Wylewka samopoziomująca charakteryzuje się...

Wylewka samopoziomująca charakteryzuje się szczególnymi walorami. Jej zastosowanie w pracach budowlanych ułatwia prawidłowe ułożenie posadzki z paneli lub płytek.

Wśród wylewek samopoziomujących bardzo dobrymi opiniami ekspertów budowlanych cieszy się wylewka anhydrytowa – głównie dlatego, że jest bardzo wytrzymała i szybko schnie. Z kolei właściwości wylewki cementowej sprawiają, że jest ona stosowana głównie w garażach, na tarasach i balkonach.

Wylewka samopoziomująca – kiedy warto ją zastosować?

Odpowiednio wykonana wylewka jest gwarancją dobrego podłoża pod płytki, panele czy terakotę. Dzięki prawidłowo położonej wylewce materiał, z którego wykonana jest podłoga lub posadzka, nie będzie pękał czy odklejał się. Samopoziomująca pozwala na dokładnie wypełnienie nierówności i stworzenie gładkiego podłoża.

Ze względu na grubość wyróżnia się następujące rodzaje:

  • wylewka samopoziomująca cienkowarstwowa – o grubości nie większej niż 20 mm,
  • wylewka samopoziomująca grubowarstwowa – o grubości powyżej 20 mm.

Ze względu na bazę spoiwa wylewki można podzielić na następujące typy:

  • wylewka samopoziomująca cementowa – tradycyjna wersja wylewki przygotowywana z zaprawy cementowej,
  • wylewka samopoziomująca anhydrytowa – nowoczesna wylewka wykonywana ze spoiwa anhydrytowego.

Jak wykonać wylewkę?

Wykonanie wylewki samopoziomującej powinno być poprzedzone kilkoma czynnościami przygotowawczymi. Po pierwsze, należy dokładnie oczyścić podłoże, na którym będzie kładziona wylewka, usuwając nieczystości, plamy po farbie, resztki tynku, gipsu itp. Podłoże musi być jednolite pod względem struktury oraz stabilne. W ten sposób wylewka będzie lepiej się go trzymać. Drugim krokiem jest wypełnienie pęknięć i szczelin za pomocą żywicy. Kolejny etap to gruntowanie, które jest niezwykle istotne dla całego procesu wykonania wylewki. Należy nałożyć przynajmniej dwie warstwy gruntu, co będzie skutkowało zwiększeniem chłonności posadzki. Gruntowanie przeprowadza się wałkiem lub pędzlem. Po zakończeniu gruntowania należy wykonać dylatacje wzdłuż ścian i innych elementów, które będą przechodziły przez posadzkę. Polega to na pozostawieniu szczelin w konstrukcji wylewki, które służą odpieraniu obciążeń. Następnym krokiem jest określenie właściwego poziomu wylewki. Zaleca się, aby w przypadku wylewki samopoziomującej jej grubość wynosiła nie więcej niż 3 cm. Do pomiarów najlepiej użyć poziomicy wodnej. Aby przygotować masę, z której będzie wykonana wylewka, należy odmierzyć się odpowiednią ilość wody i dosypywać zaprawę aż do uzyskania właściwej konsystencji. Do mieszania można wykorzystać mieszadło lub wiertarkę z odpowiednim zakończeniem. Masa może być wylewana w sposób ręczny lub maszynowy. W metodzie maszynowej korzysta się z agregatu, który dozuje masę i rozprowadza ją równomiernie po całej powierzchni pomieszczenia. Kolejnym krokiem jest odpowietrzenie, które wykonuje się przy pomocy wałka kolczastego. Wylewka samopoziomująca szybkoschnąca schnie w błyskawicznym jak na ten materiał tempie – jest sucha już po 3 dniach.

Czy warto wykonywać wylewki anhydrytowe?

Wylewki anhydrytowe są w stanie wyrównywać większe nierówności, wynoszące nawet do 10 cm, co uznaje się za ich największą zaletę. Ich atutem jest także duża wytrzymałość i odporność. Wylewka anhydrytowa nie wymaga zbrojenia po jej ułożeniu. Zastosowanie znajduje szczególnie w budownictwie mieszkaniowym. Anhydryt działa samopoziomująco, nie jest wymagane używanie żadnych specjalnych dodatków. Masa jest lekka, więc jej aplikowanie na powierzchnię nie przysparza trudności. Często wylewki anhydrytowe są używane w pomieszczeniach, gdzie zamontowane jest ogrzewanie podłogowe, gdyż cechują się wysokim współczynnikiem przewodnictwa cieplnego. Cena specjalnej masy szybkoschnącej do wykonania wylewek anhydrytowych jest nieznacznie wyższa od wylewki samopoziomującej klasycznej.

Ile kosztuje wylewka samopoziomująca?

W przypadku wylewki samopoziomującej cena za 1 m2 kształtuje się na poziomie 30–40 zł za 20 kg zaprawy. Jeśli chodzi o wydajność wylewki samopoziomującej, to do wykonania 1 m2 wylewki o grubości 8 mm zużywa się 1,3 kg zaprawy.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: