Złotlin japoński – uprawa i pielęgnacja

 

Złotlin japoński będzie wyjątkową ozdobą każdego ogrodu. Żeby jednak tak się stało, należy zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju, a do tego przyda się pewna dawka wiedzy na temat zasad jego uprawy.

Złotlin japoński to roślina o iście bajkowym wyglądzie, zwłaszcza w porze kwitnienia. Jak każdy gatunek, ma swoje wymagania. Warto przyjrzeć mu się bliżej, a także poznać jego najciekawsze odmiany.

Złotlin japoński – co to takiego?

Złotlin japoński (Kerria japonica), nazywany także złotlinem chińskim, to krzew zaliczany do dużej rodziny różowatych (Rosaceae). Roślina ta pochodzi z Chin, ale od bardzo dawna jest uprawiana także w Japonii, a do Europy przybyła na początku XIX wieku. W Polsce złotlin japoński jest uprawiany jako roślina ozdobna. Jest krzewem osiągającym wysokość od 1 do 3 metrów, choć w uprawie zazwyczaj dorasta do około 2 metrów wysokości i podobnej szerokości. Wytwarza odrosty korzeniowe. Tym, co wyróżnia złotlin japoński, są jego piękne, intensywnie żółte i pełne kwiaty, które pojawiają się w okresie od maja do czerwca. Roślina może powtarzać kwitnienie we wrześniu. W okresie zimowym widoczne są na niej gładkie, zielone pędy. Liście złotlinu japońskiego są intensywnie zielone i podłużne, o ząbkowanych brzegach, ułożone skrętolegle. Ich długość wynosi od 4 do 7 centymetrów.

Gdzie posadzić złotlin japoński?

Ten gatunek sprawdzi się zarówno w parkach, jak i w ogródkach przydomowych. Pędy z kwiatami można wstawić do wazonu lub przygotowywać z nich bukiety. Można go sadzić pojedynczo i w grupie, a także w formie żywopłotu, który będzie się prezentował niezwykle atrakcyjnie zwłaszcza w porze kwitnienia rośliny.

Złotlin japoński – uprawa

Złotlin japoński to roślina, która wymaga stanowiska słonecznego, choć może rosnąć także w półcieniu. W pełnym słońcu jej kwiaty mogą być jednak słabiej wybarwione. Najlepiej by roślina była dodatkowo osłonięta od silnych zimowych wiatrów. Nie ma specjalnych wymagań w stosunku do gleby ‒ toleruje przepuszczalne podłoża, jednak powinny być one wystarczająco wilgotne. Krzew jest dość odporny na zanieczyszczenia powietrza, ale słabo znosi susze. Niezbyt dobrze reaguje także na mrozy, ale jeśli już przemarznie, to bardzo szybko się regeneruje i wypuszcza nowe pędy.

Pielęgnacja złotlinu japońskiego

Złotlin japoński jest rośliną, która rzadko choruje. Nie jest także podatna na ataki ze strony szkodników. Wraz z rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego wskazane jest zastosowanie nawozu wieloskładnikowego przeznaczonego dla roślin kwitnących. Istotnym aspektem pielęgnacji złotlinu jest jego regularne przycinanie, dzięki któremu roślina lepiej kwitnie i ma ładniejszy, bardziej zwarty pokrój. Krzew należy przycinać po zimie, pozbywając się przy tym przede wszystkim przemarzniętych, czarnych pędów. Trzeba je przycinać tuż nad ziemią lub zaraz nad zdrowymi pąkami. Wycinać trzeba także najstarsze pędy, ponieważ roślina najlepiej kwitnie na pędach młodych. W czerwcu, czyli zaraz po zakończeniu okresu kwitnienia, zaleca się skracać pędy kwitnące, na których w kolejnym roku pojawią się nowe kwiaty, choć jest duże prawdopodobieństwo, że część z nich ponownie zakwitnie już późnym latem tego samego roku. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że złotlin jest rośliną ekspansywną i bardzo intensywnie się rozrasta, wytwarzając liczne odrosty korzeniowe, dlatego trzeba pamiętać o ich sukcesywnym usuwaniu. Kiedy zakorzenią się one zbyt mocno, będzie trudno się ich pozbyć. Najlepiej po prostu przerywać je przy użyciu szpadla. Odrosty należy wykopywać i można je wykorzystać do rozmnażania rośliny.

Jak rozmnażać złotlin japoński?

Pierwszym sposobem rozmnażania jest pozyskiwanie wspomnianych odrostów korzeniowych, do którego najlepiej przystąpić jesienią. Po ich wykopaniu trzeba je po prostu wysadzić na docelowe miejsce.

Możliwe jest także rozmnażanie złotlinu przez sadzonki półzdrewniałe, czyli odcinając sadzonki z piętkami z półzdrewniałych pędów bocznych. Powinny one mieć około 8‒10 centymetrów. Po odcięciu sadzonek umieszcza się je w piasku wymieszanym z torfem w równych proporcjach. Wcześniej warto je zanurzyć w ukorzeniaczu. Do rozmnażania przez sadzonki półzdrewniałe należy przystępować na początku lub w połowie lata.

Popularne odmiany złotlinu japońskiego

  • Złotlin japoński ‘Pleniflora’ (Kerria japonica ‘Pleniflora’) – najpopularniejsza z odmian złotlinu o złotożółtych, podwójnych kwiatach, które pojawiają się na przełomie kwietnia i maja, powtarzając często kwitnienie we wrześniu. Kwiaty przypominają pompony i mają około 3 centymetrów średnicy.
  • Złotlin japoński ‘Picta’ (Kerria japonica ‘Picta’) – nieco niższa odmiana dorastająca do 1 metra wysokości i podobnej szerokości. Ma ciekawe liście z białym brzegiem, które pojawiają się wczesną wiosną. Na ich tle interesująco prezentują się złotożółte kwiaty.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu