Wyrzynarka jest narzędziem służącym do cięcia drewna, metalu lub tworzyw sztucznych. Jej największą zaletą jest możliwość wycinania otworów oraz uzyskiwania nieregularnych kształtów. Narzędzie to wykorzystuje się zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i w warunkach domowych.

Poza możliwością wycinania dowolnych kształtów wyrzynarka pozwala również na cięcie proste. Jeśli chodzi o samo działanie tego narzędzia, to wyrzynarka porusza się tzw. ruchem posuwisto-zwrotnym. Dzięki temu urządzenie jest bardzo precyzyjne.

Podział i rodzaje wyrzynarek

Choć wyrzynarki są stosunkowo prostymi urządzeniami, to na rynku można spotkać się z różnymi ich rodzajami i modelami. Najczęściej spotykany typ to wyrzynarka do drewna, ale tak naprawdę większość tych urządzeń jest uniwersalna i może pełnić funkcję wyrzynarki do metalu, paneli lub blachy. Najwięcej zależy od rodzaju zamontowanego brzeszczotu. Ze względu na sposób cięcia wyrzynarki można podzielić na cztery główne rodzaje:

  • Wyrzynarka włosowa – tego rodzaju urządzenie jest uznawane za najdokładniejsze spośród wszystkich rodzajów wyrzynarek. Z tego względu często jest używane w profesjonalnych zakładach, w których duże znaczenie ma precyzja cięcia. Wyrzynarka włosowa pracuje przy pomocy tzw. brzeszczotu włosowego i daje możliwość cięcia elementów o małych i dużych rozmiarach. Najlepszy sprzęt tego typu jest osadzony na specjalnym stole, który daje gwarancję stabilności. W sklepach można znaleźć również mobilne wersje wyrzynarek włosowych.
  • Wyrzynarka stołowa – jest to urządzenie stacjonarne, które bardzo często spotyka się w zakładach produkcyjnych zajmujących się wycinaniem elementów z różnego rodzaju materiałów. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku cięcia dużych elementów. Podobnie jak wyrzynarka włosowa, jest ona osadzona na stabilnym stole, dzięki czemu jest bardzo precyzyjna. Z racji wysokiej ceny ten rodzaj wyrzynarki raczej nie nadaje się dla domowych majsterkowiczów.
  • Wyrzynarka tradycyjna – zdecydowanie najpopularniejsza i dostępna praktycznie w każdym sklepie branżowym. Działanie tego rodzaju wyrzynarki opiera się na ruchu brzeszczotu naprzemiennie w górę i w dół. Do prawidłowego i dokładnego cięcia za pomocą tego urządzenia konieczne jest użycie siły i dociskanie go w taki sposób, aby brzeszczot odpowiednio zagłębił się w materiał. Największą zaletą tego rodzaju wyrzynarek jest ich cena – od kilkudziesięciu złotych wzwyż.
  • Wyrzynarka z podcinaniem – jest znacznie łatwiejsza w obsłudze, co przekłada się na większy komfort pracy niż w przypadku wyrzynarek tradycyjnych. Jest jednak nieco od nich droższa. Narzędzie nie wymaga dociskania podczas wykonywania cięć, a brzeszczot ma większe możliwości, ponieważ porusza się nie tylko w górę i w dół, ale również do przodu i do tyłu. W grupie wyrzynarek z podcinaniem można znaleźć wyrzynarki oscylacyjne i wahadłowe.

Wyrzynarki można również podzielić na dwie grupy pod względem zasilania – na wyrzynarki elektryczne (zasilane prądem przy pomocy kabla sieciowego) i wyrzynarki akumulatorowe (zasilane za pomocą akumulatorów).

Czym kierować się przy zakupie wyrzynarki?

Przed zakupem wyrzynarki warto poświęcić trochę czasu na precyzyjne określenie własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Ponadto kluczowe jest poznanie parametrów urządzenia, które warto wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru. Szczególnie istotne są:

  • moc – jeśli urządzenie będzie wykorzystywane często i do długich cięć, to warto kupić takie o mocy powyżej 600 W. Mniejsza moc jest charakterystyczna dla wyrzynarek wykorzystywanych przez majsterkowiczów na domowe potrzeby;
  • liczba skoków na minutę – ma ona wpływ na szybkość i precyzję cięcia. Zasada jest prosta – im więcej skoków na minutę, tym praca jest bardziej wydajna. Przedział jest duży, ponieważ wynosi od 500 (sprzęt amatorski) do 3000 (sprzęt profesjonalny) skoków na minutę;
  • głębokość cięcia – jest to ważna kwestia, która wiąże się z tym, jaki rodzaj materiału ma być obrabiany. W opisie urządzenia powinny być podane informacje na temat maksymalnej głębokości cięcia konkretnych materiałów;
  • typ uchwytu brzeszczotu – można spotkać się z trzema rodzajami uchwytów brzeszczotów: symbol „T” oznacza uchwyt z jedną wypustką i ma go praktycznie każda dobra wyrzynarka, symbol „U” oznacza uchwyt uniwersalny i można do niego montować wszystkie rodzaje brzeszczotów, symbol „2T” jest rzadki i dotyczy tylko starszych wyrzynarek.

Odpowiedź na pytanie: „jaka wyrzynarka jest najlepsza?” w każdym przypadku może być inna – wszystko zależy bowiem od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: