Miarkownik ciągu – do czego służy, jak działa i jak go prawidłowo ustawić?

Miarkownik ciągu kominowego, nazywany również regulatorem ciągu kominowego, to urządzenie służące do automatycznego sterowania pracą kotła. Jego zadaniem jest regulacja dopływu powietrza dostającego się do paleniska. Urządzenia tego rodzaju mogą być wykorzystywane w większości kotłów na paliwo stałe.

Główną zaletą miarkowników ciągu jest to, że pozwalają na ekonomiczne spalanie opału. Poza oszczędnością pieniędzy miarkowniki ciągu wpływają na podniesienie komfortu obsługi kotła. Jest to szczególnie istotne w prostych kotłach ze spalaniem górnym, w których nie ma zamontowanych wentylatorów nadmuchowych.

Jak działa miarkownik ciągu?

Miarkownik ciągu do pieca jest zbudowany z korpusu, w którym znajduje się specjalna głowica termostatyczna połączona z mechanizmem dźwigni. Na jej ramieniu znajduje się linka lub łańcuszek. Istotnym elementem jest również pokrętło, przy pomocy którego można ustawić odpowiednie parametry pracy kotła.

Warto wiedzieć, że na rynku można spotkać dwa główne rodzaje miarkowników ciągu, różniące się między sobą pod względem obsługi, regulacji i samego sterowania. Są to:

  • mechaniczny miarkownik ciągu – urządzenie tego rodzaju pomaga regulować pracę kotła poprzez uchylanie i zamykanie klapki, która zwiększa lub zmniejsza dopływ powietrza do komory spalania paliwa stałego, co jest uzależnione od temperatury wody w kotle. Właśnie z tego względu bardzo ważna jest odpowiednia regulacja miarkownika, która pozwoli na sterowanie w ciągu całego procesu spalania, to znaczy przymykanie lub otwieranie klapy aż do momentu osiągnięcia ustawionej temperatury. Kiedy temperatura osiągnie odpowiednią wartość, klapa miarkownika zamyka się (zmniejsza się wtedy dopływ powietrza, a co za tym idzie – również intensywność spalania) i otwiera się ponownie dopiero wtedy, kiedy temperatura wody w instalacji zacznie spadać. Termostat odpowiedzialny za kontrolę temperatury sprawia wówczas, że klapa zaczyna się ponownie otwierać, zwiększając dopływ powietrza do paleniska kotła, dzięki czemu temperatura wody w kotle wzrasta;
  • elektroniczny miarkownik ciągu – zasadniczą różnicą dzielącą elektroniczne miarkowniki ciągu od miarkowników mechanicznych jest ich działanie. O ile w przypadku urządzeń mechanicznych klapy komory są uchylane i domykane, o tyle system w miarkownikach elektronicznych pozwala wyłącznie na ich całkowite zamknięcie lub otwarcie. Poza regulacją dopływu powietrza miarkowniki elektroniczne często są wyposażone w szereg innych funkcji, na przykład system ochrony przed przegrzaniem lub zamarznięciem kotła czy sterowanie pracy pompą obiegową. Do prawidłowego działania elektronicznego miarkownika ciągu konieczna jest instalacja elektryczna oraz szczelność komory spalania kotła.

Wybór miarkownika ciągu powinien być uzależniony od potrzeb, rodzaju posiadanego kotła i możliwości finansowych. Na etapie wyboru i dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na zakres temperatury miarkownika oraz zakres udźwigu. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest zakup mechanicznego miarkownika ciągu, którego cena wynosi od około 60 do 100 zł. Jego największą zaletą jest niezależność od energii elektrycznej. Jeśli chodzi o miarkowniki ciągu elektroniczne, to są one bardziej funkcjonalne, ale też znacznie droższe. Za dobrej jakości urządzenie trzeba zapłacić około 300–400 zł.

Miarkownik ciągu – montaż krok po kroku

Montaż miarkownika ciągu zależy od jego rodzaju. W przypadku miarkownika mechanicznego konieczne jest wkręcenie go do króćca, który wychodzi z płaszcza wodnego kotła. Ważne, aby czujnik urządzenia znajdował się w wodzie wypełniającej kocioł. Na etapie montażu trzeba zwrócić uwagę na średnicę gwintu, która może wynosić ¾ lub ½ cala. Ramię miarkownika należy zamontować tak, by uniemożliwić jego wysunięcie. W tym celu wkręca się śrubę blokującą. Do ramienia należy zamontować jeden koniec łańcucha, który powinien swobodnie wisieć i umożliwiać swobodny ruch ramienia. Drugi koniec łańcucha należy przymocować do klapy nawiewu w kotle.

Jeśli chodzi o miarkownik ciągu elektroniczny, to można go przymocować na rurze wyjściowej z kotła. W zależności od modelu i producenta wytyczne dotyczące montażu mogą być inne. Każde nowe urządzenie powinno mieć instrukcję obsługi i montażu, zgodnie z którymi należy postępować.

Po zamontowaniu urządzenia pojawia się pytanie: jak ustawić miarkownik ciągu? Ustawienie miarkownika ciągu nie jest trudne, podstawą jest odpowiednie wyregulowanie długości linki i położenia klapy względem drzwiczek. Aby zrobić to prawidłowo, należy najpierw ustawić na głowicy określoną temperaturę, np. 60 st. C, a po jej osiągnięciu (co wskaże zamontowany termometr) trzeba połączyć linkę z klapą drzwiczek w taki sposób, aby odległość między klapą a drzwiczkami wynosiła od 1 do 2 mm.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu