Begonia królewska – uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

 

Begonia królewska może być ozdobą wielu różnych wnętrz. Żeby jednak prawidłowo się rozwijała i cieszyła swoją urodą, należy poznać jej potrzeby i stosować się do zasad pielęgnacji. Co trzeba wiedzieć o tej roślinie?

Begonia królewska ma określone wymagania. Nie należy się jednak obawiać jej uprawy, gdyż wcale nie jest ona trudna. Jeszcze przed podjęciem decyzji o hodowli warto dowiedzieć się, czego będzie potrzebować ta roślina.

Begonia królewska – wiadomości ogólne

Begonia królewska (Begonia rex) zwana także ukośnicą królewską to roślina z rodziny begoniowatych (Begoniaceae), która w warunkach naturalnych występuje w Chinach i Indiach. Do Europy została sprowadzona w drugiej połowie XIX wieku. Jest to gatunek, który w naszym kraju jest uprawiany jako roślina pokojowa. Begonie królewskie to byliny o mięsistych i grubych, płożących kłączach. Dorasta do około 30 centymetrów wysokości i jest pokryta włosami. Tym, co od razu zwraca uwagę u tej rośliny, są jej wyjątkowe, duże i atrakcyjnie wybarwione liście, które mają sercowaty kształt i w zależności od odmiany różne kolory oraz wzory. Mogą mieć barwę różową, brązową, czerwoną, różne odcienie zieleni, po niemalże czerń czy nawet kolor srebrny. Liście od spodu są zazwyczaj czerwonawe, a niektóre z nich dodatkowo mogą być finezyjne pozawijane. Kwiaty begonii królewskiej są nieduże i niezbyt atrakcyjne. Pojawiają się w czerwcu i lipcu. Owocem jest oskrzydlona torebka z drobniutkimi nasionami.

Wymagania uprawne begonii królewskiej

Begonia królewska jest stosunkowo łatwa w uprawie. Ważnym aspektem jest odpowiednie nasłonecznienie ‒ begonia najlepiej czuje się w półcieniu. Zdecydowanie nie powinno się jej ustawiać w miejscu, gdzie będzie narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, których działanie może uszkodzić liście. Najlepszym miejscem będzie parapet okna znajdującego się od strony północnej lub wschodniej. Begonie należy posadzić w niewielkiej doniczce, a gdy roślina podrośnie, przesadzić ją do większej doniczki. Podłoże dla begonii królewskiej powinno być przepuszczalne i żyzne. Sprawdzi się na przykład podłoże uniwersalne w połączeniu z piaskiem. Na dnie doniczki należy umieścić warstwę drenażu. Jeśli chodzi o zakres temperatur preferowanych przez begonię królewską, to jest to ok. 15℃ latem i 13℃ zimą.

Begonia królewska – pielęgnacja

Nie należy przesadzać z podlewaniem begonii królewskiej, ponieważ roślina ta źle znosi zalewanie ‒ może doprowadzić do gnicia kłączy. Zaleca się umiarkowane podlewanie miękką, a nawet destylowaną wodą wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest już sucha. Nadmiar wody zgromadzony w podstawce należy wylać. Dobrym pomysłem jest ułożenie w niej kilku kamyków, wtedy doniczka nie będzie stała bezpośrednio w wodzie. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza zimą, kiedy liście mogą być narażone na przesychanie. Begonie królewskie są także wrażliwe na suszę i dlatego nie można dopuścić do sytuacji, gdy wody będzie za mało. Wysoka wilgotność powietrza jest wskazana, ale rośliny nie należy zraszać, ponieważ na jej liściach mogą pojawić się plamki. Oprócz tego warto wiedzieć, że begonii królewskiej nie powinno się przestawiać ani ustawiać w miejscach, gdzie będzie narażona na przeciągi. Roślina źle radzi sobie z zanieczyszczeniem powietrza. Liści begonii królewskiej nie należy nabłyszczać ani czyścić. Jeśli chodzi o nawozy, to najlepsze będą te przeznaczone dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.

Rozmnażanie begonii królewskiej

Najłatwiej rozmnaża się begonię królewską przez podział dorosłego egzemplarza. Zaleca się to robić na wiosnę, przy przesadzaniu, mając na uwadze, że trzeba to robić możliwie jak najrzadziej ‒ dopiero wtedy, gdy korzenie będą już całkowicie wypełniać doniczkę. Liście begonii królewskiej są bardzo łamliwe, zatem trzeba takie zabiegi przeprowadzać z poszanowaniem ich delikatności. Begonie królewskie można także rozmnażać przez sadzonki liściowe, które ukorzenia się przy temperaturze około 21℃. Liść należy delikatnie naciąć od spodu w kilku miejscach i ułożyć go na ziemi w osobnej doniczce, którą następnie przykrywa się szkłem lub folią, co pozwala na utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza podczas całego procesu.

Popularne odmiany begonii królewskiej

Begonia królewska to roślina, która ma wiele odmian. Do najciekawszych i zarazem najpopularniejszych należą:

  • begonia królewska 'Emerald Princess',
  • begonia królewska 'Escargot',
  • begonia królewska 'Luzerna',
  • begonia królewska 'President Carnot',
  • begonia królewska 'Red Baron'.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu