Taras z drewna to idealny sposób na beztroski odpoczynek w domowym zaciszu.

 

Taras drewniany jest doskonałym pomysłem dla każdego rodzaju domu. Taras z drewna to idealne połączenie stylu i natury, dzięki czemu sprawdzi się w każdym domu, bez względu na jego aranżację. Drewniane tarasy mogą z powodzeniem służyć w domach w stylu nowoczesnym, jak również klasycznych bryłach. Konstrukcje z drewna stanowią dodatkową przestrzeń, z której mogą korzystać wszyscy domownicy.

Drewno na taras, czyli jak powinna wyglądać budowa tarasu drewnianego

Przy budowie tarasu z drewna należy odpowiednio przemyśleć cały projekt. Konstrukcja tarasu drewnianego wymaga bowiem zastosowania się do kilku niezbędnych wymogów. Nowoczesne tarasy drewniane, jak również klasyczny drewniany taras z zadaszeniem, wymagają oparcia na solidnych podstawach. Najlepszym rozwiązaniem jest budowa tarasu drewnianego na betonowych bloczkach lub betonowej płycie. Trzeba pamiętać, że tego typu przedsięwzięcie nie należy do najtańszych, dlatego warto przygotować się na wydanie określonej sumy pieniędzy.

Jednak stosunkowo wysoki koszt na początku, wraz z doborem dobrego drewna na taras, zaprocentuje w przyszłości. Pozorna oszczędność może sprawić, że taras nie będzie służył w dobrym stanie tak długo, jak mogłoby się wydawać. Odpowiedni dobór wszystkich elementów sprawi, że drewniany taras będzie jednym z ulubionych miejsc całej rodziny. Zanim jednak domownicy rozgoszczą się na tarasie, konieczny będzie jego projekt.

Taras drewniany – konstrukcja (taras drewniany – projekt)

Wspomniane betonowe podpory, które będą stanowiły niejako fundament tarasu z drewna, powinny stanąć na równym podłożu. Optymalnym rozmieszczeniem tego rodzaju betonowych bloczków jest odległość średnio co jeden metr. Następnie do betonowych bloczków mocuje się kotwie lub kątowniki, które zapewnią połączenie pomiędzy podporami a legarami. Przekrój legarów do budowy drewnianego tarasu powinien być dopasowany do grubości desek, które będą w przyszłości stanowiły powierzchnię tarasu, i rozstawu betonowych podpór.

Najlepiej jest rozdzielić legary od betonowych bloczków papą. Można to zrobić za pomocą stalowych mocowań, co uchroni przed korozją biologiczną w przypadku zetknięcia z wilgotnym betonem. Jeśli masz już ten etap za sobą, kolejnym krokiem jest upragnione mocowanie desek tarasowych. W tym kroku cały taras przypomina już ostateczny wygląd, jednak nie należy się zbytnio pospieszać. Wiele osób ze względu na pośpiech i chęć jak najszybszego dokończenia upragnionego tarasu stosuje zbyt szerokie deski, które w przyszłości się wypaczają.

Budowa tarasu z drewna, czyli jakie drewno na taras

Drewno na taras, a konkretnie deski tarasowe drewniane, nie powinno być szersze niż 15 cm. Przytwierdza się je do legarów za pomocą specjalnych łączników typu click lub wkrętów. Mogą to być wkręty ze stali nierdzewnej, fosfatowane bądź ocynkowane. Tworząc drewniany taras, należy pamiętać o odprowadzeniu wody z jego powierzchni.

W tym celu warto zastosować szczeliny pomiędzy deskami o grubości nieprzekraczającej jednego centymetra. Dzięki temu poprawi się również wentylację drewnianego tarasu. Aby woda i różnego rodzaj płyny mogły spływać z podłogi tarasu, konieczne jest zastosowanie minimalnego nachylenia powierzchni.

Taras z drewna egzotycznego – dobre drewno tarasowe

Choć najpopularniejszymi deskami na taras są obecnie produkty z modrzewia syberyjskiego, które charakteryzują się wyjątkową trwałością, to coraz więcej osób rozważa taras z drewna egzotycznego. W przypadku egzotycznego drewna, które z powodzeniem będzie służyło jako główny element drewnianego tarasu, z całym przekonaniem można zarekomendować drewno Kempas. Doskonały wygląd i stosunkowo niska cena idą w parze z odpowiednią gęstością. Dzięki temu Kempas jest drewnem mrozoodpornym i trwałym.

Kolejnym rodzajem drewna, z którego można stworzyć taras z drewna egzotycznego, jest Bangkirai. Podobnie jak w przypadku drewna Kempas, Bangkirai gwarantuje wysoką żywotność. Deski z tego rodzaju drzewa mogą śmiało służyć nawet przez 30-40 lat. Warto jednak pamiętać, że producenci tego rodzaju desek zalecają malowanie ich specjalnym olejem do drewna tarasowego przed położeniem ich na trasie. W przypadku drewna Bangkirai nie można zapominać o regularnej renowacji tarasu.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: