Fuksja – sekrety uprawy i pielęgnacji

 

Fuksja to ciekawa roślina o wspaniałych kwiatach. Doskonale sprawdzi się w uprawie na balkonie lub tarasie. Warto poznać jej wymagania, by pozwolić jej się w pełni rozwijać. Co trzeba wiedzieć na temat fuksji?

Fuksja słynie przede wszystkim ze swoich zachwycających kwiatów, których kolory różnią się w zależności od odmiany. Dzięki temu można z nich tworzyć zachwycające aranżacje.

Fuksja – charakterystyka gatunku

Fuksja (Fuchsia) to rodzaj roślin, który obejmuje około 100 gatunków należących do rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). W warunkach naturalnych występują one na terenie Ameryki Środkowej i Południowej, a także Nowej Zelandii. Fuksje mogą być bylinami, krzewami lub niedużymi drzewami, a niektóre z nich są nawet zaliczane do epifitów, czyli roślin żyjących na innych roślinach. W naturalnych warunkach kwiaty fuksji są zapylane przez kolibry i mogą być czerwone, fioletowe, białe, pomarańczowe, a nawet żółte, choć ten ostatni kolor kwiatów występuje rzadziej. W Polsce najczęściej uprawianym gatunkiem jest fuksja ogrodowa (Fuchsia x hybrida) będąca krzyżówką kilku gatunków dziko rosnących. Wśród licznych odmian można się natknąć na takie, które dorastają do około 30 centymetrów, jak i okazy o wysokości 1 metra. Liście fuksji mają jajowaty kształt i ostro zakończone wierzchołki. Kwiaty pojawiają się od kwietnia do jesieni. Potocznie fuksja jest także nazywana ułanką.

Fuksja ogrodowa – uprawa i pielęgnacja

Decydując się na uprawę fuksji, koniecznie trzeba pamiętać, że jest ona rośliną, która lubi światło, jednak musi ono być rozproszone. To bardzo ważne, ponieważ jeśli będzie narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, to pąki kwiatowe zaczną więdnąć, co sprawi, że kwiaty fuksji się nie rozwiną. Oprócz tego fuksje wymagają żyznego i jednocześnie wilgotnego podłoża o pH od 6 do 6,5. Stanowisko do uprawy fuksji powinno być zaciszne. Koniecznie trzeba mieć świadomość, że fuksja nie jest rośliną mrozoodporną. Sadzenie tych roślin do gruntu może być nieco ryzykowne ‒ na zimę konieczne może być przesadzenie ich do doniczki. Znacznie bardziej popularna jest uprawa fuksji w pojemniku, dzięki czemu można ją ustawić na balkonie, tarasie lub w ogrodzie, natomiast na zimę przenieść do chłodnego pomieszczenia. Fuksja w doniczce prezentuje się wspaniale i daje wiele możliwości, chociażby przez to, że można ją przenosić z miejsca na miejsce.

Fuksja – pielęgnacja

Poza okresem spoczynku fuksja wymaga regularnego podlewania, a także dokarmiania przy pomocy nawozu wieloskładnikowego przeznaczonego dla roślin kwitnących. Roślinę należy nawozić od kwietnia do sierpnia co około dwa tygodnie. Przy niedostatecznej ilości wody i nawozu roślina zacznie słabnąć i więdnąć. Od takiego stanu tylko krok do złapania infekcji lub ataku ze strony szkodników, z których najczęściej występującymi są mszyce, przędziorki i mączliki.

Jak przezimować fuksje?

Przed nadejściem zimy należy przyciąć nieco pędy fuksji, tak, by zostały 2‒4 liście. Zimowanie fuksji wymaga przeniesienia jej do garażu, piwnicy lub innego nieogrzewanego miejsca, w którym temperatura nie będzie niższa niż 5℃ ani wyższa niż 8℃. W tym okresie należy ograniczyć podlewanie rośliny do minimum. Ważne jest, by nie przesuszyć bryły korzeniowej. Rośliny w stanie spoczynku tracą liście, które pod koniec zimy odrastają. W marcu należy fuksję przenieść do cieplejszego, dobrze oświetlonego pomieszczenia i przesadzić.

Rozmnażanie fuksji

Fuksję najlepiej rozmnażać przez sadzonki pędowe, które pobiera się w marcu i kwietniu, czyli wtedy, gdy wykształcą się młode pędy. Jeden lub kilka z nich należy oderwać, usuwając przy tym dolne listki i pozostawiając górne. Kolejny krok to umieszczenie sadzonek w podłożu do momentu wykształcenia korzeni. By przyspieszyć cały proces wytwarzania korzeni przez sadzonkę, warto zastosować ukorzeniacz. Korzenie powinny pojawić się po mniej więcej trzech tygodniach, przy zapewnieniu roślinom odpowiedniej temperatury – od 20 do 22℃. Dobrze jest przykryć je w tym czasie folią. Wierzchołki pojawiających się pędów warto uszczykiwać, dzięki czemu roślina będzie wyglądać bardziej atrakcyjnie. Po trzech tygodniach można sadzonkę fuksji przesadzić do małej doniczki, a następnie do większej. W maju i w czerwcu można je przenieść do dużych doniczek i ustawić na balkonie czy tarasie, komponując fuksje z innymi roślinami, takimi jak begonie, niecierpki czy wilce.

Ciekawe odmiany fuksji

Wśród odmian fuksji wyróżnia się fuksja 'Cascade' o różowobiałych i ciemnoróżowych kwiatach, która ma opadające pędy, przez co może być uprawiana w podwieszanych doniczkach. Warto wspomnieć także odmianę ‘La Perle’ o podłużnych różowych kwiatach z czerwonym środkiem, czy też ‘Swingtime’, którą cechuje dość bujny wzrost.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Rzeszów

  • firmy budowlane Szczecin

  • firmy budowlane Warszawa

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu