Rolety zewnętrzne – jakie wybrać? Rodzaje i sposoby montażu rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne elektryczne to odpowiedni model dla osób ceniących nowoczesne technologie we współczesnej architekturze. Idealnie spełniają swoją funkcję, będąc jednocześnie wygodnym w użytkowaniu. Rolety zewnętrzne antywłamaniowe zadbają również o ochronę naszej własności.

Rolety zewnętrzne – rodzaje

Chcąc dobrze zabezpieczyć swój dom i móc wygodniej z niego korzystać, stosuje się rolety zewnętrzne osłaniające elementy przeszklone. Nowoczesne systemy, takie jak rolety zewnętrzne elektryczne, są często montowane w nowym budownictwie, aby chronić swoją prywatność i wzmocnić bezpieczeństwo. Rolety okienne zewnętrzne są dość kosztownym wydatkiem, który dzięki oszczędnościom związanym z ogrzewaniem lub klimatyzacją z pewnością się opłaca. Warto je stosować szczególnie w domach ulokowanych na uboczu lub w mieszkaniach na niskich piętrach.

Myśląc o nowoczesnym zabezpieczeniu domu, często wybierane są rolety zewnętrzne antywłamaniowe. Są one wykonywane ze specjalnych, bardzo wytrzymałych materiałów i oparte na zaawansowanej technologii, która utrudnia uszkodzenie bądź otwarcie rolety od zewnątrz. Do wyboru mamy też mniejsze rolety przeciwsłoneczne do montażu na zewnątrz, wykonane z trwałej tkaniny. Są niekiedy wyposażone w wygodny system samorozwijający, bez wiszących koralików i sznurków.

Jeśli chodzi o rolety zewnętrzne, rodzaje jakie mamy do dyspozycji, różnią się też od formy montażu. Na etapie tworzenia projektu domu można zdecydować się na rolety do zabudowy (podtynkowe). W trakcie remontu lub wymiany okien jest możliwe zastosowanie rolet nadstawnych (naokiennych). W pozostałych przypadkach montuje się łatwe w instalacji rolety natynkowe (elewacyjne).

Rolety zewnętrzne – montaż

W przypadku urządzeń, takich jak rolety zewnętrzne, montaż wszystkich elementów jest uzależniony od formy budynku. W każdym da się zamontować rolety natynkowe, jednak inne, ukryte mechanizmy wyglądają bardziej estetycznie i zajmują mniej miejsca, choć wymagają odpowiedniego wykończenia domu.

Rolety zewnętrzne okienne do zabudowy (podtynkowe), które można zamontować na etapie projektu budynku posiadają mechanizm całkowicie ukryty przed oknem, w specjalnej wnęce nadproża. Jedyna widoczna część to dolna część skrzynki i prowadnice, dlatego całość wygląda schludnie i minimalistycznie.

Rolety zewnętrzne do okien nadstawne (naokienne) wykorzystuje się zarówno na etapie projektu jak i podczas remontu czy modernizacji okien. W tym przypadku dodatkowo ocieplana skrzynka rolety jest nasuwana na ramę okna.

Rolety okienne zewnętrzne natynkowe (elewacyjne) są najłatwiejsze w montażu. Skrzynkę z mechanizmem mocuje się do muru nad oknem lub we wnęce okiennej. Jeśli chodzi o takie rolety zewnętrzne, wymiary będą nieco większe w przypadku montażu nad oknem a mniejsze, kiedy roleta jest we wnęce.

Rolety zewnętrzne – wady i zalety

Popularność rolet zewnętrznych wynika z faktu, że są wielofunkcyjne. Rolety zewnętrzne aluminiowe czy z PCV mogą kojarzyć się głównie z ochroną domu i pomieszczeń. Jednak korzyści ze stosowania takiego mechanizmu jest znacznie więcej. Rolety zewnętrzne sprawdzają się przede wszystkim jako bariera dla ciepła i zima. W okresie letnim są nieocenione podczas upałów, ponieważ potrafią obniżyć temperaturę w pomieszczeniach nawet o kilka stopni. W zimie rolety z wypełnieniem z pianki są w stanie zapobiec znacznym utratom ciepła, dzięki czemu obniżamy koszty ogrzewania. Rolety zewnętrzne w przeciwieństwie do rolet montowanych we wnętrzach dają efekt całkowitego przyciemnienia. W ciągu dnia można w dowolnej chwili ściemnić wybrane pomieszczenie, zmniejszając jego temperaturę. Kolejną zaletą rolet zewnętrznych jest doskonała izolacja akustyczna. Powierzchnia z lameli z wypełnieniem izolacyjnym stanowi barierę przed hałasem.

Białe lub szare rolety zewnętrzne łatwo dopasować do różnych stylów architektury budynków. Ten element wykończenia możne stanowić wręcz ozdobę nowoczesnego domu. Wystarczy sięgnąć po rolety jako żaluzje zewnętrzne. Pełnią one rolę delikatnego zaciemnienia od strony elewacji. Plusem takiego rozwiązania jest to, że kurz osiadający na roletach nie stanowi problemu, jak to zwykle bywa w przypadku modeli wewnętrznych.

Rolety zewnętrzne mają też słabe strony. Najważniejszą jest ich wysoka cena. Kolejną wadą jest to, że nie wszystkie rodzaje da się zamontować na gotowym budynku – niektóre wymagają uwzględniania już w projekcie budowy. Problematyczne może być też sterowanie elektryczne, które nie działa podczas przerw w dostawie prądu oraz skomplikowana naprawa mechanizmów sterowanych przez pilota.

Czytaj dalej:

Co to jest pompa ciepła i jaka jest zasada jej działania?

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, które można wykorzystać zarówno do ogrzewania domu, jak i do podgrzewania wody użytkowej. Jest kilka typów pomp, które różnią się efektywnością, kosztami zakupu i montażu oraz źródłem, z którego pobierają ciepło.

Drzwi wejciowe jakie wybra Na co zwrci uwag.jpg

Drzwi wejściowe: jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Drzwi wejściowe pozwalają nie tylko uatrakcyjnić wygląd całego budynku lub mieszkania, ale – przede wszystkim – zapewnić nam większe bezpieczeństwo. Oferta sklepowa jest jednak w tym momencie na tyle szeroka, że wybór konkretnego modelu może nas niemal przyprawić o zawrót głowy. Co powinno zwrócić naszą uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych?

Lampy sufitowe LED - nowoczesne oświetlenie sufitowe

Lampy sufitowe LED są elementem, po który coraz częściej sięga się w nowoczesnych projektach wnętrz. Są one energooszczędne, ekologiczne a przy tym emitują dużą ilość światła. Sufit podwieszany LED z takimi lampami wygląda bardzo efektownie i doskonale oświetla każdą strefę wnętrza.

Ile kosztuje budowa domu w 2018.jpg

Ile kosztuje budowa domu w 2018

Budowa domu to duża odpowiedzialność. Nie jest to chwilowa zachcianka, tylko poważna długoterminowa decyzja. Ile kosztuje budowa domu? To pytanie stawia sobie każdy planujący przeprowadzkę do własnych czterech kątów.