Kupując rolety zewnętrzne elektroniczne, stajemy przed wyborem rodzaju sterowania ‒ kablowego lub radiowego. Każdy system sterowania roletami ma swoje wady i zalety, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z cechami poszczególnych rodzajów sterowań.

Sterowanie roletami elektrycznymi ‒ czy to przełącznikiem klawiszowym, czy pilotem ‒ daje duży komfort użytkowania. Ręczne sterowanie sprawia, że opuszczanie i podnoszenie rolet jest znacznie trudniejsze. Co więcej, rozprowadzenie elektrycznego podłączenia może być podstawą do stworzenia tzw. inteligentnego domu. Sterowanie roletami pozwala nie tylko na kontrolowanie dopływu światła, ale także ograniczenie nagrzewania się pomieszczenia i ochronę przed włamaniem.

Rolety ‒ sterowanie przewodowe

Sterowanie roletami elektrycznymi przewodowo z włącznikiem klawiszowym to najbardziej popularny system stosowany w polskich domach. Jego niewątpliwą zaletą jest niższa cena w porównaniu do radiowego sterowania roletami. Sterownik urządzenia jest stosunkowo tani, dzięki czemu nie trzeba ponosić ogromnych nakładów, by zautomatyzować podnoszenie i opuszczanie rolet. Inną zaletą jest możliwość stworzenia systemu inteligentnego domu dzięki kablowemu podłączeniu rolet. Silniki kablowe mogą być bazą do rozbudowy systemu od prostego rozwiązania do grupowego sterowania roletami. Najlepiej wybierać systemy, które wyposażone są w funkcję wykrywania przemarznięcia urządzenia. Minusem jest konieczność doprowadzenia skomplikowanej instalacji elektrycznej do każdego punktu. W przypadku stwierdzenia, że punkt sterowania nie znajduje się w odpowiednim miejscu, przeniesienie go w inne miejsce będzie problematyczne, gdyż wiąże się z koniecznością rozkuwania ścian. Innym rozwiązaniem przewodowym jest centralne sterowanie roletami. W tym przypadku wszystkie rolety steruje się jednym włącznikiem w pomieszczeniu lub domu. Zazwyczaj taki panel montuje się przy wejściu do domu lub konkretnego pomieszczenia.

Sterowanie roletami zewnętrznymi radiowo

Rolety zewnętrzne, które sterowane są pilotem, to niewątpliwie wygodny sposób zamykania i otwierania rolet mechanicznych. Bogata oferta pilotów w poszczególnych systemach pozwala na dobór urządzenia do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dostępne są piloty ścienne, przenośne lub z możliwością zawieszenia ich w konkretnym miejscu. Pilot ma zasięg kilku metrów i można go używać z dowolnego miejsca w domu, nawet oglądając telewizję czy odpoczywając w ogrodzie. W zależności od wybranego producenta dostępne są dwa rodzaje sterowania. Jednokanałowe sterowanie pozwala na kontrolowanie tylko jednej rolety, natomiast sterowanie dwukanałowe lub wielokanałowe pozwala na kontrolowanie dwóch lub więcej rolet. Często w domu znajduje się już kilka pilotów do różnych urządzeń i łatwo jest się w nich pogubić, dlatego warto nie dokładać osobnych urządzeń do każdej rolety, ale zdecydować się na takie, które będzie mogło obsługiwać wiele rolet.

Piloty do rolet mogą być wyposażone w wiele dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest możliwość zautomatyzowania sposobu podnoszenia i opuszczania rolet w wybranych godzinach. Inną jest czujnik poziomu padania promieni słonecznych ‒ jeśli mamy urządzenie wyposażone w taką funkcję, to rolety będą opuszczać się w miarę zwiększania się nasłonecznienia. Dzięki wykorzystaniu zdobyczy technologicznych w branży wyposażenia domu obecnie możliwe jest nawet sterowanie roletami przez telefon (sterowanie roletami wi-fi).

Niewątpliwą zaletą elektrycznych rolet sterowanych z pilota jest łatwa w montażu instalacja elektryczna oraz jej doprowadzenie i podłączenie do silnika urządzenia. Zawsze istnieje też możliwość podłączenia dodatkowych punktów sterowania. Jeżeli uznamy, że pilot naścienny należy przenieść w inne miejsce, można to zrobić bez rozkuwania ściany. Problemu nie stanowi też zaprogramowanie dodatkowej rolety na zbiorczym pilocie, jeśli jest taka potrzeba. Jedyną wadą tego sposobu sterowania roletami jest jego cena. Nie warto jednak oszczędzać na tym rozwiązaniu, ale wybierać urządzenia pochodzące od sprawdzonych i renomowanych producentów. Wybierając najtańsze silniki radiowe, musimy liczyć się z tym, że częściej mogą tracić zasięg, rozkodowywać się lub samoczynnie włączać.

Jak kupić sterowanie do rolet?

Rolety elektryczne można zakupić na dwa sposoby: w gotowych zestawach ze sterownikami i siłownikami (zazwyczaj są to rolety o standardowych wymiarach wraz z dobranymi elementami) lub na zamówienie. Drugie rozwiązanie ma wiele zalet, ponieważ każde urządzenie będzie miało nie tylko idealnie dobrany rozmiar i kolor, ale także wybrane przez nas funkcje. Firmy sprzedające rolety mają swoich przedstawicieli, którzy przed decyzją klienta mogą przyjechać do domu, pomóc dobrać odpowiednie rolety i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: