Urządzenia wykorzystujące działanie gorącej pary wodnej (parownice) znajdują wiele zastosowań ‒ np. do prasowania, pielęgnacji tekstyliów i sprzątania. Parownica do sprzątania sprawdzi się do czyszczenia wielu powierzchni, gdzie inne sposoby nie przynoszą spodziewanego efektu.

Zdecydowanie największą zaletą parownic jest ich ekologiczne działanie. Do sprzątania nie trzeba bowiem wykorzystywać żadnych detergentów. Wystarczające są bardzo gorące strumienie pary wodnej wytwarzanej przez urządzenie.

Parownice domowe: działanie i przeznaczenie

Parownice do sprzątania składają się ze zbiornika na wodę oraz dyszy, które wyrzucają parę wodną pod ciśnieniem. Po napełnieniu zbiornika wodą i uruchomieniu urządzenia następuje proces gotowania wody (w zależności od modelu trwa to od jednej do nawet sześciu minut na jeden litr wody), która następnie jest zamieniana w parę wodną i wyrzucana na zewnątrz urządzenia przez dysze. Obsługa tego urządzenia jest bardzo prosta i nie powinna dla nikogo stanowić problemu.

Często zadawanym pytaniem przez osoby noszące się z zamiarem zakupu domowej parownicy jest to dotyczące zakresu jej możliwości. Utarło się bowiem, że parownica do domu nadaje się tylko do mycia podłóg. Tymczasem można jej używać do wielu innych czynności, takich jak:

 • czyszczenie różnego rodzaju podłóg – przy użyciu parownicy można wyczyścić nie tylko płytki, ale również parkiety czy podłogi laminowane,
 • czyszczenie fug,
 • mycie luster i okien,
 • czyszczenie baterii kuchennych i łazienkowych,
 • czyszczenie piekarników, blatów roboczych w kuchni, okapów,
 • czyszczenie wnętrza samochodu,
 • usuwanie starych tapet ze ścian.

Wszystkie wymienione czynności można wykonywać pod warunkiem odpowiedniego użytkowania parownicy. Najlepsze parownice są wyposażone w kilka trybów i funkcji, a także w elementy dodatkowe, które pozwalają dostosować urządzenie do pracy. Czyszczenie niezgodne z zaleceniami producenta może bowiem zagrażać zdrowiu osoby je wykonującej oraz skutkować zniszczeniem pielęgnowanych powierzchni.

Z racji tego, że sprzątanie parownicą jest bardzo efektywne i nie potrzeba do niego żadnych detergentów i środków chemicznych, staje się ono coraz bardziej popularne wśród tych, którzy z różnych względów nie mogą mieć styczności z takimi substancjami. Często na zakup parownicy decydują się rodzice małych dzieci, którzy nie chcą, by przebywały one w pomieszczeniach czy używały przedmiotów, które były czyszczone chemicznie. Gorąca para wodna nie tylko usuwa brud, ale również zabija bakterie i roztocza. Z tego względu po parownice chętnie sięgają również alergicy, którzy w szczególny sposób muszą dbać o czystość otoczenia.

Jeśli chodzi o inne plusy wynikające z używania parownicy do sprzątania, to można zaliczyć do nich:

 • oszczędność pieniędzy – parownice czyszczą wyłącznie parą wodną, nie trzeba zatem wydawać pieniędzy na detergenty,
 • oszczędność czasu – sprzątanie przy użyciu parownicy jest szybkie i wygodne, nie trzeba szorować czy polerować powierzchni,
 • ograniczenie zużycia wody – parownice zużywają mało wody; przy użyciu niektórych modeli jeden litr wody wystarczy do posprzątania małego mieszkania,
 • przyjazność dla środowiska – to kolejny plus wynikający z braku konieczności używania detergentów.

Parownica do sprzątania: czym kierować się przy zakupie?

Jaką parownicę wybrać, aby spełniała oczekiwania użytkownika? W sklepach można znaleźć kilka rodzajów parownic do sprzątania. Najbardziej funkcjonalne są urządzenia o gabarytach zbliżonych do klasycznego odkurzacza. Mniejsze urządzenia to tzw. parownice ręczne. Są tańsze od swoich większych odpowiedników, ale zakres ich możliwości oraz komfort pracy jest nieporównywalnie mniejszy. Poszukując parownicy do czyszczenia, należy określić, jak często i do czego będzie ona używana. Jeżeli ktoś poszukuje wygodnego urządzenia, którym docelowo będzie regularnie sprzątał większe powierzchnie, to najbardziej praktyczna będzie parownica o mocy około 1500 W, z dużym pojemnikiem na wodę (ok. 1 litr) i zestawem elementów do czyszczenia różnych rodzajów powierzchni i trudno dostępnych miejsc.

Ile kosztuje parownica do sprzątania?

Za dobrej jakości parownicę domową renomowanej marki trzeba zapłacić około 1000‒1400 złotych. W zestawie otrzymuje się zazwyczaj kompleksowe wyposażenie urządzenia (różnego rodzaju dysze, szczotki, ściereczki z mikrofibry czy wąż parowy z pistoletem). Wprawdzie w sklepach można znaleźć tańsze odpowiedniki parownic, ale mogą się one okazać mniej skuteczne i bardziej awaryjne.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: