Filtr do wody – jakie są rodzaje i jaki warto wybrać?

 

Wybór filtra do wody zależy od jej jakości i pochodzenia. Woda z wodociągu jest uzdatniana, więc wystarczy prosty filtr pozbawiający jej zapachu chloru. W domach korzystających z własnych ujęć często konieczne jest stosowanie kilku filtrów do wody pitnej.

Zakup filtra do wody warto poprzedzić jej badaniem. Taką usługę oferują stacje sanitarno-epidemiologiczne oraz firmy zajmujące się doborem i montażem filtrów do wody. Mieszkańcy domów podłączonych do lokalnej sieci wodociągowej mają uproszczone zadanie – woda dostarczana do odbiorców jest wcześniej oczyszczana i uzdatniana. Nie trzeba więc badać jej na zawartość bakterii czy innych zanieczyszczeń organicznych. Warto natomiast sprawdzić jej twardość, czyli zawartość rozpuszczonych w niej soli, przede wszystkim wapnia i magnezu. Duża twardość wody niekorzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów, do mycia i prania zużywa się wtedy więcej detergentów, a sprzęty AGD ulegają szybszemu zużyciu. Dobrze więc zastosować filtr zmiękczający wodę. Można go zamontować np. tylko przy pralce czy zmywarce albo na początku domowej instalacji wodnej (często jako jeden z elementów wielostopniowego filtra uzdatniającego).

Filtr węglowy do wody

Jest to najczęściej używany filtr do wody pitnej. Zastosowany w nim wkład węglowy, przez który przepuszczana jest woda, oczyszcza ją głównie z zanieczyszczeń organicznych i usuwa zapach chloru. Wkład węglowy może być częścią dzbanka do filtrowania wody, filtra na kran, filtra nakręcanego na wylewkę baterii kuchennej albo przepływowego filtra do wody w kształcie kolumny – narurowego, montowanego na rurze doprowadzającej zimną wodę do domu tuż przy głównym zaworze lub stojącego, który najczęściej ustawia się w szafce pod zlewozmywakiem lub na blacie przy zlewie.

Filtr węglowy z czasem traci swoją skuteczność i wymaga wymiany wkładu filtrującego. Dzbanki filtrujące wodę często są wyposażone we wskaźniki, które informują o konieczności zamontowania świeżego wkładu. Co do zasady wkłady do filtrów do wody z węglem aktywnym wymienia się co ok. 3–6 miesięcy (zależnie od jakości wody).

Filtr mechaniczny

Jest to swego rodzaju sito zatrzymujące zanieczyszczenia stałe (drobiny piasku, rdzy z instalacji itp.) o wielkości nawet 1 mikrona. Jako wkład filtrujący stosuje się metalowe siateczki, wkłady sznurkowe, piankowe lub zeolitowe. Takie filtry to modele narurowe, które montuje się na początku instalacji wodnej w budynku (najczęściej stosuje się je w domach z własnymi ujęciami wody jako filtry wstępnego oczyszczania).

Wkłady filtrujące wymagają okresowego czyszczenia. Można to robić ręcznie, płucząc wkład. Jest to jednak dość uciążliwe, dlatego producenci oferują filtry z funkcją samoczyszczenia. Wymagają one podłączenia do prądu i kanalizacji, bo czyszczenie odbywa się za pomocą odwróconego strumienia wody, czym steruje pompa, popłuczyny zaś usuwane są do kanalizacji. Taki samoczyszczący filtr do wody może być wyposażony w elektroniczny sterownik pozwalający zaprogramować częstotliwość i czas czyszczenia.

Filtrowanie wody – odżelaziacze

Wodę o dużej zawartości cząstek żelaza i magnezu łatwo rozpoznać, bo pozostawia na armaturze i urządzeniach sanitarnych rdzawe zacieki. Sposobem na pozbycie się tej uciążliwości jest zamontowanie filtra do uzdatniana wody z kruszywem filtrującym usuwającym nadmiar cząstek żelaza i manganu. Jest to filtr przepływowy w kształcie kolumny, montowany na początku domowej instalacji i wyposażony w głowicę sterującą automatycznym płukaniem złoża. Wkład filtrujący powinno się wymieniać co ok. 5–8 lat.

Filtr do wody – odwrócona osmoza

Filtr z odwróconą osmozą jest zwykle kilkustopniowy i pozwala usunąć z wody 99% zawartych w niej zanieczyszczeń mechanicznych, bakterii, wirusów, ale i soli mineralnych, które są konieczne dla zdrowia. Z tego względu, choć metoda ta cieszy się sporym zainteresowaniem, jest też dyskusyjna. Poza kolumną z membraną osmotyczną i wkładem węglowym filtr osmotyczny jest wyposażony w mineralizator, który w sztuczny sposób uzupełnia wodę o usunięte uprzednio sole mineralne.

Filtry osmotyczne są dość kosztowne w zakupie i choć na co dzień są bezobsługowe, wymagają regularnego wymieniania wkładów (raz na pół roku lub raz na rok).

Filtry do wody na cały dom

W domach, w których woda dostarczana jest z własnej studni, wykonanie badania wody jest koniecznością, a dobór filtrów zależy od jej właściwości. Najczęściej do uzdatniania indywidualnie dobiera się kilka filtrów narurowych (mechanicznych, węglowych i usuwających nadmiar soli mineralnych) lub stację uzdatniającą w postaci filtrów kolumnowych. Jest to dość kosztowne rozwiązanie, ale pozwala uzdatnić wodę dostarczaną do wszystkich punktów poboru w domu. Filtry są przepływowe, więc ich wydajność powinna być tak dobrana, aby utrzymać ciśnienie wody w instalacji na odpowiednim poziomie (4–6 barów).

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu