Tynkowanie maszynowe, zewnętrzne lub wewnętrzne, staje się wówczas niezwykle szybkie.

 

Tynki maszynowe nie różnią się bardzo od tzw. tynków ręcznych. Nie zmienia to jednak faktu, że decydując się na odpowiedni materiał, stajemy przed bardzo szerokim wyborem tynków maszynowych: cementowo-wapiennych, tynków gipsowych maszynowych czy też tzw. tynków maszynowych lekkich. Przykładowo tynk cementowo-wapienny, maszynowy lub ręczny będzie bardziej wytrzymały i z tego powodu poleca się go stosować na powierzchnie zewnętrzne. Wymaga on jednak kilkukrotnego nałożenia.

Tynki maszynowe – charakterystyka

Tynk to podstawa każdego współczesnego budynku. Wykłada się go zarówno na powierzchnie pionowe, jak i poziome, wykorzystywany jest przy budowie fundamentów oraz do układania izolacji zewnętrznej budynków. Ostatnio coraz częściej poznajemy nie tylko funkcjonalne zalety tynków, ale także ich wartości estetyczne, a szeroki wybór tynków ozdobnych, dekoracyjnych i szlachetnych może zaskoczyć niejednego specjalistę. Oprócz różnic składowych tynki dzielimy także ze względu na sposób nakładania ich na daną powierzchnię. W tym aspekcie wyróżniamy tynki maszynowetynki ręczne.

Tynki maszynowe, w przeciwieństwie do ręcznych, nakłada się przy użyciu specjalnego agregatu tynkarskiego. Agregat wykorzystuje się do kładzenia tynku maszynowego zewnętrznego, jak i do pomieszczeń. Urządzenie do nakładania tynku przypomina gumowego węża ze specjalną końcówką, za pomocą którego masa tynkowa wylewana jest bezpośrednio na ścianę. Niewątpliwym atutem tynkowania maszynowego jest szybkość układania tynku na powierzchnię. Zatrudniając profesjonalną ekipę fachowców, możemy liczyć nawet na położenie 100 m2 tynku na dzień. Rezultat ten byłby nie do powtórzenia, jeślibyśmy kładli tynk ręcznie, bez agregatu. Jak nakładać tynk maszynowy ręcznie? Ta kwestia nie stanowi żadnego problemu – nakłada się go tak, jak w przypadku każdego innego typu tynku. Korzystamy ze szpachli lub pacy tynkarskiej, którą rozprowadzamy materiał po przygotowanej wcześniej ścianie, podłodze lub suficie.

Ile kosztuje tynk maszynowy?

Problem opłacalności tynkowania maszynowego spotyka się z różnymi opiniami. Koszty związane są nie tylko z ceną tynku maszynowego – mieszanki tynkarskie, w zależności od przeznaczonego sposobu nakładania, nie różnią się od siebie zbytnio pod tym względem. Najdroższy jest zakup agregatu tynkarskiego lub wynajęcie ekipy, która posiada takie urządzenie. W pierwszym wariancie musimy nastawiać się na kilkanaście tysięcy złotych, a w przypadku nowoczesnych agregatów – nawet ponad 20 000 zł. Drogie jest także wynajęcie ekipy budowlanej, posiadającej i wykorzystującej agregat.

Tynkowanie maszynowe pod względem finansowym polecane jest przede wszystkim do dużych powierzchni. Im więcej metrów kwadratowych musimy pokryć tynkiem, tym bardziej opłacalne jest tynkowanie maszynowe, ponieważ zajmuje ono znacznie mniej czasu. Jeśli pragniemy pokryć tynkiem niewiele pomieszczeń, rozwiązanie to raczej się nie sprawdzi.

Rodzaje tynków maszynowych

Zarówno tynki przeznaczone do nakładania ręcznego, jak i maszynowego, różnią się posiadanym składem mineralnym. Najpopularniejszą odmianą jest tynk gipsowy maszynowy. Głównym składnikiem tych tynków jest oczywiście gips – budowlany lub tynkarski. Tynki maszynowe gipsowe zawierają także modyfikatory i wypełniacze, czasem żywice naturalne. Zastosowanie tynku gipsowego gwarantuje uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni. Inną zaletą jest stosunkowo krótki czas schnięcia i niskie wartości w zakresie higroskopijności. Najbardziej polecane są do pokrywania ścian wewnętrznych budynków.

Inną często wykorzystywaną odmianę stanowią tynki maszynowe cementowo-wapienne. W przeciwieństwie do klasycznych tynków cementowych, charakteryzujących się niezwykłą wytrzymałością, tynk cementowo-wapienny maszynowy posiada domieszkę wapna, która sprzyja zabezpieczeniu ściany na działanie wilgoci. Są one nieco droższe od tynków gipsowych, ale bardziej wytrzymałe. Nie są paroprzepuszczalne i mogą być stosowane jako tynki maszynowe zewnętrzne.

Ważną różnicą pomiędzy tynkami cementowo-wapiennymi, a tynkami maszynowymi gipsowymi jest to, że pierwsze powinny być nakładane w kilkuwarstwowo (dwie, trzy warstwy), gipsowe natomiast wymagają tylko jednej warstwy. Dodatkowo przed położeniem tynku cementowo-wapiennego należy odpowiednio przygotować powierzchnię i nałożyć preparat gruntujący, który zwiększy przyczepność. Jeśli zaś chcemy w pomieszczeniu uzyskać efekt jak najcieńszych ścian, możemy zdecydować się na tzw. tynk maszynowy lekki, składający się z bardzo lekkich kruszyw. Właściwość ta zdecydowania ułatwia proces nakładania tynku na ściany.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: