Silikon dekarski to szczególny rodzaj silikonu, który jest chętnie wykorzystywany przy wszelkiego rodzaju pracach dekarskich. Zastosowanie tego materiału jest jednak o wiele szersze - sprawdzi się w wielu pracach wykonywanych na zewnątrz, gdyż jest materiałem odpornym na działanie niskich i wysokich temperatur (od -40 do nawet +160℃).

Silikon dekarski jest dostępny w wielu kolorach, więc bez większych problemów można dopasować go do łączonych ze sobą powierzchni. Ponieważ silikonu dekarskiego nie da się łatwo pomalować (ma gładką powierzchnię i jest hydrofobowy), należy od razu dobrać materiał we właściwym kolorze. Jakie dokładnie właściwości ma silikon dekarski i w jakich sytuacjach znajdzie zastosowanie?

Silikon dekarski - właściwości

Silikon dekarski charakteryzuje się przede wszystkim wysoką odpornością na warunki panujące na zewnątrz, dlatego może być stosowany przy uszczelnianiu dachu i łączeniu jego elementów ze sobą. W szczególności silikon dekarski jest:

  • odporny na działanie promieniowania UV - barwne silikony dekarskie nie tracą koloru pod wpływem promieniowania UV (nie płowieją). Co ważne, promieniowanie tego typu nie powoduje również zmian w strukturze produktu - silikon dekarski (bezbarwny lub kolorowy) nie będzie się z czasem wysuszał ani kruszył pod wpływem promieni słonecznych;
  • elastyczny - silikon dekarski po nałożeniu i wyschnięciu tworzy trwałą i elastyczną powłokę. Dzięki tym właściwościom może być stosowany jako materiał do uszczelniania i łączenia „pracujących” materiałów budowlanych, które pod wpływem wilgoci lub zmian temperatury zmieniają swoje rozmiary. Dzięki temu spoiny wykonane przy pomocy silikonu dekarskiego zachowują swoje właściwości przez długi czas;
  • odporny na działanie wilgoci - silikon dekarski jest powszechnie stosowany do prac na zewnątrz również z uwagi na to, że nie chłonie wody i jest odporny na jej działanie (nie rozpuszcza się w wodzie). Dzięki temu, że nie chłonie wody, jest również odporny na działanie niskich temperatur i nie pęka w czasie mrozów;
  • łatwy w użytkowaniu - silikon dekarski sprzedawany jest w specjalnych opakowaniach, które łatwo można zamontować w pistolecie do silikonu. Jest dzięki temu łatwy w aplikacji, a ilość nakładanego na wybraną powierzchnię silikonu można precyzyjnie dozować.

Dodatkowo silikon dekarski nie powoduje korozji metalowych elementów, które łączy - dlatego jest powszechnie wykorzystywany jako materiał do uszczelniania różnego rodzaju metalowych elementów zewnętrznych. Doskonale przyczepia się do takich materiałów jak metal, drewno, ceramika, szkło i kamień, może być również stosowany do większości tworzyw sztucznych. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się go stosować razem z polistyrenem oraz na podłożach wrażliwych chemicznie. Jak już wspomniano, silikon dekarski jest dostępny w wielu kolorach, co ułatwia jego dobranie do materiału, z jakim będzie stosowany.  

Silikon dekarski schnie stosunkowo szybko. Jeżeli na zewnątrz panują dobre warunki, na wyschnięcie potrzebuje około godziny. Z kolei pełną twardość uzyskuje po upływie pełnej doby. Czas ten może się wydłużyć przy mniej korzystnej temperaturze i wilgotności powietrza.

Silikony dekarskie nie mogą być typem silikonów kwaśnych - mogłyby przyspieszyć korozję elementów konstrukcyjnych dachu. Dlatego wszystkie silikony stosowane w czasie prac dekarskich muszą być silikonami obojętnymi (neutralnymi).

Silikon dekarski - zastosowanie

Silikon jest jednym z najbardziej uniwersalnych spoiw wykorzystywanych w dekarstwie. Jednak czasami wymagane jest zastosowanie innych spoin, np. mas asfaltowych lub kauczukowych. (wszystko zależy od typu prac do wykonania oraz specyficznych wymogów, które musi spełniać spoina). 

Sam silikon najczęściej wykorzystuje się do tworzenia spoin przy materiałach, które wymagają elastycznego łączenia z powodu zmian objętości pod wpływem warunków atmosferycznych. Produkt ten stosowany jest także do uszczelniania przestrzeni pomiędzy dachówkami ceramicznymi czy betonowymi. Można go stosować również w przypadku powierzchni bitumicznych. Silikon dekarski zastosowanie znajduje także przy uszczelnianiu i wykańczaniu rynien, rur spustowych czy okapów. Chętnie stosowany jest przy uszczelnianiu okien umiejscowionych na dachu i do innych drobnych obróbek dekarskich. Można używać go do awaryjnych, szybkich napraw pokrycia dachowego - nawet przy niekorzystnej pogodzie. Bywa także stosowany do napraw rur. Z uwagi na to, że silikon dobrze przylega do betonu i drewna, może być wykorzystywany do uszczelniania niewielkich powierzchni na elewacji budynku.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: