Strug elektryczny jest elektronarzędziem służącym do obróbki drewna. Przy jego użyciu możliwe jest wykonywanie szeregu czynności, takich jak struganie, wręgowanie, fazowanie czy skracanie. Ze względu na swoje zastosowanie strugi elektryczne są często określane mianem małych heblarek.
Strugi elektryczne są narzędziami sprawdzającymi się zarówno w przypadku prac domowych majsterkowiczów, jak i w profesjonalnych zakładach zajmujących się obróbką drewna. W obu przypadkach zazwyczaj używa się jednak różnego rodzaju tych narzędzi.
Strug do drewna elektryczny ‒ jak działa i do czego się przydaje?
Elektryczny strug, niezależnie od tego, czy występuje w wersji podstawowej, która sprawdza się w domowych warunkach, czy w rozszerzonej i bardziej wydajnej przeznaczonej dla profesjonalistów, działa podobnie. Elementem roboczym tego rodzaju urządzenia są pojedyncze wały z zamontowanymi ostrzami. W sklepach można znaleźć modele jednoostrzowe, dwuostrzowe czy czteroostrzowe. Element roboczy urządzenia jest napędzany przez silnik o mocy najczęściej (choć nie jest to regułą) od 0,5 do 1 kW.
Jeśli chodzi o zastosowanie, to elektryczny strug do drewna najlepiej sprawdza się do obróbki niezbyt szerokich pojedynczych desek. Znacznie trudniej pracuje się nim przy większych elementach. Narzędziami tymi można wykonywać następujące czynności:
- struganie – to nic innego jak wygładzanie drewnianych powierzchni poprzez zdzieranie bardzo cienkiej warstwy , najczęściej w celu przygotowania ich do dalszych prac wykończeniowych. Strugi do drewna elektryczne pozwalają na ręczne regulowanie grubości, jaka ma zostać zestrugana;
- fazowanie – najczęściej do fazowania krawędzi wykorzystuje się specjalistyczne narzędzie, jakim jest frezarka. W przypadku domowych prac na własne potrzeby fazowanie drewna można wykonać właśnie przy pomocy struga elektrycznego. Dzięki rowkom znajdującym się w dolnej części stopy urządzenia można stępić krawędź, zaokrąglić ją lub wykonać fazowanie.
- wręgowanie – czyli wykonywanie wgłębień wzdłuż obrabianego materiału. W zależności od modelu struga elektrycznego można wykonywać wręgowanie o różnej głębokości, wynoszącej czasami nawet 10 mm;
- przycinanie i skracanie – przy pomocy struga można również dokonać niewielkich precyzyjnych przycięć czy skróceń desek czy innych drewnianych elementów.
Strug elektryczny ‒ jaki kupić i na co zwracać uwagę?
Jaki strug elektryczny jest najlepszy? Wszystko zależy od tego, do czego konkretnie ma być wykorzystywany i jak często. Strug stolarski elektryczny jest przydatnym urządzeniem w domu i zakładach stolarskich, ale potrzeby związane z obróbką drewna w obu przypadkach mogą znacząco się różnić. Mimo że samo zastosowanie strugów stolarskich w większości modeli jest podobne, to jednak zawsze dobrze jest dobrać urządzenie do indywidualnych oczekiwań i możliwości finansowych. Najważniejsze kwestie, na jakie należy zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru struga elektrycznego, to:
- maksymalna głębokość strugania – różne modele dają możliwość mniej lub bardziej głębokiego strugania drewna. Większość strugarek pozwala na struganie o głębokości 2 mm, ale istnieją również urządzenia dające znacznie większe możliwości;
- moc urządzenia – dla wielu osób jest to jedna z najważniejszych kwestii, ponieważ to właśnie od niej zależy efektywność i komfort pracy. Im wyższa moc, tym praca jest łatwiejsza, szczególnie w przypadku obróbki twardych materiałów. Najczęściej w sklepach można znaleźć strugi o mocy od 600 do 1000 W;
- liczba obrotów głowicy na minutę – obroty głowicy mają wpływ na szybkość pracy urządzenia, a to z kolei przekłada się na dokładność strugania. Z tego względu najlepiej wybierać urządzenia o dużej prędkości;
- szerokość głowicy – ma wpływ na szerokość strugania. Jeśli praca strugiem ma być wykonywana do obróbki materiałów, do których trudno się dostać, to lepszym rozwiązaniem będą węższe głowice. W innych przypadkach efektywniejsza powinna być praca z urządzeniami o szerszych głowicach;
- dodatkowe elementy w postaci stopki parkującej, dzięki której możemy odłożyć narzędzie zanim wał zupełnie się zatrzyma. Chroni ona ostrza przed stępieniem.
Strug elektryczny ręczny jest zasilany energią elektryczną. Czasami jednak zdarza się, że dostęp do źródła energii jest ograniczony albo wcale go nie ma. W takich sytuacjach warto rozważyć zakup struga akumulatorowego. Wprawdzie na tle wersji elektrycznej wypada on słabiej pod względem efektywności (zazwyczaj akumulatorowe urządzenia mają mniejszą moc i dosyć szybko się rozładowują), ale może się okazać, że jest to jedyne rozwiązanie. Decydując się na zakup takiego struga, najlepiej wybierać urządzenia o najdłuższym czasie pracy oraz wyposażone we wskaźnik poziomu naładowania akumulatora.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: