Tynk strukturalny daje niezwykle szerokie możliwości aranżacji wnętrz
Tynk strukturalny daje niezwykle szerokie możliwości aranżacji wnętrz (tynk strukturalny wewnętrzny) i spersonalizowania wyglądu budynku od zewnątrz (wówczas stosujemy tzw. tynk strukturalny zewnętrzny). Sprawdzamy, co trzeba wiedzieć przed nakładaniem tynku strukturalnego.
Stosowanie, nakładanie i malowanie tynku strukturalnego jest niezwykle proste. Czynności te może wykonać każdy. Popularną odmianą tynku jest „kornik”, wyróżniamy też tynk strukturalny „baranek”. Jak usunąć tynk strukturalny, jak zrobić samemu własną mieszankę i dlaczego tynk strukturalny jest tak uniwersalny?
Tynk strukturalny – charakterystyka
Tynk strukturalny to specjalna masa tynkarska, dzięki której możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty wizualne zarówno w pomieszczeniach, jak i na ścianach zewnętrznych budynku. Tynki strukturalne różnią się od siebie strukturą – jedne są bardziej zagęszczone i ziarniste, inne gładsze z małymi grudkamibardzo drobnymi ziarnami. Jednakże w przeciwieństwie do tynków mozaikowych, w skład tynków strukturalnych nie wchodzą różnego typu syntetyczne kamyczki, ale bardzo drobne kruszywa naturalne, np. marmurowe. Ostateczny efekt wizualny zależy nie tylko od użytego rodzaju tynku strukturalnego, ale także umiejętności tynkarskich fachowca i sposobu nakładania tynku na ścianę.
Nakładanie tynku strukturalnego nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Zależy jednak od konkretnego rodzaju – przykładowo, tynk strukturalny „baranek”, charakteryzujący się nierównomiernymi, gęstymi ziarenkami, przypominającymi wizualnie owczą wełnę, nakładamy poprzez zacieranie jednostajnymi, kolistymi ruchami. Innym bardzo popularnym ozdobnym tynkiem strukturalnym jest tzw. „kornik”. Jak położyć tynk strukturalny tego typu? Główna różnica w sposobie nakładania tynku strukturalnego typu „kornik” polega na kierunku ruchów szpachlą lub pacą tynkarską. Aby uzyskać najlepszy efekt, powinniśmy tynkować w różnych kierunkach. Przerwy w tynku, stanowiące podstawę efektu „kornika”, będą świetnie się prezentować na każdej ścianie.
Tynk strukturalne: zewnętrzny i wewnętrzny
Pod względem technicznym możemy powiedzieć, że tynk strukturalny jest niezwykle wytrzymały, charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do podłoża, a jego porowata struktura przyczynia się do tego, że ściana „oddycha”. Pełni jednocześnie funkcje hydroizolacyjne i minimalne funkcje termoizolacyjne. Z tego powodu zasadniczo wyróżniamy tynk strukturalny wewnętrzny i tynk strukturalny zewnętrzny, kładziony na ścianach zewnętrznych budynku.
Głównym atutem tynków strukturalnych zewnętrznych jest fakt, że przepuszczają one parę wodną, umożliwiając „oddychanie” budynku, ale jednocześnie posiadają dobre właściwości hydroizolacyjne i są odporne na zniszczenia. Z kolei tynki strukturalne wewnętrzne zwykle są delikatniejsze, mniej wytrzymałe, ale dzięki temu w tej kategorii tynków znajdziemy szeroki wachlarz produktów, dających możliwość zaadaptowania przestrzeni wizualnej pokojów całkowicie w zgodzie z naszym wyobrażeniem. Stosując tynk strukturalny, bez trudu możemy pokusić się o stworzenie własnego wzoru.
Jak położyć tynk strukturalny?
Kwestia tego, jak położyć tynk strukturalny zewnętrzny, nie różni się zbytnio od sposobu nakładania tynku strukturalnego wewnątrz. W jednym i drugim przypadku stosujemy szpachlę lub pacę tynkarską. Wcześniej ściana zewnętrzna lub wewnętrzna musi być odpowiednio przygotowana: osuszona i wyrównana. Dla maksymalnej pewności, że nakładanie tynku strukturalnego przebiegnie pomyślnie, warto wcześniej nałożyć cienką warstwę zwykłego tynku podkładowego.
Niewątpliwą zaletą pokrywania budynku od zewnątrz tego typu tynkiem ozdobnym jest fakt, że stosunkowo niskim kosztem jesteśmy w stanie zapewnić całkowicie oryginalny wygląd naszej nieruchomości. Warto wiedzieć, że tynk strukturalny możemy położyć w zasadzie na każdy typ ściany. Ze względu na wysoką przyczepność może być położony na beton, gips, drewno (odpowiednio wcześniej zabezpieczone przed wilgocią), cement, a w przypadku tynku strukturalnego zewnętrznego – także wykorzystany jako element bezspoinowego systemu ocieplenia (BSO).
Jak przygotować, pomalować i usunąć tynk strukturalny?
Jak wykonać samemu tynk strukturalny? Nie jest to zadanie trudne. W tym celu kupujemy zaprawę tynkarską przeznaczoną do wykonywania tynków dekoracyjnych i mieszamy go z wcześniej przygotowaną odpowiednią ilością wody (ilości dobieramy zgodnie ze wskazówkami producenta). Do mieszania najlepiej użyć wiertarki z mieszadłem. Proces łączenia składników mieszanki kończymy w momencie gdy jest ona wolna od grudek. Podłoże pod tynk powinno być suche i wolne od zanieczyszczeń. Ważne jest również zagruntowanie powierzchni.
Malowanie tynku strukturalnego także jest niezwykle proste. Jak pomalować tynk strukturalny? Na rynku istnieją tynki barwione na etapie produkcji, jednak na każdą warstwę tynku możemy położyć niemalże dowolną farbę (także olejną lub lateksową). Popularne jest wykorzystywanie farb strukturalnych, które mogą spotęgować efekt wizualny dzięki swej chropowatości.
Jeśli natomiast zastanawiamy się nad tym, jak usunąć tynk strukturalny ze ściany, to rozwiązaniem będzie albo całkowite skucie warstwy tynku ze ściany, a następnie wyłożenie jej zwykłym tynkiem, albo też zeszlifowanie nierównych elementy tynku, a następnie pokrycie ściany zamierzoną warstwą farby, tapety lub innego materiału. Kolejną możliwością jest wykonanie gładzi szpachlowych na ścianie oraz pomalowanie ich.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: