Dom z zielonym dachem to marzenie wielu osób. Jak jednak się zabrać...

Dom z zielonym dachem to marzenie wielu osób. Jak jednak się zabrać za jego budowę? Co warto wiedzieć o konstrukcji zielonych dachów? Jakie warstwy się na nie składają?

Zielony dach nie musi być trudny do skonstruowania. Wystarczy odrobina fachowej wiedzy i przestrzeganie kilku zasad. Przydatna będzie także wiedza na temat roślin, które będą się na zielonym dachu czuły dobrze.

Zielony dach – co to takiego?

Zielony dach to specjalna konstrukcja pokrywająca powierzchnię dachu z podłożem, w którym możliwe jest sadzenie roślin. Domy z zielonym dachem w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularnie. Także technologia ich budowania sukcesywnie się rozwija, stwarzając nowe możliwości projektowania tych jakże niezwykle ekologicznych i ekonomicznych tworów. Zielone dachy są coraz częściej konstruowane na domach jednorodzinnych, altanach ogrodowych czy wiatach, powiększając tym samym powierzchnię zieleni. Obecnie modny jest nie tylko zielony stropodach, ale i zielone dachy o spadku do 35%.

Dach zielony – warstwy

Konstrukcja zielonego dachu to przede wszystkim warstwy, które muszą być układane według określonego porządku. Grubość warstw zielonego dachu będzie się nieco różniła w zależności od konstrukcji dachu. Oto jak wygląda przekrój typowego dachu zielonego. Na początku montowana jest warstwa hydroizolacyjna, która pozwala zabezpieczyć strop przed przenikaniem wody. Kolejna to warstwa termoizolacyjna, która zapewnia izolację cieplną, a także zajmuje się odprowadzaniem wody. Warstwa zabezpieczająca ma za zadanie ochraniać wymienione już warstwy przez przedostawaniem się do nich korzeni roślin. Następna warstwa to drenaż zapewniający odwodnienie dachu zielonego, dzięki któremu możliwe jest zbieranie oraz oprowadzanie wody, której pozostałości odprowadza także wymieniona już warstwa termoizolacyjna. Na drenażu umieszcza się warstwę filtrującą zabezpieczającą drenaż przed zanieczyszczeniem. Na samym końcu znajduje się warstwa wegetacyjna, w której rozwijają się rośliny.

Dach zielony ekstensywny a dach zielony intensywny

Dachy zielone można podzielić na dwa rodzaje: ekstensywne i intensywne. Zielony dach ekstensywny jest lżejszy i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jego warstwy są cieńsze, a do ich obsadzania stosuje się głównie rozchodniki, a także różne mszaki i trawy. Wysokość układu warstw to od około 5 do 15 centymetrów, a na jeden metr kwadratowy takiego dachu przypada ciężar od 50 do 170 kilogramów. Taki zielony dach sprawdzi się świetnie w bardzo trudnych warunkach. Nachylenie dachu może sięgać nawet 45 stopni.

Z kolei intensywne dachy zielone pozwalają na ich użytkowanie. Zazwyczaj ich powierzchnie są wykorzystywane do celów rekreacyjnych. To istotna różnica, ponieważ na dach ekstensywny wchodzi się zazwyczaj tylko po to, by go pielęgnować. Zielony dach intensywny to prawdziwy ogród na dachu. Jeśli warstwa roślina jest odpowiednio gruba, to można na nim uprawiać nawet drzewa. Zazwyczaj jednak zielone dachy intensywne są obsadzane bylinami, krzewami oraz różnymi rodzajami traw ozdobnych. Zielone dachy intensywne są zwykle urządzane na płaskich powierzchniach lub dachach o lekkim nachyleniu – do 5 stopni. Wysokość warstw w tym przypadku może wahać się od 25 do nawet 100 centymetrów. Waga także jest większa niż w przypadku zielonego dachu ekstensywnego i wynosi od 300 do 1200 kilogramów na metr kwadratowy.

Dachy zielone – wykonawstwo

Przy małych budynkach na przykład altankach, czy wiatach można spróbować skonstruować zielony dach samodzielnie. Jednak jeśli zielony dach ma znaleźć się na przykład na dachu domu czy też bloku, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Takie rozwiązanie jest na pewno droższe, jednak pozwoli uniknąć błędów, a także zaoszczędzić dużo cennego czasu.

Dachy zielone – zalety

Dach zielony ma wiele zalet. Latem poprzez wydzielanie wilgoci zielony dach zapewnia ochronę przed upałami. Temperatura powietrza znajdującego się bezpośrednio nad powierzchnią dachu może być niższa nawet od 3 do 5 stopni. Natomiast zimą zielony dach zapobiega stratom ciepła. Jest bardziej odporny na uszkodzenia, przez co gwarantuje większą trwałość. Dodatkowym atutem jest fakt, że zielony dach pozwala tłumić różne hałasy, a także przyczynia się do poprawienia jakości powietrza poprzez filtrowanie zanieczyszczeń i produkcję tlenu. Zielony dach pochłania od 10 do nawet 20 procent zanieczyszczeń. Za jego sprawą można wprowadzić zieleń do terenów zabudowanych, korzystnie wpływając na krajobraz miasta. Dodatkowym plusem jest zmniejszenie ilości wody odprowadzanej do kanalizacji, ponieważ zielony dach zatrzymuje około 50 procent wody pochodzącej z opadów atmosferycznych.

Wady zielonego dachu

Największą wadą budowy zielonego dachu jest jego cena. Za zielony dach ekstensywny można zapłacić od 300 do nawet 1000 złotych za metr kwadratowy. Z kolei zielony dach intensywny może kosztować co najmniej 6000 złotych za metr kwadratowy. Dodatkowym minusem jest ciężar takiego dachu, który zwłaszcza w przypadku dachu intensywnego może stanowić problem dla całej konstrukcji. Zielony dach wymaga także znacznie więcej pielęgnacji niż dach tradycyjny.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: