Jak zbudować pawlacz? Jakie jest jego zastosowanie?

W każdym domu są rzeczy, których nie używa się na co dzień, ale raz na jakiś czas przydają się. Z tego względu nie powinny znajdować się na wierzchu. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w pawlaczu – schowku na rzadko wykorzystywane przedmioty montowanym zwykle tuż pod sufitem.

Pawlacz często utożsamiany jest z niemodnym meblem oraz z niezbyt estetycznym zabudowaniem przestrzeni. W większości domów służył kiedyś jako rodzaj graciarni. Nadal chętnie się go wykorzystuje, ponieważ mimo upływu lat nie zmniejszyła się ludzka potrzeba zbierania i przechowywania rzeczy. Choć nie każdemu podoba się taki element wyposażenia wnętrza, nie oznacza to wcale, że przestał być potrzebny. Zmienił się jedynie jego wygląd. Współcześnie zachwyca oryginalnymi dodatkami i ciekawymi rozwiązaniami. Pawlacz można zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu i jest idealnym meblem przeznaczonym na rzeczy, których nie potrzebujemy na co dzień.

Co to jest pawlacz?

Pawlacz to pojemny schowek do przechowywania rzeczy umieszczany zazwyczaj pod sufitem. W niedużych mieszkaniach jego funkcjonalność jest nie do przecenienia. Szafa wnękowa w przedpokoju czy sypialni zwykle nie jest wystarczająca, dlatego warto wtedy zastanowić się nad montażem pawlacza. Wnętrze mebla zapełnia się rzadko używanymi przedmiotami. Choć wielu osobom pawlacz kojarzy się z okresem PRL-u, wbrew pozorom może mieć on również nowoczesny charakter. Na ogół montowany jest w przedpokoju lub w kuchni. Przydaje się jednak również w dziecięcym pokoju, gdzie pomieści sezonowe ubrania, niewykorzystywane aktualnie zabawki lub sprzęt sportowy. Panie domu często chowają tam tekstylia, takie jak pościel, narzuty, zasłony, firany czy obrusy. W małym mieszkaniu sprawdzi się także pawlacz w łazience, w którym można trzymać zapasy ręczników, akcesoriów higienicznych jak papier toaletowy czy detergentów.

Pomysł na nowoczesny pawlacz

Pawlacz nie musi mieć nic wspólnego z brzydkim schowkiem sprzed kilku dekad. Można go częściowo wyeksponować, pokrywając nieszablonowym materiałem z ciekawym wzorem oraz fakturą. W małych pomieszczeniach warto zdecydować się na model z lustrzanymi frontami. Taki wariant, poprzez odbicie światła żyrandola, dodatkowo rozjaśni i optycznie powiększy przestrzeń. Wykonuje się go zwykle z płyt: fornirowanej bądź MDF. Sklejki są dostępne w wielu kolorach i fakturach, dlatego bez problemu da się je dopasować do każdej aranżacji. Pawlacz można pomalować też specjalną farbą lub okleić ciekawą tapetą. Tym sposobem mało atrakcyjny schowek staje się oryginalnym elementem wyposażenia pasującym do aranżacji mieszkania. Jeżeli zdecydujemy się zamontować pawlacz w kuchni lub pokoju, najlepiej wyglądają fronty podobne do tych w meblach.

Taki element wyposażenia wnętrza może być zamontowany jako półka nad drzwiami wejściowymi. Wówczas maksymalnie wykorzysta się nieużywaną przestrzeń, a gdy będzie w kolorze ścian, nie zmniejszy też optycznie pomieszczenia. Nie musi zresztą stanowić samodzielnego mebla – często jest elementem zabudowy. W ciągu szafek nie rzuca się w oczy, ponadto staje się elementem aranżacji. W obudowie pawlacza w przedpokoju montuje się czasem wieszaki, haczyki czy dekoracyjne gałki. Jeśli pawlacz zrobimy przy podłodze, wnękę, którą tworzy, wykorzystuje się na siedzisko. Taka kompozycja nadaje przestrzeni przytulność.

Jak wykonać pawlacz?

Tego typu schowek najlepiej wykonać samodzielnie lub zlecić stolarzowi. Do montażu pawlacza niezbędne będą płyty: fornirowana bądź MDF, listwy przyblatowe, papier ścierny, stalowe kołki, konfirmaty, zawiasy oraz uchwyty na fronty drzwiczek. Ilość materiałów zależy od wielkości oraz wzmocnienia mebla.

Przed rozpoczęciem budowy pawlacza należy wykonać pomiar miejsca, w którym ma zostać zamontowany. Często jego szerokość równa się szerokości przedpokoju. Im większy rozmiar pawlacza jest planowany, tym bardziej wytrzymały materiał do jego konstrukcji trzeba wybrać. Aby zamówić jego poszczególne części, należy znać dokładne wymiary schowka. Pomocny przy tej czynności będzie karton. Posłuży jako szablon, dzięki któremu dokładnie odwzoruje się miejsce.

Poszczególne elementy wycina się wyrzynarką z płyty. Nośną konstrukcję pawlacza tworzy sztywna rama drewniana. Do spodu pawlacza z obu stron należy doczepić wzmocnienie w formie pionowych listew połączonych poprzeczką. Wszystkie elementy konstrukcji łączy się ze sobą na tak zwane zwidłowanie lub nakładkę. Przytwierdza się je za pomocą konfirmatów (metalowych wkrętów). Spód mebla montuje się do ściany, przewiercając się z obu stron przez wzmocnienie. Między spodem pawlacza a sufitem za pomocą kątowników montuje się ramkę skrzydeł. Jej wymiary oczywiście muszą być dokładnie dopasowane do miejsca montażu, inaczej mebel nie zmieści się. Przestrzeń pomiędzy ramką, a ścianą należy uzupełnić zaślepką. Trzeba ją dociąć na wymiar, aby zmniejszyć ewentualne nierówności ścian. Do powstałej konstrukcji montuje się i reguluje wcześniej wykonane skrzydła pawlacza. Na koniec przykręca się kupione uchwyty.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu