Najpopularniejsze rośliny iglaste to: jałowiec pospolity, cypryśnik błotny, kosodrzewina...
Iglaki w ogrodzie to wyjątkowa dekoracja, która doskonale uzupełnia pozostałe ogrodowe kompozycje z kwiatów czy krzewów i drzew liściastych. Najpopularniejsze rośliny iglaste to: jałowiec pospolity, cypryśnik błotny, kosodrzewina, sosna wejmutka.
Krzewy i drzewa iglaste do ogrodu mogą być różnej wielkości. Na niewielkiej powierzchni rewelacyjnie sprawdzą się specjalnie hodowane miniaturowe wersje popularnych iglaków, takich jak świerk, jodła czy sosna.
Najpopularniejsze iglaki do ogrodu
- Jałowiec pospolity to chętnie wybierany do ogrodu krzew iglasty. Roślina maksymalnie osiąga około 6 metrów wysokości, jest łatwa w uprawie i może rosnąć nawet na bardzo nieurodzajnej glebie.
- Sosna wejmutka – drzewo iglaste mogące osiągnąć 30 metrów wysokości. Roślina ma stożkową koronę, która wytwarza przepiękne długie igły. Karłowate odmiany sosny wejmutki rewelacyjnie prezentują się na skalniakach czy w niewielkiej odległości od oczek wodnych.
- Kosodrzewina – ładnie komponuje się z wrzosowiskami i roślinnością na skalniaku. Roślina osiąga wysokość około 2 metrów i ma pokładające się pędy.
- Cypryśnik błotny – o pokroju początkowo stożkowym, a nieco później lekko zaokrąglonym. Doskonale rośnie na terenach podmokłych, a jego cechą charakterystyczną są wystające korzenie.
Wysokie i niskie iglaki do ogrodu
Drzewa i krzewy iglaste, które można sadzić w ogrodzie, mają przeróżną wielkość, dlatego wybierając gatunek dla siebie, warto na to zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Duże i przestronne ogrody z powodzeniem pomieszczą wysokie i rozłożyste rośliny, z kolei w małych przydomowych ogródkach najlepiej sprawdzą się karłowate i niskie odmiany.
● Niskie iglaki do ogrodu: choina kanadyjska, żywotnik wschodni, świerk pospolity ‘Tabuliformis’, cis pospolity, świerk biały ‘Conica’ i ‘Alberta Globe’, cypryśnik błotny, mikrobiota syberyjska, żywotnikowiec japoński, żywotnik wschodni ‘Sieboldii’, żywotnik zachodni.
● Wysokie iglaki do ogrodu: sosna pospolita, limba i czarna, jodła koreańska, świerk kaukaski, świerk serbski, czerwony, kłujący i czarny, cyprysik Lawsona, jodła kalifornijska, jałowiec wirginijski, metasekwoja chińska, modrzew europejski, daglezja zielona.
Rośliny iglaste do ogrodu – stanowisko, gleba
Wybierając iglaki do ogrodu przydomowego, należy również zwrócić uwagę na rodzaj gleby i stanowisko, ponieważ poszczególne gatunki różnią się od siebie wymaganiami. Posadzenie rośliny w nieodpowiednim miejscu może skutkować słabszym wzrostem, gubieniem igieł czy odbarwianiem się ich. Większość iglaków lubi stanowiska nasłonecznione, wśród których wyjątkiem są odmiany, które należy sadzić w cieniu. Należą do nich: choina różnolistna, cyprysik groszkowy i tępołuskowy, daglezja zielona, mikrobiota syberyjska, cis pospolity i pośredni, jodła balsamiczna, świerk kaukaski, żywotniki, choina kanadyjska ‘Pendula’.
Na glebach wapiennych najlepiej rosną takie gatunki iglaków, jak: jałowiec sabiński i chiński, biota wschodnia, jodła jednobarwna, sosna czarna, górska, limba, świerk kłujący i serbski, cis pospolity i pośredni, modrzew europejski. Z kolei gatunki, które do zdrowego wzrostu potrzebują gleby kwaśnej, to: sosna karłowa i pospolita, jodła górska i balsamiczna, świerk pospolity, biały i czarny.
Iglaki w ogrodzie – kompozycje
Iglaki w ogrodzie można wykorzystać na wiele sposobów. W dużych, przestronnych ogrodach krzewy i drzewa iglaste rewelacyjnie prezentują się jako solitery, czyli rośliny, które rosną samotnie na otwartej przestrzeni. Z wysokich odmian roślin można stworzyć klasyczny żywopłot, z kolei z mniejszych – dekorację skalniaków, rabat kwiatowych i oczek wodnych.
● Iglaki na żywopłot: biota wschodnia, głowocis japoński, żywotnik zachodni, cyprysik Lawsona, cis pospolity, jałowiec pospolity, świerk pospolity.
● Iglaki na skalniak: jałowiec, modrzew europejski, sosna karłowa ‘Glauca’, sosna górska, świerk pospolity, cyprysik groszkowy, jodła balsamiczna ‘Nana’, mikrobiota syberyjska, sosna wejmutka.
● Iglaki do dekoracji oczka wodnego: cypryśnik błotny, metasekwoja chińska, choina kanadyjska, sosna wejmutka ‘Nana’, daglezja zielona.
Rośliny iglaste stworzą również przepiękne kompozycje w zestawieniu z kwiatami takimi jak róże krzewiaste czy pnące, wrzosami, a także z krzewami, które mają ozdobne kwiaty, np.: z forsycjami, różanecznikami, hortensjami, azaliami. Iglaki rewelacyjnie prezentują się również w bliskim sąsiedztwie berberysów z kolorowymi liśćmi, pięciorników oraz tawuł.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: