Czym jest aerator i jakie są jego rodzaje?

 

Aerator wykorzystuje się do spulchniania i natleniania ubitej gleby, czyli aeracji. Zabieg ten podobny jest do wertykulacji, jednak jest od niej delikatniejszy. Aeratora używa się na wiosnę oraz wczesną jesienią. Jest niezbędny, aby utrzymać ładny i bujnie rosnący trawnik.

Na rynku dostępne są różne rodzaje aeratorów. Są to narzędzia rolnicze i ogrodnicze przeznaczone do mechanicznego spulchniania i napowietrzania ziemi lub substancje chemiczne (tzw. aerator w płynie), które spełniają takie same funkcje, ale w inny sposób. Wybór odpowiedniego aeratora zależny jest w dużej mierze od wielkości terenu oraz indywidualnych potrzeb.

Aerator ręczny, elektryczny czy spalinowy – jaki wybrać?

Aerator ręczny to proste narzędzie zaopatrzone w kolce. Używa się go, wykorzystując siłę własnych mięśni. Wybór aeratorów ręcznych jest spory – mogą mieć postać wałka, grabi, a nawet butów. Aerator sandałowy to specjalne buty z kolcami, które wkłada się na kalosze. Chodząc w nich po trawniku, dokonuje się aeracji. Używając aeratorów ręcznych, należy zadbać o to, aby spulchniać glebę równo – na całej powierzchni trawnika. Sprzęt tego typu sprawdza się przede wszystkim w przypadku niewielkich ogródków. Aerator elektryczny, zasilany za pomocą kabla lub akumulatora, to dobre rozwiązanie przy małych i średnich trawnikach – do ok. 600 m2. Niektórzy producenci urządzeń rolniczych oferują aerator jako dodatkowy osprzęt do glebogryzarki czy kosiarki. Aerator spalinowy to mała maszyna rolnicza przeznaczona do aeracji rozległych połaci ziemi – do kilku arów. Na rynku można znaleźć modele wyposażone w różne rodzaje wałków, niektóre z nich łączą funkcje aeratora i wertykulatora. W przypadku pól zazwyczaj stosuje się aerator ciągnikowy.

Aerator w płynie

Aerator w płynie ma postać koncentratu, który dodaje się do wody do podlewania trawnika. Niektóre produkty można kupić w opakowaniach zaopatrzonych w dozownik i szybkozłączkę, do której bezpośrednio można podpiąć wąż ogrodowy. Aerator do trawnika w płynie to kultywator przywracający równowagę biologiczną w glebie. Jego receptura opiera się na kompozycji mikroorganizmów powodujących wzrost ilości kwasów humusowych. Odżywiona w ten sposób ziemia ma większą zdolność do magazynowania wody oraz substancji odżywczych, jest odpowiednio dotleniona, a dzięki temu mniej zbita i stwarza lepsze warunki do rozwoju roślin. Aerator do wody można stosować zamiast aeracji mechanicznej lub jako czynność wspomagającą zabiegi mechaniczne.

Kiedy używać aeratora?

W przypadku wieloletniego trawnika regularne przeprowadzanie aeracji jest konieczne dla zachowania ładnego i zadbanego wyglądu trawy. Co do zasady aeratora używa się przed i po zimie. Wczesną jesienią celem zabiegu jest spulchnienie i napowietrzenie zbitej i zmęczonej upałami gleby, a na wiosnę – rozluźnienie zbitej ziemi po mrozach. Podczas aeracji mechanicznej nakłuwa się glebę na ok. 8–10 cm, dzięki czemu podłoże zostaje rozluźnione, a trawa pobudzona do wzrostu. W przypadku trawników mocno zniszczonych można przeprowadzać taki zabieg częściej niż 2 razy w roku. W sezonie letnim należy najpierw skrócić trawę na wysokość 3–4 cm. Warto pamiętać, że aeracji nie powinno się przeprowadzać zaraz po deszczu. Zasada ta dotyczy również aeratora w płynie.

Kiedy używać aeratora, a kiedy wertykulatora?

Wertykulacja to zabieg, który również służy napowietrzeniu gleby, ale nie tylko. Noże wertykulatora mają za zadanie usunąć z trawnika mech i filc (obumarłą część trawy). Zabieg ten warto przeprowadzać przy młodych trawnikach, które dopiero powstają. Wertykulacja jest bardziej inwazyjna niż aeracja, dlatego też przez jakiś czas po jej przeprowadzeniu trawa nie wygląda dobrze. Plusem jest to, że dzięki temu zabiegowi trawa głębiej się ukorzenia, dzięki czemu jest później mocniejsza i bardziej odporna na choroby. Wertykulację należy przeprowadzać na wiosnę po pierwszym koszeniu oraz przed zimą. Istotne jest jednak, żeby nie robić tego zbyt późną jesienią – trawnik powinien zdążyć się zregenerować przed nadejściem pierwszych mrozów. Do zabiegu wertykulacji trawa musi być nisko skoszona – na wysokość 1 cm. Ze względu na inwazyjność wertykulacji zazwyczaj nie przeprowadza się jej częściej niż 2 razy w roku. Aeracja jest delikatniejsza i nie ma przeciwwskazań, żeby przeprowadzać ją parę razy w roku, również w szczycie sezonu letniego. Z tego też względu aerator jest nieco praktyczniejszym narzędziem, zwłaszcza w przypadku już ukształtowanych trawników. Przeprowadzenie wertykulacji jest ważne przy zakładaniu nowego trawnika.

Piękny i zadbany trawnik wymaga wiele pracy. Aeracja to jeden z zabiegów, który pomoże utrzymać trawę w jak najlepszej kondycji, a dobrze dobrany aerator zdecydowanie ułatwi dbanie o trawnik.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu