Wśród licznych produktów do wykończenia domów i mieszkań znajdziemy zarówno takie, które są wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego, jak i z tworzyw sztucznych. Sztuczne wcale nie musi oznaczać „złe”, za to najczęściej jest tańsze, co jest głównym czynnikiem przyciągającym uwagę klientów. Przykładem takiego materiału jest płyta laminowana.

Płyta laminowana może imitować różne struktury: drewno w rozmaitych odcieniach, beton, kamień itp. Biorąc pod uwagę koszt zakupu naturalnego drewna lub kamienia na podłogę czy blaty w kuchni oraz trudności związane z ich utrzymaniem, wiele osób zastanawia się nad tańszą alternatywą. Może nią być właśnie płyta laminowana ‒ materiał o wielu zaletach, które stanowią o jej atrakcyjności.

Płyta laminowana ‒ co to jest?

Płyta laminowana jest wykonana z trójwarstwowej płyty wiórowej bądź płyty MDF, która jest jednostronnie lub dwustronnie pokryta żywicą termoutwardzalną. Takie wykończenie płaszczyzny płyty sprawia, że nie wymaga ona dalszej obróbki. Proces laminowania płyty polega na naprasowaniu materiału dekoracyjnego na jej powierzchnię, w efekcie czego może imitować strukturę drewna, kamienia lub innych materiałów i wzorów. Płytę laminowaną charakteryzuje nie tylko bogactwo struktur i kolorystyki (od pasteli po kolory nasycone), ale również wysoka jakość. Jest ona niezwykle odporna na uszkodzenia i zabrudzenia. Na rynku dostępne są różnorodne formaty, grubości i powierzchnie tego rodzaju płyt. Łatwość obróbki i przyjazność środowisku to kolejne zalety, które przemawiają za kupnem płyty laminowanej. Co ważne, do jej codziennej pielęgnacji wystarczy jedynie miękka wilgotna ściereczka, ponieważ laminowana powierzchnia nie potrzebuje agresywnych czyszczących środków czy nabłyszczających impregnatów.

Zastosowanie płyty laminowanej

Płyty pokryte laminatem znajdują szerokie zastosowanie, w szczególności w meblarstwie. Ich duża popularność wynika nie tylko z faktu, że można dzięki nim nadać meblom dowolny wygląd, ale również dlatego, że takie meble mają względnie niską cenę w porównaniu z wykonanymi z innych materiałów. Oprócz meblarstwa płytę laminowaną stosuje się w aranżacji wnętrz, na przykład do dekoracji ścian. Można nią wykończyć ściany w kuchni oraz blaty kuchenne. Może posłużyć również jako tło do zawieszonego na ścianie telewizora lub półek. Takie rozwiązanie pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale jest też sposobem na zakrycie instalacji elektrycznych.

Płyty laminowane służą również do renowacji starych mebli, np. do odnowienia frontów szafek czy blatów stołów. W przedpokojach często spotykane są panele z płyty laminowanej, do których przykręcony jest odpowiednio dobrany wieszak, co stanowi praktyczną i zarazem ozdobną część wyposażenia. Płytę laminowaną z powodzeniem można wykorzystać w każdym rodzaju wnętrz.

Rodzaje płyt laminowanych

Laminowana płyta MDF jest szerzej znana jako pilśniowa średniej gęstości z włókien drzewnych. Wykonuje się ją ze sprasowanej, rozwłóknionej masy drzewnej. Znana jest od lat 80. XX wieku i powszechnie wykorzystywana do produkcji mebli i artykułów do wykończenia wnętrz. Charakteryzuje się elastycznością, dzięki czemu jest łatwa w formowaniu. Warstwa laminowana sprawia, że płyta jest odporna na plamy, wilgoć i wysokie temperatury. Połączenie płyty MDF i laminowanej warstwy powoduje, że produkt wykazuje wysokie właściwości fizyko-mechaniczne.

Płyty wiórowe laminowane to kolejny rodzaj materiału popularnego w przemyśle meblarskim i budowlanym. Wytwarza się je z wiórów drzewnych z dodatkiem żywicy, które są sprasowane pod ciśnieniem oraz w wysokiej temperaturze. Wióry pochodzą ze zdrowego drewna drobnowymiarowego lub odpadowego, które nie nadaje się do przerobu na lite deski.

Jakie są zalety płyt laminowanych?

Meble wykonane z płyty laminowanej są odporne na tłuste opary, dzięki czemu można je z powodzeniem wykorzystać w kuchni. Przycinane krawędzie koniecznie należy zabezpieczyć przed wodą poprzez zastosowanie listwy lub silikonu. Płyta laminowana jest odporna na wysoką temperaturę, zadrapania, uderzenia oraz ścieranie. Jeżeli zwykła pielęgnacja wilgotną ściereczką zawiedzie, można bez obaw używać popularnych preparatów chemii domowej do czyszczenia mebli z laminatów. Kolor mebli nie zmienia się pod wpływem promieniowania UV. Co więcej, płyty laminowane na swojej powierzchni nie gromadzą ładunków elektrostatycznych, a w związku z tym nie przyciągają kurzu. Płyty laminowane to jedne z najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku, co powoduje ich rosnącą popularność.

Płyta laminowana ‒ cena i wymiary

Jednym z najtańszych rodzajów płyt jest biała płyta laminowana, która kosztuje od 25 zł za metr kwadratowy. Za imitację drewna zapłacimy już około 40 zł/m², ale cena może równie dobrze przekraczać 60 zł. Płytę laminowaną można spotkać w kilku grubościach, najpopularniejsze są 16 mm i 18 mm. Dostępne są różne wersje rozmiarowe ‒ np. 2800 × 2070 mm, 2840 × 1830 mm, 2620 × 2070 mm. Płyty można zakupić w większości marketów budowlanych, gdzie można także zamówić docięcie na interesujący nas wymiar.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: