Czy ogrzewanie na podczerwień jest zdrowe? Wady i zalety

Ogrzewanie na podczerwień jest jednym ze sposobów przekazywania ciepła w pomieszczeniach. Wykorzystuje się w tym przypadku fale elektromagnetyczne, które padając na daną powierzchnię, powodują jej ogrzanie. Taki rodzaj ogrzewania ma wiele zalet, jednak należy pamiętać o jego umiejętnym wykorzystaniu.

Ogrzewanie na podczerwień ‒ podstawowe informacje

Wśród alternatywnych metod ogrzewania wykorzystywanych w domach i budynkach użyteczności publicznej na uwagę zasługują promienniki elektryczne, których zasada działania polega na emitowaniu promieniowania podczerwonego. Fale przekazują ciepło powierzchniom nieogrzanym oraz powietrzu danego pomieszczenia (nie bezpośrednio, ale poprzez oddawanie ciepła przez powierzchnie, które uprzednio pobrały energię ‒ np. podłogę, sufit lub ściany). Emisja ciepła podczerwonego realizowana jest przez promieniowanie, które stanowi jedną z trzech metod przekazywania ciepła wykorzystywanego w fizyce obok (inne metody to przewodzenie i konwekcja). Ciepło przekazywane jest w postaci fal podczerwieni, zapewniając równomierny rozkład temperatury wewnątrz pomieszczenia i tworząc optymalny klimat. Promieniowanie podczerwone jest łatwo wchłaniane przez cząstki wody występujące w ciele człowieka, dlatego skóra nagrzewa się bezpośrednio i dość szybko.

Rodzaje ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień można podzielić na trzy podstawowe rodzaje, które różnią się między sobą długością fali:

  • promieniowanie krótkofalowe (IR-A) ‒ ogrzewanie dużych pomieszczeń w odpowiedniej odległości od osób;
  • promieniowanie średniofalowe (IR-B) ‒ ogrzewanie wybranych miejsc i stref;
  • promieniowanie długofalowe (IR-C) ‒ ogrzewanie uzupełniające lub podstawowe w domu lub biurze.

Im krótsza jest długość fali, tym intensywniejsze ogrzewanie. Wiąże się z tym intensywniejsze światło, które jest emitowane przez grzejnik. Jest to światło rażące, a zatem mało komfortowe. Większa ilość energii dostarczana do urządzenia powoduje wytworzenie mocniejszego światła, co nie wpływa na poprawę komfortu.

Zalety wykorzystania ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie podczerwienią jest ciekawym rozwiązaniem, które można wykorzystać w nowoczesnym energooszczędnym budownictwie, jak również w obiektach sakralnych, halach, magazynach, na tarasach, w restauracjach itp. W komfortowy i stosunkowo ekonomiczny sposób ogrzewa pomieszczenia. Jakie są inne zalety ogrzewania na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień ‒ szkodliwość?

Promieniowanie na podczerwień niewątpliwe różni się od tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego. Nie ogrzewa ono powietrza, dzięki czemu nie występuje zjawisko unoszenia się ciepłego powietrza, a tym samym w pomieszczeniu nie unoszą się drobiny kurzu oraz inne zanieczyszczenia. Taki rodzaj ogrzewania nie powoduje wysuszania powietrza, co z kolei jest pożądane dla osób zmagających się z alergią oraz cierpiących z powodu wysuszonych śluzówek. Promieniowanie na podczerwień od dawna wykorzystuje się w medycynie, głównie w rehabilitacji i fizjoterapii. Promieniowanie podczerwone podawane w małych dawkach oraz niskim natężeniu nie jest szkodliwe. Wśród pozytywnych aspektów jego wykorzystywania można wymienić m.in. fakt, że powoduje pobudzenie termoreceptorów, zmniejsza napięcie w mięśniach oraz pobudza zakończenia nerwowe.

Promieniowanie podczerwone – przeciwwskazania

Promieniowanie podczerwone w większych dawkach może powodować problemy zdrowotne. Dotyczy to głównie promieniowania bliskiej podczerwieni, która w skrajnych przypadkach może powodować nawet oparzenia. Problem ten nie występuje w przypadku ogrzewania budynków. Ze względów bezpieczeństwa urządzenia grzewczego działającego na podczerwień nie powinno umieszczać się bardzo blisko ludzi. Ponieważ zasięg promiennika nie ogranicza się jedynie do jego bezpośredniego otoczenia, lecz pozwala na ogrzewanie przedmiotów na odległość, nie ma potrzeby umieszczania ich w niewielkiej odległości od urządzenia grzewczego.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu