Co wyróżnia tynk akrylowy? Kiedy warto go wybrać?

Tynk akrylowy jest przeznaczony do wykonywania elewacji na zewnętrznych ścianach budynków. Ma specyficzne cechy. Wyróżnia go wysoka nieprzepuszczalność pary wodnej. Jest również odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Tynkowanie ścian zewnętrznych – co należy wiedzieć?

Wykonanie elewacji na zewnętrznych ścianach budynku to ważna decyzja dla każdego inwestora. Głównie z dwóch powodów:

● to inwestycja kosztowna,

● efekty wykonanej elewacji będą widoczne na zewnątrz – staną się wizytówką domu.

Każdemu inwestorowi zależy więc, aby wykonać tynkowanie domu w dobrej cenie, ale atrakcyjne wizualnie i trwałe. Ważne jest, aby elewacja była odporna na zmianę koloru pod wpływem deszczu, nalotów liści, igieł z drzew czy ewentualnych uszkodzeń. Tu pojawia się konieczność dokonania wyboru – tynk akrylowy czy silikonowy, aby ostatecznie elewacja miała ww. cechy.

Tynk akrylowy a silikonowy – różnice

Planujący wykonanie elewacji będą mieć do wyboru tynk akrylowy lub silikonowy. Między tymi rozwiązaniami widać różnice. Najważniejszą z nich jest opór dyfuzyjny, czyli stopień, w jakim tynk przepuszcza parę wodną. Tynki akrylowe mają wysoki opór, przez co nie przenika przez nie para wodna (z uwagi na niską paroprzepuszczalność nie powinien być stosowany na wełnę mineralną), tynki silikonowe zaś parę przepuszczają. Tynk akrylowy zewnętrzny nie będzie mógł być stosowany do przeprowadzenia renowacji murów, w których istnieje wilgoć, ze względu na słabe właściwości odparowujące. Tynk silikonowy jest dużo bardziej odporniejszy na działanie glonów niż tynk akrylowy. Po kilku latach na powierzchni tego drugiego mogą pojawić się przebarwienia w kolorach od zielonego, niebieskiego po czarny. Tynki akrylowe są wykorzystywane tam, gdzie budynki są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Akryl powoduje, że powłoka jest bardziej elastyczna i odporna na uderzenia. Stosowany jest na budynkach szkolnych, w pobliżu których młodzież często gra w piłkę. Z kolei do domów na terenach miejskich używany jest tynk silikonowy. Za pomocą efektu lotosu powłoka podczas deszczu oczyszcza się sama. Przez lata zachowują intensywny kolor.

Tynk silikonowy zapewnia przez lata wysoką estetykę całej elewacji. Najczęściej stosowany jest na budynkach, które mieszczą się w pobliżu kopalń czy ruchliwych traktów komunikacyjnych.

Praktyka jednak pokazuje, że na większości polskich domów wciąż dominuje tynk akrylowy – baranek, lub nawet tradycyjny baranek wapienny. Są to klasyczne tynki zewnętrzne. Powierzchnia takiej ściany staje się finalnie szorstka i ma nieregularne kształty.

Jak nakładać tynk akrylowy?

Kiedy już inwestor zdecyduje, że do wykonania elewacji wybiera tynk akrylowy, pojawiają się liczne trudności z realizacją tego zadania. Najczęściej inwestorzy zlecają prace profesjonalnym firmom. Te często mają w swoim wyposażeniu drogie maszyny, które automatem nakładają tynk akrylowy na ściany. Niemniej jednak cały proces tynkowania akrylowego zawsze dzieli się przynajmniej na kilka faz. Te najważniejsze są następujące:

  1. Nakładanie tynku akrylowego (baranka) rozpoczyna się od przygotowania podłoża (można to zacząć robić najwcześniej po miesiącu od zakończenia prac betonowych lub cementowych). Należy je dokładnie oczyścić i zagruntować, i poczekać, aż dokładnie wyschnie. Warto zwracać uwagę na prognozy pogody, ze względu na to, że temperatura, w której tynk może być nakładany i schnąć, musi być w zakresie od 5 do 25℃ i przy braku opadów atmosferycznych. Świeży tynk można również zabezpieczyć siatką ochronną, osłaniającą przed promieniami słonecznymi.
  2. Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie masy tynkarskiej. Musi być ona idealnie wymieszana, najlepiej mieszadłem wiertarkowym.
  3. Dopiero potem można przystąpić do rozprowadzenia masy tynkarskiej po ścianie, wykorzystując gładką pacę nierdzewną. Należy to robić ruchami okrężnymi, niezbyt mocno naciskając na tynkowaną powierzchnię. Kolejne części nakładanej masy łączymy pamiętając o zasadzie „mokre na mokre”.

Tynk akrylowy natryskowy można także wykorzystać zewnętrznie. Ułatwi to całą operację, ze względu na dokładność i oszczędność materiałów przy tynkowaniu maszynowym. Jest to także szybszy sposób na tynkowanie powierzchni zewnętrznych.

Podczas tynkowania należy też zwrócić bezpośrednio uwagę na ekonomię prac. Uzyskana przy tynku akrylowym wydajność zależy od sposobu nakładania warstw. Średnie opakowanie tynku waży 25 kg. Nakładanie ręczne spowoduje, że opakowanie starczy na około 13–15 m2 powierzchni. Przy metodzie natryskowej będzie to około 18–20 metrów. Jest to bardzo dobry wynik, dlatego wielu wykonawców decyduje się na stosowanie tynku akrylowego metodą natryskową. W ten sposób zyskują czas i pieniądze.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Poznań

  • firmy budowlane Radom

  • firmy budowlane Rybnik

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu