Bramka na schody – jak wybrać najlepszą? Czy warto zrobić ją samemu?

 

Bramki na schody zostały opracowane głównie z myślą o bezpieczeństwie niemowląt i małych dzieci, które wspinając się na stopnie, mogłyby spaść i zrobić sobie krzywdę. Bramka schodowa bywa przydatna również w domach, w których są psy. Umożliwia odgrodzenie ich od gości lub ogranicza dostęp zwierzęcia do wybranych części domu.

Ciekawość świata raczkujących maluchów jest bardzo duża. Na tym etapie życia dzieci interesują się wszystkim wokół, ale nie mają jeszcze świadomości możliwych zagrożeń. O zapewnienie bezpieczeństwa muszą zadbać ich opiekunowie. Jednym z rodzajów zabezpieczeń do mieszkania, o których warto pomyśleć, jest bramka na schody. Jej funkcją jest oddzielenie od dzieci tych części domu, w których mogłaby stać się im krzywda.

Bramka ochronna na schody – jaką wybrać?

Odpowiednio dobrana bramka do schodów nie tylko poprawia bezpieczeństwo małych dzieci, ale również daje komfort psychiczny pozostałym domownikom. Wprawdzie małe dzieci wymagają stałego nadzoru osób dorosłych, ale czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Bramki schodowe są przeznaczone do odgrodzenia schodów na obu ich krańcach. Większość produktów doskonale sprawdza się także do oddzielenia innych części domu czy mieszkania, które nie mają drzwi (zazwyczaj są to kuchnie) oraz do wyznaczenia strefy do zabawy i bezpiecznego poruszania się dziecka w pokoju. W okresie letnim można je również wykorzystać do zabezpieczenia balkonu.

Jeśli chodzi o rodzaje bramek dostępne w sklepach branżowych, to ich wybór nie jest zbyt duży. Ogólnie bramki na schody dla dzieci można podzielić na trzy grupy:

  • bramki ochronne rozporowe na schody – charakteryzują się dużą funkcjonalnością i uniwersalnością. Ich podstawową zaletą jest prosty montaż niewymagający wiercenia. Tego rodzaju bramki ochronne montuje się na zasadzie rozporu na ściany oporowe. Można je umieszczać we framugach drzwi lub między innymi stałymi elementami wnętrza domu. Dużym plusem bramek rozporowych jest to, że można je rozkładać i składać w zależności od potrzeb. Nowoczesne bramki rozporowe posiadają specjalny system, który informuje użytkownika, czy produkt został prawidłowo zamontowany – najczęściej poprzez sygnał dźwiękowy i/lub świecącą na zielony kolor diodę;
  • bramki zabezpieczające zwijane – decydując się na zakup tego rodzaju bramek, należy wziąć pod uwagę to, że powinny one być na stałe zamocowane do ściany lub framugi drzwi. Bramki można rozwijać i zwijać w zależności od potrzeb, ale ze względu na stałe mocowanie nie ma możliwości ich przenoszenia;
  • przykręcane bramki zabezpieczające na schody – te bramki również wymagają stałego montażu do ściany lub framugi drzwi. Większość z nich można otwierać w obu kierunkach, ale nie da się ich składać.

Poza powyższym podziałem bramki na schody można podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Najczęściej w sklepach można znaleźć:

  • bramki do schodów drewniane – takie bramki są dostępne zarówno w wersjach rozporowych, jak i przykręcanych;
  • bramki do schodów metalowe – podobnie jak w przypadku bramek drewnianych mogą to być bramki rozporowe lub przykręcane;
  • bramki do schodów materiałowe – połączenie plastiku i specjalnej siatki wykorzystuje się w bramkach zwijanych.

Bramka na schody: jak ją zrobić samodzielnie?

Niektórzy domowi majsterkowicze nie chcą kupować gotowych bramek w sklepach, ponieważ wolą je wykonać samodzielnie. Jak zrobić bramkę na schody? Dla tych, którzy mają doświadczenie w tego rodzaju pracach, wykonanie bramki nie powinno stanowić większego problemu. Najprościej zrobić ją z gotowego elementu drewnianego – może być to fragment starego łóżeczka dziecięcego lub płyta paździerzowa. Ponadto niezbędne będą:

  • papier ścierny,
  • farba do drewna,
  • zawiasy,
  • zamek do bramki na schody.

Drewniany element, który ma pełnić funkcję bramki, należy oczyścić papierem ściernym, a następnie pomalować go farbą. Po wyschnięciu trzeba przymocować po dwa zawiasy z obu stron oraz zamontować zamek.

Mimo że samodzielne wykonanie bramki na schody jest znacznie tańsze od kupna gotowego produktu (decydując się na zakup nowej bramki, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 100–300 zł), to jednak warto rozważyć tę drugą opcję. Sprzedawane w dobrych sklepach produkty mają specjalne atesty, spełniają wymagane normy bezpieczeństwa i minimalizują ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń z udziałem dzieci.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu