Materiał, z jakiego zbudowany jest komin i sposób ogrzewania domu to kluczowe czynniki wpływające na osadzanie się smoły w kominie. Z tego względu niezbędne jest czyszczenie komina. Można wykonać je samodzielnie lub z pomocą fachowca. Ile kosztuje czyszczenie komina?

Zastosowanie się do podstawowych zasad użytkowania komina sprawi, że będzie on sprawny przez długie lata. Czyszczenie komina i prawidłowa konserwacja to zadania każdego właściciela domu. Ile kosztuje czyszczenie komina przez kominiarza?

Czyszczenie komina

Prawidłowa drożność komina sprawia, że kocioł pracuje sprawnie, a ciąg działa prawidłowo. Czyszczenie komina należy wykonywać regularnie, a najkorzystniej jest zrobić to przed i w czasie sezonu grzewczego. Według przepisów prawa kominy z kotłem na paliwo stałe należy czyścić minimum cztery razy do roku. Przegląd komina daje gwarancję, że stan przewodu jest prawidłowy lub wskazuje, że wymaga czyszczenia. Największa ilość smoły pojawia się w przypadku budynków ogrzewanych węglem, miałem, drewnem i koksem. Żeby nie doprowadzić do nadmiernego osadzania się smoły, należy zwracać szczególną uwagę na dobór materiału grzewczego i sposób ogrzewania.

Sposoby na czyszczenie komina

Czyszczenie komina od dołu to jeden ze sposobów usuwania sadzy z komina. Można przy tym posłużyć się wiertarką lub profesjonalnymi zestawami do czyszczenia. Do rozwiązania z wiertarką niezbędny będzie zakup profesjonalnych urządzeń. Połączenie wiertarki ze szczotką z miękkiego materiału umożliwi samodzielne czyszczenie komina i nie spowoduje zarysowania jego wnętrza. Czyszczenie komina ze smoły z zastosowaniem wiertarki polega na zamontowaniu do niej długiej nylonowej szczotki i przedłużki. To mechaniczne czyszczenie komina daje szybki efekt w postaci rozdrobnienia nawet silnie osadzonej sadzy. Szczotka podłączona do wiertarki może wyczyścić komin każdej szerokości i dowolnego kształtu.

Inny sposób to czyszczenie komina obierkami, czyli rozwiązanie znane dobrze naszym dziadkom. Niezbędne będą łupiny z ziemniaków, które należy wrzucić na dymiący się węgiel lub drewno. To rozwiązanie spotyka się z różnymi opiniami – niektórzy nawet uznają, że wcale nie działa. Najważniejsze jest, aby obierki zostały wcześniej dokładnie wysuszone, ponieważ mokre mogą jedynie zaszkodzić.

Chemiczne czyszczenie komina

Rynek branży budowlanej oferuje szeroką gamę kosmetyków do czyszczenia komina, które warto stosować co kilka tygodni. Profesjonalne środki czyszczące są dostępne w zróżnicowanych cenach i skuteczne. Chemiczne czyszczenie komina skutecznie eliminuje sadzę, a ponadto zapobiega jej samozapłonom. Preparaty tego typu pomagają dłużej utrzymać komin w czystości, neutralizują sadzę i zapewniają bezpieczeństwo użytkowania. Co więcej, zastosowanie preparatów czyszczących komin zmniejsza przyczepność sadzy i chroni przed korozją. Zabezpieczenie urządzenia grzewczego zapewni użytkownikom komfort i bezpieczeństwo, a dodatkowo wydłuży czas eksploatacji.

Innym rozwiązaniem jest wrzucenie na gorący żar specjalnego proszku, który ułatwia odprowadzanie dymu i redukuje emisję dwutlenku węgla do środowiska.

Jak utrzymać komin w czystości?

Popularnym narzędziem do zachowania czystości komina jest szczotka lub wyciory kominowe. Wyróżnia się kwadratowe i okrągłe szczotki dostępne w różnych rozmiarach, które należy dopasować do kształtu wnętrza komina. Bardzo istotny jest także materiał, z jakiego szczotka jest wykonana. Wyróżniamy szczotki stalowe przeznaczone do czyszczenia kominów ceglanych oraz plastikowe wykorzystywane do wkładów ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Niezbędnym dodatkiem do czyszczenia komina z sadzy jest kula kominiarska, która w zestawie ze szczotką usuwa złogi sadzy i przepycha wszelkie nieczystości. Usunięta sadza umożliwia przedostawanie się dymu na zewnątrz domu, dzięki czemu nie narażamy naszego zdrowia na działanie szkodliwych związków chemicznych. Wycior kominowy ma takie same właściwości jak pozostałe urządzenia do czyszczenia komina i wyróżnia się dużą trwałością i wytrzymałością.

Jak użytkować kominek?

Mechaniczne i chemiczne czyszczenie komina w domu jednorodzinnym zapewnia ochronę przed nadmiernym gromadzeniem się sadzy. Warto pamiętać o zapobieganiu tworzenia się sadzy poprzez prawidłowe użytkowanie kominka. Po pierwsze, nie należy gasić paleniska wodą ani blokować dopływu powietrza do kominka. Nie powinno się korzystać z mokrego drewna, palić przedmiotów z gumy, plastiku itp., które są zagrożeniem dla atmosfery i wpływają destrukcyjnie na przewód kominowy. Nieprawidłowe spalanie węgla i drewna sprawia, że paliwo się wręcz smaży, a z komina intensywnie kopci. Zaleca się rozpalanie od góry, które sprawia, że spaliny są czystsze, a szkody dla środowiska znacznie mniejsze.

Ile kosztuje czyszczenie komina przez kominiarza?

Jeśli nie czujemy się na siłach, żeby usunąć sadzę samodzielnie, możemy skorzystać z pomocy fachowca, który doskonale wie, jak przeprowadzić taki zabieg. Ile kosztuje czyszczenie komina przez kominiarza? Cennik usług kominiarskich różni się w zależności od województwa, a najpopularniejsza stawka za metr bieżący wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: