Jak działa konwektor? Co warto o nim wiedzieć?

 

Konwektor wyróżnia wiele zalet, które powodują, że coraz więcej osób poszukuje informacji na ich temat. Konwektory są małe, lekkie i łatwe w obsłudze, można je zamontować niemal w każdym pomieszczeniu w domu i nie tylko.

Konwektor to rozwiązanie, które nadaje się do ogrzewania pomieszczeń przed sezonem grzewczym, gdy jeszcze lub już nie grzeją grzejniki. Sprawdza się także w sytuacjach, gdy główny system ogrzewania jest niewystarczający.

Konwektor – czym jest i jak działa?

Konwektor to źródło ciepła, które można wykorzystać, kiedy ogrzewanie w domu jeszcze lub już nie działa. Posiada ono w swojej budowie element grzejny, który oddaje ciepło w procesie konwekcji. Co to znaczy? Najogólniej mówiąc, proces konwekcji zachodzi głównie w gazach i cieczach, pozwalając na przenoszenie się i oddawanie energii cieplnej. Ciepło jest przekazywane w wyniku ruchu substancji między obszarami o różnych temperaturach.

Ze względu na budowę konwektorów wyróżnia się ich dwa rodzaje: konwektory elektryczne i wodne. W pierwszym z nich elementem grzejnym jest spirala grzewcza, natomiast w drugim wężownica grzejna. Powierzchnia całego urządzenia może być powiększona o ożebrowanie. Sama obudowa może pełnić funkcję nie tylko praktyczną, ale również dekoracyjną i osłonową.

Przepływ powietrza w grzejnikach konwektorowych może być grawitacyjny albo wentylatorowy. Grzejnik wentylatorowy napędzany jest wentylatorem nadmuchowym – powietrze jest zasysane przez otwory, które umieszczone są na górze urządzenia, a sam nadmuch skierowany jest nad podłogę. Natomiast przy sposobie grawitacyjnym powietrze napływa do grzejnika konwektorowego dolnymi otworami, tam się ogrzewa i wraca do pomieszczenia dolnymi otworami (odwrotnie niż w grzejniku wentylatorowym). Ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, dlatego unosi się do góry, ogrzewając pomieszczenie.

Rodzaje konwektorów

Wyróżnia się kilka rodzajów konwektorów. Jednym z nich jest grzejnik konwektorowy ścienny. Ze względu na niewielką masę tego urządzenia konwektor ścienny można bez obaw zawiesić na lekkiej konstrukcji ściany, bez ryzyka jej zniszczenia.

Innym rodzajem jest grzejnik konwektorowy elektryczny, który może też występować w wersji z termostatem, co znacznie ułatwia jego obsługę. Źródłem zasilania tego typu konwektora jest energia elektryczna. Po osiągnięciu zadanej temperatury termostat utrzymuje ją na stałym poziomie do czasu zakończenia pracy urządzenia.

Kolejnym rodzajem konwektora jest grzejnik konwektorowy wodny, który charakteryzuje się małą pojemnością wodną, a dodatkowo wysokim przewodnictwem cieplnym. Latem może być zasilany zimną wodą i pełnić funkcję chłodzącą.

Wyróżnia się również tak zwany konwektor turbo, który charakteryzuje się znakomitą wydajnością. Funkcja turbo sprawia, że otoczenie zostanie skutecznie ocieplone w bardzo krótkim czasie.

Konwektory – zalety i wady

Konwektory są znane ze swojej energooszczędności i ograniczania strat ciepła. Są stosunkowo lekkie w porównaniu do innych grzejników, dlatego można je montować na lekkich ścianach. Co więcej, są łatwe do ustawiania i regulacji. Z drugiej strony wymagają więcej wolnej przestrzeni do ich użytkowania.

Co wybrać – grzejnik olejowy czy konwektorowy?

Grzejnik olejowy długo osiąga pełną moc (może to trwać nawet kilka godzin), ale ciepło utrzymuje się jeszcze przez kilka godzin po wyłączeniu. Jeżeli chcemy użytkować nieogrzane pomieszczenia tylko przez chwilę, to grzejnik olejowy nie zda egzaminu właśnie ze względu na długi czas nagrzewania. Mimo wszystko należy go zaliczyć do wydajnego i skutecznego sposobu ogrzewania, który pomaga osiągnąć wysokie temperatury w mało sprzyjających warunkach.

Grzejnik konwektorowy cieszy się ogromną popularnością ze względu na możliwość szybkiego ogrzania pomieszczenia, w przeciwieństwie do grzejnika olejowego. Jest to dobry wybór dla osób, które chcą natychmiast ogrzać zupełnie nieogrzewane pomieszczenie. Oczywiście im mniejsze pomieszczenie, tym sprawniej pójdzie jego ogrzanie.

Co wybrać – promiennik czy konwektor?

Inną alternatywą ogrzewania domu jest promiennik, który wykorzystuje energię elektryczną do swojej pracy. Elementy grzejne promiennika nagrzewają się w zasadzie natychmiast po włączeniu grzejnika. Promienniki nagrzewają się do wysokich temperatur i oddają ciepło poprzez promieniowanie, co zapewnia również większe odczucie ciepła. W porównaniu do konwektora promiennik zapewnia silniejsze odczucie ciepła przy podobnej ilości energii, co zdecydowanie zwiększa poczucie komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Jego kolejną przewagą nad konwektorem jest fakt, że idealnie nadaje się do wysokich pomieszczeń i lepiej je ogrzewa.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu