Elektryczne grzejniki na podczerwień to alternatywa dla metod ogrzewania pomieszczeń z wykorzystaniem kotła węglowego lub gazowego. Promienniki podczerwieni zasilane są prądem i można je montować na ścianie, suficie lub w pozycji stojącej. Emitowane z nich ciepło jest bezpośrednio odczuwalne przez osoby przebywające w pokoju i redukuje cyrkulację powietrza, dzięki czemu kurz nie unosi się w pomieszczeniu.

Ogrzewanie na podczerwień jest rozwiązaniem wykorzystywanym w domach i mieszkaniach. Najczęściej stosowany jest grzejnik na podczerwień do łazienki lub korytarza, ale sprawdzi się on także w większych pomieszczeniach, np. biurowych.

Grzejnik na podczerwień – jak działa i jak jest zbudowany?

Elektryczne grzejniki na podczerwień wytwarzają ciepło pod postacią promieniowania podczerwonego, które nie jest dostrzegalne dla ludzkiego oka. Działanie tego typu grzejników przypomina grzałkę elektryczną, która po podłączeniu do źródła zasilania w kilka minut osiąga temperaturę kilkuset stopni Celsjusza. Podczerwień porusza się w pomieszczeniu w postaci fal elektromagnetycznych. Energia ta zamienia się w ciepło w chwili, gdy jest pochłaniana przez przedmioty i osoby znajdujące się w otoczeniu. Podczerwień jest dobrym nośnikiem energii cieplnej, dlatego ma zastosowanie w produkcji m.in. paneli cieplnych czy żarówek. Grzejniki na podczerwień zbudowane są z sześciu części:

  • podstawy,
  • tafli, która odbija podczerwień,
  • sterownika,
  • szybki ze szkła hartowanego,
  • elementu grzejącego,
  • obudowy.

Grzejnik na podczerwień może być ozdobiony dowolną grafiką lub zdjęciem, które producent umieszcza na szkle. Dzięki temu stanowi oryginalny element wyposażenia wnętrza i nie szpeci pomieszczenia jak niektóre klasyczne grzejniki wieszane na ścianie.

Główne zalety grzejników na podczerwień

Grzejniki na podczerwień są łatwe w montażu i dają dowolność w kwestii lokalizacji. Do ich instalacji potrzebne jest jedynie źródło energii elektrycznej. Nie wymagają podłączenia rur hydraulicznych jak w przypadku klasycznych kaloryferów. Panele cieplne wykorzystujące podczerwień mogą być zainstalowane w dowolnym położeniu – ich konstrukcja umożliwia montaż ścienny, sufitowy lub stojący (na specjalnych podstawach). Mają estetyczny wygląd, dzięki czemu dobrze komponują się z wystrojem wnętrz. Sprawdzają się w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, takich jak łazienka lub wiatrołap. Równomiernie rozkładają temperaturę we wnętrzach i szybko osiągają temperaturę emisji ciepła.

Grzejniki na podczerwień a tradycyjne kaloryfery

Głównym czynnikiem, który odróżnia grzejniki na podczerwień od klasycznych kaloryferów, jest zasada działania. Te pierwsze ogrzewają pomieszczenia (mury, meble i osoby przebywające w środku) poprzez promieniowanie podczerwone. Ich działanie przypomina promieniowanie słoneczne, które ogrzewa ziemię, emitując fale ciepła. Z kolei klasyczne kaloryfery działają na zasadzie konwekcji. Sprawiają, że ogrzane powietrze zostaje wprowadzone w ruch i to ono ogrzewa wnętrze. Przy ogrzewaniu konwekcyjnym tworzy się różnica temperatur przy suficie i podłodze w pomieszczeniu, ponieważ ogrzane powietrze wędruje do góry, a schłodzone opada na dół. W przypadku grzejników konwekcyjnych ciepłe powietrzne odbijane jest od ścian i to od nich zależy, jaka temperatura będzie odczuwalna wewnątrz budynku. Ciepło emitowane z ogrzewania na podczerwień dociera bezpośrednio do ciała.

Przy ogrzewaniu wykorzystującym promieniowanie nie istnieje problem unoszenia się kurzu w pomieszczeniu, co ma miejsce przy klasycznych kaloryferach. Technologia ta jest zatem bardziej higieniczna i przyjazna dla alergików.

Grzejnik na podczerwień – koszty

Koszty związane z zakupem paneli cieplnych o mocy 500 W to średnio 600–800 zł. W sprzedaży dostępne są także modele droższe – do 1500 zł, które mogą osiągać wyższe temperatury i są wykonane z materiałów lepszej jakości. Taki grzejnik na podczerwień jest w stanie ogrzać pomieszczenie o powierzchni 6 m². Przy zachowaniu tych parametrów panel grzewczy nie powinien włączać się na dłużej niż 6 godzin w ciągu całego dnia, by utrzymać stałą temperaturę pokojową, także w ciągu mroźnych dni. Decydując się na montaż paneli grzewczych na podczerwień w całym domu, a nie tylko np. w łazience, koszt kompletu będzie wynosił około 3500 zł w mieszkaniu 30 m², a około 17500 zł w domu o powierzchni 150m².

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: