Kotły kondensacyjne - jakie są ich rodzaje i który wybrać do ogrzewania domu?

 

Kotły kondensacyjne cieszą się coraz większą popularnością w domach. Technologiczne rozwiązanie kotła pozwala na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem, poza tym urządzenie takie jest dość wytrzymałe. Na rynku istnieje kilka rodzajów kotłów kondensacyjnych ‒ można je podzielić ze względu na sposób montażu i rodzaj wykorzystywanego paliwa. Każdy typ kotła ma swoje wady i zalety, które warto przeanalizować przed kupnem.

Kocioł kondensacyjny jest dobrym wyborem, jeśli chcemy zaoszczędzić na kosztach instalacji i paliwa. Jest to kocioł o szczególnej konstrukcji, który wykorzystuje proces kondensacji, a dokładnie ciepło powstałe w wyniku tego procesu. To tylko jedna z zalet kotła kondensacyjnego.

Jak działa kocioł kondensacyjny?

W spalinach kotła kondensacyjnego pojawia się para wodna. W wyniku skraplania (kondensacji) uwalnia ona ciepło, które można wykorzystać do ogrzania domu. Podczas zmiany stanu skupienia substancji następuje wymiana energii między nią a otoczeniem. W tym przypadku jest to zjawisko pożądane, gdyż wytwarza się duża ilość ciepła. Jednak kocioł i komin muszą być do tego przystosowane, aby nie uszkodzić urządzenia i systemu kominowego.

Kotły grzewcze wykorzystujące zjawisko kondensacji zużywają mniej paliwa, dzięki czemu ich eksploatacja jest tańsza. Analizując wzrastające ceny paliw, warto zainwestować w kocioł kondensacyjny i cieszyć się niższymi rachunkami dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym.

Wszystkie kotły kondensacyjne to kotły z zamkniętą komorą spalania. Oznacza to, iż powietrze potrzebne do spalania jest pobierane z zewnątrz, a nie z pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł. Do tego procesu potrzebne jest zamontowanie przewodu, który wychodzi na zewnątrz pomieszczenia. W ten sposób proces spalania jest odizolowany od pomieszczenia, co skutecznie eliminuje zagrożenie cofania się spalin.

Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego?

Zasadniczą różnicą pomiędzy kotłem kondensacyjnym a tradycyjnym jest fakt, że tradycyjne kotły nie wykorzystują całej energii zawartej w spalanym w nim paliwie - czy jest to gaz, czy olej. Część utajonego ciepła wylatuje z parą wodną, która zawarta jest w spalinach.

Sprawność kotła kondensacyjnego znacząco się różni od kotła tradycyjnego, ponieważ wynosi ona aż do 110%, podczas gdy przy kotłach tradycyjnych jest to 90%. Kotły różnią się również rozwiązaniami technologicznymi, które w kondensacyjnych kotłach są bardziej zaawansowane.

Rodzaje kotłów kondensacyjnych

Wybór kotła kondensacyjnego związany jest z rodzajem paliwa oraz z typem kotła - może być stojący lub wiszący. Obie decyzje są ze sobą powiązane, ponieważ kocioł olejowy to kocioł wyłącznie stojący, a kocioł gazowy może być wiszący lub stojący. Kocioł kondensacyjny może być jedno- lub dwufunkcyjny, co oznacza, że służy on do ogrzewania wyłącznie domu lub ciepłej wody i domu.

  • Kocioł gazowy kondensacyjny

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj kotła wykorzystuje do swojej pracy gaz. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż dzięki wysokiej wydajności kotła gazowego zużycie paliwa gazowego jest niższe, zwracają się więc koszty związane z montażem. Jedynym warunkiem jest podłączenie do istniejącej instalacji gazowej, dzięki której nie trzeba martwić się o dostawy paliwa. Taki kocioł wykonany jest z wysokiej jakości specjalnej stali nierdzewnej. Ze względu na swoją specyfikę materiały muszą spełniać odpowiednie normy, które dotyczą również systemu kominowego. Zaletą kotła (szczególnie wiszącego) jest szybki i sprawny montaż dzięki gotowemu zestawowi montażowemu, a także gładka obudowa kotła i jego kompaktowe rozmiary.

  • Kocioł olejowy kondensacyjny

Olejowy kocioł można wykorzystać tam, gdzie nie istnieje możliwość podłączenia instalacji gazowej, unikając dzięki temu dodatkowych wydatków związanych z przeróbkami. Dzięki swojej wydajności osiąga on sprawność ponad 100%, podobnie jak kotły gazowe. To nie pomyłka - producenci oznaczają sprawność kotłów w stosunku do wartości opałowej paliwa, czyli miary, w której nie uwzględnia się obecności pary wodnej. Dzięki wykonaniu kotła ze stali nierdzewnej z dodatkiem chromu oraz niklu może w nim bezpiecznie zachodzić proces kondensacji.

Kocioł kondensacyjny - wady i zalety

Główną zaletą kotła kondensacyjnego są niskie koszty eksploatacji. Kocioł kondensacyjny zapewnia komfort obsługi oraz wysoką wydajność. Dzięki podłączeniu do gazociągu domownicy nie muszą martwić się o regularne dostawy paliwa, w przeciwieństwie do kotła olejowego. Natomiast jeżeli dom nie jest podłączony do sieci gazowej, w grę wchodzą jeszcze koszty prac remontowych i montażowych.

W przypadku kotła kondensacyjnego olejowego wadą może być koszt instalacji zbiornika na olej. Kocioł olejowy osiąga nieco niższe sprawności niż gazowy kocioł kondensacyjny.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu