Czym jest szalunek tracony i dlaczego warto go zastosować?

W przypadku wznoszenia każdego budynku na pewnym etapie budowy trzeba zastosować szalowanie. Zamiast sięgać po najpopularniejsze rozwiązania w postaci szalunku z desek sosnowych, warto wypróbować szalunek tracony wieńca, komina oraz fundamentu.

Wybierając sposób szalowania w trakcie budowy, warto oprócz tradycyjnego szalowania poznać bardziej nowoczesne rozwiązanie, jakim jest szalunek tracony. Ten sposób formowania mieszanki betonowej stosowany do tworzenia fundamentów, wieńców czy też kominów oznacza oszczędność czasu i pieniędzy oraz łatwość wykonania.

Czym jest szalunek tracony?

Szalunek to konstrukcja wykorzystywana w budownictwie do nadawania kształtu mieszance betonowej. Szalowanie polega na specjalnym skonstruowaniu formy, w której ma zastygnąć beton. W tym celu można zastosować kilka rodzajów materiałów - drewniane deski, sklejki wodoodporne, metal czy tworzywa sztuczne. Szalunki stosuje się do formowania fundamentów, wieńców, nadproży, stropów, stawiania ścian, słupów i wykańczania kominów. Szalunek tradycyjny, który zazwyczaj wykonywany jest z drewna, to konstrukcja tymczasowa, którą po wykorzystaniu należy zdemontować. Po demontażu deski najczęściej nie nadają się do kolejnego użytku. Natomiast szalunek tracony jest taką formą z płyt, którą na stałe przytwierdza się do budynku, po zamontowaniu staje się jego częścią. Najczęściej wykonany jest z impregnowanych płyt wiórowo-cementowych Materiał ten jest odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także powstawanie pleśni, grzybów i zawilgoceń.

Szalunek tracony - zalety

Mimo że najczęściej wybieranym sposobem deskowania jest tradycyjne z desek sosnowych, warto rozważyć wybór szalunku traconego, gdyż odznacza się on wieloma zaletami:

  • szybki i łatwy montaż - poszczególne elementy szalunku traconego przytwierdza się do muru za pomocą wkrętów i kotew, co jest łatwe i jednocześnie szybkie. Mocowanie do pustaków betonowych czy różnego rodzaju cegieł nie sprawia zatem dużego problemu;
  • dobra izolacja - bezmostkowa konstrukcja szalunku traconego stanowi dodatkową warstwę izolacji, która sprawia, że budynek osiąga bardzo wysokie parametry izolacyjności, co w rezultacie daje niższe koszty eksploatacji budynku;
  • mniej odpadów pobudowlanych - brak konieczności demontażu deskowania to również minimalizacja odpadów, które generuje każda budowa domu. Wybór szalunku traconego jest zatem rozwiązaniem ekologicznym;
  • odporny i wytrzymały materiał - szalunek tracony wykonany z impregnowanych płyt wiórowo-cementowych czy też betonowych, które odznaczają się wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć, działanie pleśni, grzybów i korników, jest inwestycją na lata;
  • koszty - wybierając szalunek tracony, musimy liczyć się z wysokim kosztem zakupu materiałów, jednak oszczędzamy na czasie, a przez to i roboczogodzinach, oraz braku konieczności demontażu i użycia dodatkowych narzędzi. Cena szalunku traconego nie będzie zatem wcale wyższa od tradycyjnego deskowania.

Szalunek tracony wieńca, komina i fundamentu

W zależności od miejsca, gdzie ma zostać wykonane szalowanie, wyróżniamy szalunek tracony wieńca, komina i fundamentu. 

  • Szalunek tracony wieńca znacząco przyspiesza wykonanie wieńca ściany kolankowej na poziomie stropu czy też nadproża. Zastosowanie w tym celu prefabrykowanej formy szalunku traconego sprawia, że jego montaż jest dużo łatwiejszy niż w przypadku deskowania tradycyjnego. Kolejną zaletą szalunku traconego wieńca jest łatwość zamontowania go na każdej kondygnacji bez konieczności użycia rusztowania, a to z kolei zwiększa bezpieczeństwo pracy. Dostępne formy tego rodzaju szalowania są zazwyczaj wykonane z płyt wiórowo-cementowych.
  • Szalunek tracony komina to dobry sposób na szczelne zamontowanie płyty przykrywającej. Każdy komin od góry musi być zabezpieczony płytą, która ochroni go przed niszczącym działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Do wylania płyty przykrywającej można zastosować deskowanie tradycyjne, ale warto rozważyć szalunek tracony komina, który najczęściej jest wykonany ze stali kwasoodpornej. Zaletą tego rodzaju rozwiązania jest łatwe w montażu zabezpieczenie komina bez ryzyka zalania przestrzeni kominowej betonem i konieczności zastosowania kołnierza uszczelniającego.
  • Szalunek tracony fundamentu tworzą najczęściej pustaki betonowe, które usprawniają stawianie fundamentów. Nowoczesne szalowanie to dobra alternatywa dla tradycyjnego deskowania, które stosuje się w konstrukcjach ścian fundamentowych czy też nośnych. Szalunek tracony betonowy dobrze sprawdza się do budowy fundamentów zarówno na ławie fundamentowej, jak i płycie fundamentowej. Zaletą szalunku traconego fundamentów jest również bardzo skuteczna i łatwa w wykonaniu izolacja przeciwwilgociowa i termiczna. 

Szalunek tracony to nowoczesna technologia w budownictwie, której zastosowanie warto rozważyć ze względu na niskie koszty, łatwość i szybkość montażu, ekologiczność i dobrą izolacyjność.

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

  • firmy budowlane Poznań

  • firmy budowlane Radom

  • firmy budowlane Rybnik

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu