachu znajduje się tylko po jednej stronie pomieszczenia, najlepszym miejscem na natrysk jest wysoka ściana przy drzwiach wejściowych.

Umywalka w łazience na poddaszu

W dużej łazience na poddaszu zmieści się zarówno wanna, jak i prysznic, a dodatkowo dwie umywalki. Umywalkę w tego typu wnętrzu najlepiej umieścić przy ścianie wysokiej. Aby była komfortowa w użytkowaniu, wysokość górnej krawędzi umywalki powinna wynosić 85 cm od posadzki. Aby móc powiesić nad umywalką lustro, ściana powinna mieć co najmniej 190 cm wysokości. Taka wysokość umożliwia swobodę ruchów oraz daje możliwość przeglądania się w lustrze podczas korzystania z umywalki. Rezygnując z tej funkcji, można umieścić umywalkę pod skosem.

Aranżacja łazienki na poddaszu – gdzie ustawić sedes i bidet?

Ściana, przy której można zainstalować sedes i bidet, powinna mieć co najmniej 80 cm wysokości w przypadku urządzeń stojących lub 130 cm w przypadku urządzeń wiszących wyposażonych w stelaż. Wysokość osoby siedzącej na sedesie to około 130 cm, ale wstając, potrzebujemy już ok. 200 cm od posadzki do sufitu, dlatego dla swobodnego korzystania z miski klozetowej i bidetu nie mogą być one zamontowane pod bardzo stromym skosem sufitowym.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu