Stan surowy otwarty jest etapem w procesie budowy domu. Jego wykonanie trwa zwykle około 4 miesięcy. Dom w stanie surowym otwartym ma wykonaną konstrukcję ścian nośnych, stropy, kominy, schody, a także więźbę i pokrycie dachowe.
Mimo że pojęcie „stan surowy otwarty” jest powszechnie używane, nie istnieje ono jako prawnie obowiązująca definicja. Z tego względu przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto spisać z wykonawcą umowę szczegółowo określającą zakres prac, które będą wykonane w ramach stanu surowego otwartego.
Stan surowy otwarty – co obejmuje?
Stan surowy budynku to etap, na którym powstała już konstrukcja dachu, ale wnętrze domu nie jest jeszcze wykończone. W tej fazie budowania domu powszechnie używany jest termin „stan surowy otwarty”. Dom w stanie surowym otwartym ma już wymurowane ściany nośne, strop nad parterem, kominy, a także schody, więźbę dachową i pokrycie dachu, np. blachodachówką, dachówką ceramiczną lub gontem. Stan surowy otwarty domu nie obejmuje swoim zakresem budowy ścian działowych ani montażu okien, drzwi czy bram garażowych. Czynności te należą do kolejnego etapu prac – stanu surowego zamkniętego. Jeżeli według naszych planów dom w stanie surowym otwartym będzie czekać na ponowne rozpoczęcie prac przez całą zimę, warto zabezpieczyć otwory okienne i drzwiowe grubą folią lub deskami. Zamknięty dach oraz uszczelnione otwory będą chronić budynek przed oddziaływaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych (np. zalewaniem wodą opadową), które sprzyjają powstawaniu wilgoci wewnątrz domu.
Ile kosztuje stan surowy otwarty?
Koszt budowy domu do stanu surowego otwartego różni się w zależności od tego, jaki projekt wybraliśmy jako inwestorzy i jakich użyjemy materiałów. Cena będzie wyższa w przypadku domu o powierzchni 200 m² z poddaszem i pełnym podpiwniczeniem niż parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m² posadowionego bezpośrednio na gruncie. W pierwszym przypadku koszt wybudowania stanu surowego otwartego wyniesie około 180 tysięcy zł. Stan surowy otwarty domu parterowego o powierzchni 100 m² bez podpiwniczenia będzie tańszy średnio o 50 tysięcy złotych.
W tych kwotach zawiera się wykonanie następujących prac:
- budowa fundamentów łącznie z postawieniem ścian fundamentowych (etap ten obejmuje także prace ziemne oraz wykonanie izolacji fundamentów);
- wzniesienie ścian nośnych z wykorzystaniem najpowszechniej stosowanego materiału – betonu komórkowego;
- wykonanie kompletnych kominów wentylacyjnych oraz dymowych;
- ułożenie i zalanie stropów – w domach jednorodzinnych z piętrem oraz podpiwniczeniem należy wykonać trzy stropy. Jeżeli chcemy obniżyć koszty budowy domu w stanie surowym otwartym, możemy zdecydować, aby strop nad poddaszem został wykonany nie np. z bloczków, lecz z drewna. Strop na poddaszu ma mniejszą powierzchnię od pozostałych dwóch i nie będzie tak obciążony przez meble i ściany. Do ocieplenia i wykończenia drewnianego stropu możemy wykorzystać, np. płyty karton-gips;
- wykonanie balkonu;
- wykonanie schodów żelbetowych (w przypadku domu piętrowego);
- położenie więźby dachowej i pokrycie dachu blachodachówką;
- wykonanie izolacji cieplnej;
- montaż rynien i okien dachowych.
Cena domu w stanie surowym otwartym może być wyższa lub niższa zależnie od regionu, w jakim zlokalizowana jest budowa. Planując zakup budynku na takim etapie prac, należy wziąć pod uwagę fakt, iż cena będzie wyższa, jeżeli wokół domu będzie wykonane ogrodzenie, taras lub podjazd z kostki brukowej.
Dom w stanie surowym otwartym ‒ najczęstsze błędy
Na każdym z etapów budowy domu istnieje ryzyko popełnienia błędów, które mogą poważnie wpływać na solidność konstrukcji, a także sprawiać kłopoty podczas późniejszego wykańczania i użytkowania domu. Mając tego świadomość, łatwiej ich uniknąć, zmniejszając tym samym ryzyko późniejszych trudności. Do najczęstszych błędów popełnianych podczas budowania konstrukcji domu w stanie surowym otwartym należą:
- brak stosowania folii hydroizolacyjnej pod ścianami ‒ jest to czynność, która chroni przed przedostawaniem się wilgoci do muru. Etap ten jest szczególnie istotny w przypadku, gdy izolacja wodna fundamentów nie została wykonana z dostateczną precyzją;
- murowanie ścian, schodów i kominów w trakcie mrozów ‒ kiedy temperatura spada poniżej zera, lepiej wstrzymać się z czynnościami murarskimi. Niskie temperatury zmniejszają wytrzymałość i trwałość betonowych elementów;
- precyzyjne poziomowanie i pionizowanie ścian ‒ pominięcie tego kroku może spowodować problemy podczas układania stropu i utrudnić tynkowanie ścian.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: