Wentylacja w domu pozwala na cyrkulację...

Wentylacja w domu pozwala na cyrkulację powietrza z budynku na zewnątrz i odwrotnie. Prawidłowa wentylacja znacznie zmniejsza ryzyko rozwinięcia się w domu pleśni czy zbyt wysokiego poziomu wilgotności powietrza. Sprawia, że powietrze w domu jest świeższe i co za tym idzie zdrowsze.

Źle zrobioną wentylację można poznać między innymi po skraplaniu się pary wodnej na szybach, a z czasem po wykwitach pleśni na ścianach. W takiej sytuacji można często czuć rozdrażnienie, zmęczenie i ból głowy. Jaki system wentylacji należy wybrać, aby sprawdził się w domu jednorodzinnym?

 

Jaka wentylacja w domu – czyli rodzaje wentylacji

Są różne systemy wentylacyjne, które można wykorzystać w domu. Obecnie najczęściej stosowane są trzy rodzaje systemów wentylacyjnych:

  1. Wentylacja grawitacyjna – nazywana jest również naturalną. Jest to podstawowy system wentylacyjny. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu naturalnego ciągu powietrza, który wynika z różnicy ciśnień powietrza, znajdującego się w domu i na zewnątrz. Trzeba zatem mieć tutaj na uwadze fakt, że prawidłowe działanie wentylacji w domu może być zależne od warunków pogodowych. Do zalet tego rodzaju wentylacji zalicza się przede wszystkim stosunkowo niewielkie koszty związane z budową systemu wentylacyjnego i jego późniejszą eksploatacją, a także prostą obsługę. Wady to przede wszystkim zależność od pogody – gdy jest ciepło na zewnątrz, wentylacja może nie działać w ogóle, w czasie zimy zaś czy mocno wietrznych dni może powodować straty ciepła w domu. Jest też spore ograniczenie, jeśli chodzi o możliwość regulacji takiej wentylacji.
  2. Wentylacja mechaniczna – w tym przypadku do wymiany powietrza między domem a obszarem znajdującym się na zewnątrz wykorzystywane są urządzenia mechaniczne – wentylatory. Wyróżnia się trzy rodzaje wentylacji mechanicznej: wywiewną, nawiewno-wywiewną i mechaniczną, z odzyskiwaniem ciepła. W pierwszym przypadku powietrze do wnętrza domu dostaje się w sposób naturalny, natomiast wywiewane jest przy pomocy wentylatorów. W drugim zarówno napływ, jak i wywiew powietrza jest możliwy dzięki użyciu wentylatorów. Jeżeli interesuje nas wentylacja w domu jednorodzinnym, to bardzo ciekawym rozwiązaniem jest trzeci rodzaj wentylacji, czyli system z odzyskiwaniem ciepła. Jest to system wentylacji w domu, którego podstawę stanowi wentylacja mechaniczna. W domu jednorodzinnym dodatkowo montowane są urządzenia, które pozwalają na odzyskiwanie ciepła z powietrza, czyli rekuperatory. Takie systemy wentylacji dobrze sprawdzają się w domu energooszczędnym i pasywnym.
  3. Wentylacja hybrydowa – tutaj bazą jest wentylacja grawitacyjna, która w razie potrzeby (przy niekorzystnych warunkach pogodowych) wspierana jest wentylacją mechaniczną.

Wentylacja w starym domu – jak usprawnić jej działanie?

Wentylacje domowe stosowane w starych budynkach opierają się głównie o system grawitacyjny. Jak to zostało wyżej wspomniane, takie systemy wentylacji w domu uzależnione są od warunków pogodowych. W starych budynkach może też dochodzić do zaburzeń w ciągu wentylacyjnym poprzez np. złą izolację okien czy drzwi. Może też występować słaby ciąg w przewodach wentylacyjnych. Wówczas można zastosować specjalne nasady na kanały wentylacyjne. W domu jednorodzinnym sprawdzą się między innymi nasady samonastawne i obrotowe, które poprawiają ciąg. W przypadku gdy dom stoi na terenach wietrznych, zalecane są nasady z możliwością regulacji siły nawiewu i osłaniające wlot przewodu wentylacyjnego.

Wentylacja domowa może być usprawniona również przez odpowiednie umiejscowienie nawiewników okiennych, które montuje się pomiędzy szybą a ramą okna lub na samej ramie.

Wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym – nowoczesne rozwiązania

Wentylacja domu jednorodzinnego może stać się również częścią systemu tak zwanego inteligentnego domu. Oznacza to, że można nią sterować zdalnie przy pomocy specjalnych czujników. Decydując się na takie rozwiązanie, warto uwzględnić je już na etapie przygotowywania projektu. To znacznie ułatwi odpowiednie rozplanowanie samej wentylacji, a także systemu sterowania. Rozmieszczone w różnych miejscach czujniki pozwalają na analizowanie parametrów powietrza i włączanie lub wyłączanie wentylacji, kiedy to jest konieczne. Mogą one być również połączone z czujnikami dymu czy CO2 i uruchamiać się w momencie, gdy ich stężenie w powietrzu będzie alarmujące. Inteligentne systemy zarządzania domem można też zaprogramować według swoich potrzeb, np. w taki sposób, aby wentylacja domu uruchamiała się o konkretnej godzinie na z góry określony czas.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: