Żylistek to roślina typowo ozdobna, charakteryzująca się łatwą uprawą i pięknym kwitnieniem, które rozpoczyna się już w maju. Zobacz, czym charakteryzują się trzy najpopularniejsze gatunki tego krzewu, czyli żylistek szorstki, żylistek wysmukły i żylistek różowy.

Posadzenie żylistka w ogrodzie to świetne rozwiązanie dla osób, które poszukują niewymagających, a przy tym niezwykle dekoracyjnych roślin. Żylistek pochodzi z Azji Wschodniej i Środkowej, ale popularnością cieszy się na całym świecie. Nazwa naukowa stosowana w odniesieniu do tego gatunku to Detuzia. Poznaj najpopularniejsze gatunki i odmiany żylistka oraz sprawdź, jak powinna wyglądać jego uprawa i rozmnażanie.

Gatunki i odmiany żylistków – popularne krzewy do ogrodu

Rodzaj żylistek obejmuje kilkadziesiąt różniących się od siebie gatunków, ale w polskich ogrodach spotyka się tylko niektóre z nich. Do uprawy najlepiej nadają się: żylistek szorstki, żylistek różowy oraz żylistek wysmukły.

Żylistek szorstki

To najchętniej sadzony gatunek wśród żylistków. Krzew osiąga przeważnie około 3 m wysokości. Charakteryzuje się rozłożystym pokrojem i szerokimi liśćmi pokrytymi delikatnym owłosieniem. Kwiaty żylistka szorstkiego są pełne, naprawdę sporych rozmiarów i tworzą dekoracyjne kwiatostany. Na krzewie utrzymują się od maja do lipca. Wśród odmian żylistka szorstkiego warto zwrócić uwagę na odmianę ‘Candidisima’ o białych kwiatach.

Żylistek różowy

Choć jest dość rzadko spotkany, z pewnością zasługuje na uwagę. Żylistek różowy należy do dość niskich krzewów – osiąga maksymalnie 1,5 m wysokości. Ma rozłożysty pokrój, rozrasta się dość mocno, a ze względu na dużą gęstość pędów wymaga corocznego przycinania. Krzewy żylistka różowego kwitną na początku lata, w maju oraz w czerwcu. Czysty gatunek ma piękne różowe kwiaty z białym wnętrzem.

Rozważając zakup żylistka różowego do ogrodu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego odmiany ozdobne, wśród których znajduje się ‘Carminea’ o licznych, gęsto rosnących kwiatach w kolorze biało-różowym oraz ‘Campanulata’ o delikatnych kremowobiałych kwiatach.

Żylistek wysmukły

Jest to najniższy z gatunków uprawnych, osiągający od 0,5 do 1 m wysokości. Wyróżnia się dużymi dwubarwnymi liśćmi i kwiatami zebranymi w wiechy lub grona. Termin kwitnienia żylistka wysmukłego to przełom maja i czerwca.

Krzew żylistek – wymagania uprawne

Żylistek to krzew o niewielkich wymaganiach uprawnych, dlatego z powodzeniem mogą go wybierać osoby z niewielkim doświadczeniem w ogrodnictwie. Jest dość tolerancyjny względem stanowiska i gleby, warto jednak wybierać dla niego miejsca słoneczne lub półcieniste, z wilgotnym i próchniczym podłożem. Na takim stanowisku żylistek rośnie najszybciej i jest odporny na choroby.

Rozmnażanie żylistka

Żylistek może być rozmnażany za pomocą sadzonek zielnych. Ze względu na szybkie ukorzenianie się młodych roślin jest to metoda skuteczna i polecana zwłaszcza dla początkujących ogrodników. Innym sposobem na rozmnożenie żylistka jest oddzielenie ukorzenionych już pędów od egzemplarza matecznego.

Do sadzenia młodych roślin na początku warto wybierać glebę torfową, najlepiej wymieszaną z piaskiem. Wysadzając żylistek do gruntu, należy zapewnić mu stanowisko delikatnie nasłonecznione, bez bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Młode rośliny są wyjątkowo wrażliwe na niedobory wody, trzeba więc obficie podlać je zaraz po zasadzeniu, a następnie utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności podłoża. Żylistki można sadzić zarówno jako krzewy-solitery, jak i w większych grupach.

Żylistek – pielęgnacja krok po kroku

Krzew żylistek ma płytki system korzeniowy, w związku z czym brak regularnego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy, może spowodować słabsze kwitnienie i usychanie poszczególnych części rośliny. Jeśli krzewy są sadzone w większych grupach międzygatunkowych, warto zadbać o to, aby w jednym miejscu znajdowały się o rośliny o podobnych wymaganiach uprawnych. Zbyt ekspansywne, silne gatunki o mocnych i długich korzeniach mogą zabierać żylistkom wodę.

Przez pierwsze trzy lata życia rośliny wykonuje się tylko delikatne cięcie, podczas którego usuwa się uszkodzone i przemarznięte po zimie pędy. W kolejnych latach warto przeprowadzać cięcie odmładzające, które polega na pozbyciu się starych części rośliny, co z kolei często sprzyja zwiększonemu kwitnieniu w kolejnym okresie wegetacyjnym.

Żylistek nie należy do gatunków w pełni mrozoodpornych, warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie krzewu na zimę. Żeby uniknąć przemarznięcia rośliny, należy wybierać dla niego stanowiska bez silnych przeciągów, osłonięte od mroźnego wiatru. Dodatkowym sposobem ochrony żylistka jest okrywanie podłoża, na którym rośnie, za pomocą agrowłókniny lub gałązek drzew iglastych.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: