Wylewka umożliwia utworzenie podkładu pod różnego...

Wylewka daje gwarancję równego poziomu podłogi oraz długiej trwałości posadzki bez rys i pęknięć. Wylewki cementowe są inaczej określane mianem szlicht i jastrychów.

Jakie są rodzaje wylewek?

Wylewka podłogowa jest konieczna, aby uzyskać stabilne podłoże pod deski, panele lub wykładzinę. Wylewka może być wykonana z grubej warstwy cementu lub anhydrytu. Na rynku istnieje także wylewka samopoziomująca. Klasyczna wylewka betonowa może być stosowana na zewnątrz, gdyż cechuje ją odporność na niskie temperatury. Sprawdzi się np. pod garaż blaszany, gdyż będzie odporna na duże różnice temperatur, pęknięcia i dużą częstotliwość użytkowania. Wylewka samopoziomująca na zewnątrz pozwala na sprawną niwelację wszelkich nierówności terenu.

Jak zrobić wylewkę?

Wylewka posadzkowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Najpierw w każdym wypadku należy zająć się przygotowaniem podłoża. Następnym krokiem jest zbrojenie. Na folię budowlaną układa się maty zbrojne, między tymi warstwami umieszczając podkładki dystansowe. Bardzo ważna jest dylatacja wylewki, czyli pozostawienie specjalnej szczeliny w jej konstrukcji dla odpierania obciążeń. Dylatację wykonuje się ją przy ścianie, używając do tego pianki poliuretanowej. Robi się to na bieżąco w trakcie wylewania.
Styropian pod wylewkę należy układać blisko siebie, tak aby nie powstawały żadne przerwy. Układanie styropianu pod wylewkę jest stosunkowo łatwe, ale trzeba to robić dokładnie, aby powierzchnia była równa. Przy dalszym wykonywaniu wylewki na jednej ze ścian trzeba wykonać linię, która będzie oznaczać maksymalny poziom wylewki. Będzie ona odnośnikiem dla pozostałych ścian.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie masy na wylewkę. Można użyć gotowej masy kupionej w markecie budowlanym i sporządzonej według instrukcji na opakowaniu lub zmieszać cement, wodę, piasek i żwir w odpowiednich proporcjach. Masę należy nanieść łopatą na fragment podłoża i rozprowadzić ją. Wylewkę należy pozostawić do wyschnięcia, a następnie zatrzeć ją pacą, co powoduje wygładzenie powierzchni. Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie wylewki przed zbyt szybkim schnięciem – w tym celu trzeba polewać wylewkę wodą.

Wykonując samodzielnie wylewkę, warto skorzystać z profesjonalnych porad, które można znaleźć np. na blogach i forach budowlanych.

Wylewka betonowa – proporcje

Do wykonania wylewki potrzebna jest betoniarka, która przyspieszy pracę. Jej ładowność to średnio 90 litrów. Oprócz tego do przygotowania wylewki betonowej potrzebne są:

● 25 kg cementu,

● 35 litrów czystego piasku,

● 40 litrów żwiru,

● 10 litrów wody.

Wydajność wylewki betonowej jest taka, że z 90 litrów zaprawy wykonanej z ww. składników można wykonać 1 m2 wylewki o grubości 6 cm.

Nowoczesne wylewki

Na rynku wciąż pojawiają się innowacyjne rozwiązań w dziedzinie wylewek. Istnieją np. wylewki maszynowe, które są wykonywane za pomocą agregatu podającego masę zmieszaną z wodą. Mogą być traktowane jako wylewki przemysłowe, do dużych powierzchni. Przykładem jest wylewka anhydrytowa. Jest to wylewka wyrównująca, która może zniwelować nawet duże różnice w poziomach w jednym pomieszczeniu. W przypadku wylewek maszynowych cena wykonania wylewki jest uzależniona od ilości materiału oraz robocizny, jednak jest to o wiele lepsze i dokładniejsze rozwiązanie niż ręczne układanie masy.

Wylewka z anhydrytu doskonale nadaje się jako wylewka na ogrzewanie podłogowe. Anhydryt ma wysoki współczynnik przewodności cieplnej, co gwarantuje szybkie nagrzewanie się i oddawanie ciepła do pomieszczenia. Wylewka pod ogrzewanie podłogowe musi być jednak zabezpieczona przed działaniem wody, ze względu na możliwe wystąpienie uszkodzeń. Samopoziomująca wylewka z anhydrytu ma dużą wytrzymałość i dlatego z powodzeniem może być wykorzystywana na terenach przemysłowych. Jest to także wylewka szybkoschnąca, bowiem już po 7 dniach można kontynuować pracę, co przy innych rodzajach wylewek jest niemożliwe. Wylewka samopoziomująca szybkoschnąca sprawia, że tempo prac jest o wiele szybsze, co przekłada się na skończenie budowy przed terminem.

Istnieje jeszcze wylewka żywiczna, znana też jako wylewka epoksydowa. Układa się ją w garażu lub kotłowni. Jest to typowa wylewka samopoziomująca cienkowarstwowa (inaczej wylewka cienkowarstwowa) o grubości zwykle do 20 mm.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: