Jaka powinna być podłoga w salonie i jaki materiał najlepiej wybrać?

Drewniana podłoga w salonie to klasyczne rozwiązanie – może to być parkiet, deski lub mozaika. Coraz częściej jednak inwestorzy decydują się na płytki w salonie. Zwolenników mają też panele do salonu, dzięki którym można skrócić prace wykończeniowe.

W zasadzie do wyboru są wszystkie okładziny, z których powstają nowoczesne podłogi, w salonie nie wszystkie jednak sprawdzą się tak samo dobrze pod względem użytkowym i technicznym.

Salon jest częścią przestrzeni dziennej, dostępnej zarówno dla gości, jak i dla domowników. Podłoga powinna być atrakcyjna wizualnie dla jednych i drugich. Jest intensywnie użytkowana, w pomieszczeniu często znajduje się kominek, coraz częściej montuje się również ogrzewanie podłogowe. Wszystkie te kwestie wpływają na wybór pokrycia podłogowego.

Salon - podłoga drewniana

Najczęstszym wyborem na podłogę do salonu jest parkiet. Jest to dość gruba okładzina (ok. 19–22 mm), którą przykleja się do podłogi, łącząc poszczególne elementy na pióro i wpust. Można ją wielokrotnie cyklinować. Podobne właściwości użytkowe mają deski i mozaiki sztorcowe (15–22 mm). Dużo tańsze i cieńsze (ok. 10 mm) mozaiki klasyczne nie są już tak trwałe.

Parkiety są produkowane z bardzo różnych gatunków drewna – rodzimych i egzotycznych. Te drugie kuszą trwałością i bajecznymi kolorami, ale są trudne w montażu. Niektóre gatunki drewna egzotycznego wchodzą w reakcję z preparatami chemii parkieciarskiej i lakierami. Wiedzą o tym dobrzy fachowcy, dlatego inwestor decydujący się na egzotyczną podłogę do salonu powinien zatrudnić bardzo doświadczoną ekipę. W przeciwnym razie może narazić się na straty.

Drewniana podłoga w salonie jest na pewno efektowna, ale bywa mało efektywna. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy znajduje się pod nią instalacja ogrzewania podłogowego. Drewno jest znakomitym izolatorem, więc im grubsza okładzina podłogowa i im twardsze drewno, z którego jest wykonana, tym większe będą straty ciepła. Nie znaczy to jednak, że podłoga do salonu z ogrzewaniem podłogowym nie może być drewniana – są na to sposoby.

Panele do salonu

Panele podłogowe wielu kojarzą się z tanią i niezbyt atrakcyjną okładziną, która jest hałaśliwa podczas użytkowania i szybko się niszczy. Tak jest w przypadku najtańszych paneli o najsłabszych właściwościach użytkowych. Ale panel panelowi nierówny. Dużo wyższą jakością cechują się deski warstwowe, które w całości produkowane są z drewna. Mają zazwyczaj trzy warstwy (wierzchnia to warstwa dekoracyjna wykonana ze szlachetnego gatunku drewna), które łączy się w taki sposób, że słoje w kolejnej warstwie układają się prostopadle do poprzedniej. Dzięki takiej budowie deski warstwowe są znacznie odporniejsze na zmiany wymiarów, czyli naturalne rozsychanie się i pęcznienie pod wpływem zmiennej wilgotności powietrza. Warstwowy układ desek i ich grubość (ok. 14 mm) sprawiają, że znakomicie sprawdzają się one na podłogach ogrzewanych. Układanie desek warstwowych jest zwykle prostsze i szybsze niż okładzin litych. Deski można bowiem kłaść jako podłogę pływającą (elementy są mocowane między sobą, ale nie przytwierdza się ich do podłoża ani do przegród). Jeśli jednak w przyszłości miałyby być odnawiane (cyklinowane), lepiej przykleić je do podłogi – w przeciwnym razie będą się uginać podczas szlifowania.

Panele laminowane są produkowane na bazie twardych płyt drewnopochodnych. Warstwę dekoracyjną stanowi wzór nadrukowany na papierze i zalaminowany. Wynika z tego oczywisty fakt, że nie da się ich odnawiać. Są za to dość przystępne cenowo (choć istnieją też bardzo drogie rodzaje paneli laminowanych). Układa się je jako podłogę pływającą, a wiele modeli można stosować na systemach ogrzewania podłogowego. Ich zaletą jest bardzo bogate wzornictwo – panele w salonie pozwalają zrealizować niemal wszystkie wnętrzarskie marzenia o podłodze.

Płytki w salonie

Okładziny ceramiczne szturmem zdobywają podłogi w salonie. Składa się na to kilka przyczyn. Przede wszystkim płytki znakomicie sprawdzają się na ogrzewaniu podłogowym – są niewrażliwe na wysoką temperaturę i bardzo dobrze przewodzą ciepło. Druga kwestia to wzornictwo. Ogromną popularność zyskały drewnopodobne płytki do salonu – nie tylko odwzorowują one wygląd desek, ale nawet mają nich fakturę. Takie płytki podłogowe do salonu pozwalają płynnie połączyć posadzkę pokoju z tarasem – najczęściej są bowiem mrozoodporne. Razem z szerokimi nowoczesnymi drzwiami tarasowymi daje to efekt otwarcia wnętrza na ogród.

Gres w salonie może bardzo efektownie imitować szlachetniejsze odmiany kamienia, np. marmur. Płytki gresowe mogą mieć naturalną powierzchnię (są wówczas bardzo odporne na zaplamienia) albo być wypolerowane, dzięki czemu zyskują atrakcyjny połysk, ale zmniejsza się ich odporność na wchłanianie płynów. Oba typy to bardzo atrakcyjne płytki do salonu, zwłaszcza gdy są wielkoformatowe i rektyfikowane, czyli bardzo precyzyjnie docięte, o prostych krawędziach, co pozwala układać je bezfugowo (ze spoiną o grubości 1–2 mm).

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu