Budleja – wymagania uprawne, przycinanie i rozmnażanie. Jakie odmiany warto mieć w ogrodzie?

 

Nieskomplikowana uprawa i pielęgnacja w połączeniu z oryginalnym wyglądem, zachęcają do sadzenia budlei w ogrodzie. Ten piękny krzew w okresie kwitnienia zwabia motyle i wydziela przyjemny, delikatny zapach. Zobacz, jak dbać o budleję i jak samodzielnie rozmnażać ciekawe odmiany.

Budleja to wyjątkowy krzew, który coraz częściej pojawia się w polskich ogrodach. W amatorskiej uprawie spotyka się niewiele gatunków, ale występują one w wielu różnobarwnych, ciekawych odmianach. Budleja bywa nazywana także motylim krzewem, gdyż w okresie kwitnienia motyle chętnie siadają na jej kwiatach. Sprawdź, jak powinna wyglądać uprawa budlei, jakie gatunki i odmiany polecane są do ogrodu oraz jak wykonuje się zabieg rozmnażania sadzonek.

Budleja – ogólna charakterystyka rośliny

Krzew budleja może całkowicie odmienić charakter ogrodu. Roślina charakteryzuje się szybkim i silnym wzrostem i dość mocno się rozgałęzia. Dorosłe egzemplarze mogą osiągać nawet do 3 metrów wysokości. Czysty gatunek wyróżnia się drobnymi kwiatami i zielonymi liśćmi. Kolor kwiatów może różnić się w zależności od odmiany rośliny, ale wszystkie mają niewielki pomarańczowy środek, który pięknie kontrastuje z barwą płatków. Kwitnienie budlei rozpoczyna się w lipcu, a kończy w październiku.

Kwiatostany budlei są miododajne i przyjemnie pachną, co sprawia, że krzew jest często odwiedzany przez motyle, a nocą chętnie siadają na niego ćmy. Owady żywią się nektarem produkowanym przez krzew.

Budleja – zróżnicowanie gatunkowe

Wśród rodzaju budleja wyróżnia się około 100 różnych gatunków roślin, które można zaklasyfikować jako krzewy lub niewielkie drzewa. W naturalnym środowisku budleja spotykana jest przede wszystkim w cieplejszych rejonach świata, takich jak Azja Wschodnia, Afryka Południowa oraz Ameryka Południowa. W Polsce uprawiane są wyłącznie dwa gatunki z rodzaju budlei – budleja Dawida oraz budleja skrętolistna.

Budleja Dawida znana jest również pod nazwą omżyn. Egzemplarze tego gatunku mogą dorastać do 2–3 metrów, w uprawie amatorskiej są jednak zazwyczaj nieco niższe. Budleja Dawida to wiele barwnych odmian o kwiatostanach różnej wielkości.

Budleja skrętolistna uprawiana jest znacznie rzadziej, głównie ze względu na duże wymagania względem temperatury powietrza. W przypadku tego gatunku kwiaty pojawiają się jedynie na pędach dwuletnich, które w polskim klimacie często przemarzają w trakcie zimy. Budleja skrętolistna ma pokrój kopulasty, a krzewy są zwykle nieco niższe niż w przypadku egzemplarzy budlei Dawida. Ten gatunek często uprawia się w formie piennej.

Budleja – najciekawsze odmiany

Wśród najciekawszych odmian budlei, zasługujących na uwagę przy wyborze sadzonek do ogrodu, znajdują się:

  • odmiana ‘Royal Red’ o kwiatach w odcieniu intensywnie purpurowym, zaliczana do krzewów średniej wielkości;
  • odmiana ‘Black Night’, charakteryzująca się kwiatami w ciemnofioletowym odcieniu;
  • odmiana ‘Pink Delight’, wyróżniająca się kwiatostanami o dużej średnicy (sięgającej nawet 40 cm) w kolorze różowym;
  • odmiany ‘White Profusion’, ‘White Bouquet’ oraz ‘White Ball’ ze śnieżnobiałymi kwiatostanami;
  • odmiana ‘Blue Chip’, jedna z najnowszych, ceniona za jasnofioletowy kolor kwiatów oraz niewielki wzrost (do 80 cm).

Budleja – uprawa i pielęgnacja krok po kroku

Zarówno budleja Dawida, jak i budleja skrętolistna, najlepiej rosną na glebie przepuszczalnej i żyznej o umiarkowanym stopniu wilgotności. Sadzonki budlei potrzebują ciepłego i dobrze nasłonecznionego stanowiska. Wymagają regularnego podlewania i zasilania nawozami wieloskładnikowymi, zwłaszcza po zakończeniu kwitnienia. W miesiącach letnich warto od czasu do czasu spulchnić podłoże, na którym rosną budleje, zimą z kolei warto okryć sadzonki przy użyciu agrowłókniny.

Budleja w ogrodzie może być rozmnażana za pomocą półzdrewniałych lub zdrewniałych sadzonek, które po pobraniu umieszcza się w wodzie lub wilgotnej glebie aż do wypuszczenia przez nie korzeni.

Jak przycinać budleję?

Przycinanie budlei to jeden z najważniejszych zabiegów, który należy przeprowadzać regularnie. Cięcie wykonuje się co roku, w okresie wiosennym. Przed wykonaniem zabiegu warto upewnić się, że przymrozki już się skończyły i temperatura będzie utrzymywała się na odpowiednim poziomie. Po cięciu krzew jest dość osłabiony, w związku z czym nawet kilkudniowe obniżenie temperatury mogłoby doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, a nawet do obumarcia całej rośliny.

Podczas cięcia budlei należy usunąć wszystkie zniszczone i przesuszone pędy. Zdrowe pędy należy skrócić co najmniej o połowę ich długości, zachowując jednak przynajmniej metrową odległość od ziemi. Tylko u starszych egzemplarzy sadzonek można zdecydować się na przycinanie pędów na długość 10 cm.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu