Pralko-suszarka to urządzenie, które łączy w sobie dwie funkcje: prania i suszenia, co sprawia, że nie trzeba inwestować w dwa oddzielne sprzęty wykonujące różne czynności. Z  pewnością przypadnie ona do gustu osobom mieszkającym na małym metrażu, dla których ważna jest oszczędność w zagospodarowywaniu przestrzeni.

Pralko-suszarki to rozwiązanie dla tych osób, które pranie robią bardzo często i czasem brakuje miejsca na jego rozwieszenie. Jeśli masz dość porozwieszanych ubrań na kaloryferach, to takie urządzenie może przypaść Ci do gustu. Warto bowiem pamiętać, że nadmierna wilgoć w mieszkaniu nigdy nie jest wskazana.

Jak działa pralko-suszarka?

Działanie pralko-suszarki polega na przedostawaniu się gorącego powietrza do filtra, który je oczyszcza lub, – po prostu – wypuszcza na zewnątrz. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w nawiew zimnego powietrza, który sprawia, że pranie pachnie po wyjęciu bardzo świeżo.

Suszenie zwykle trwa od 1h do 2h – najlepiej więc wybrać urządzenie z klasy A++. Zwykle hałas wydawany przez pralko-suszarkę jest trochę mniejszy niż w przypadku klasycznej pralki, szczególnie podczas wirowania, dlatego też urządzenie sprawdza się nawet w nocy, kiedy domownicy śpią. Co więcej, systemy odpowiedzialne za pranie i suszenie mają jeden wspólny odpływ, przez który wydostaje się woda z prania i suszenia. Czy warto kupić pralko-suszarkę? Przed podjęciem decyzji, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Pralko-suszarka - rodzaje

Pralko-suszarki występują w różnych wariantach. Można wyróżnić 2 główne rodzaje takich urządzeń:

1) pralko-suszarka wolnostojąca, ma ona głębokość:

a) od 40 do 45 cm,

b) od 46 do 55 cm,

c) od 56 do 59 cm,

d) od 60 do 65 cm.

 

2) pralko-suszarka do zabudowy (w szeregu szafek kuchennych), ma głębokość 53,7, cm – 58,4 cm.

W tym momencie w ofertach sklepowych na próżno jest szukać pralko-suszarki ładowanej od góry – w przeciwieństwie do tradycyjnych pralek, może być ona otwierana tylko od frontu.

 

Pralko-suszarka - jak dziala Czy warto kupi zamiast pralki.jpg

Pralko-suszarki – prędkość wirowania

W przypadku samej pralki zasada jest prosta: im więcej obrotów urządzenie wykona, tym suchsze pranie można z niego wyjąć. Przy pralko-suszarce te parametry również mają znaczenie: odwirowane pranie oznacza bowiem krótszy czas suszenia. Dlatego najlepiej jest wybrać model z wysokimi obrotami. W niektórych modelach dostępna jest również płynna regulacja wirowania, którą można swobodnie ustawić w zależności od rodzaju wykonywanego prania. Istnieje także regulacja skokowa, w której wybrać można jedynie obroty wysokie i niskie.

Pralko-suszarka - wymiary

Zwykle wymiary pralko-suszarek są podobne do pralek otwieranych od frontu, czyli:

  • 85 – 97 cm wysokości,
  • 59 – 65 cm szerokości,
  • 44 – 80 cm głębokości.

W ofertach sklepowych jest w tym momencie dostępna także pralko-suszarka wąska, zaliczana do tzw. urządzeń Slim, które nie zajmują zbyt dużej przestrzeni – jej szerokość wynosi poniżej 50 cm. Warto pamiętać, że - dobierając rozmiar pralko-suszarki do pomieszczenia – należy doliczyć dodatkowe 30 cm, które będzie potrzebne, aby ją otworzyć. Niewątpliwą zaletą pralko-suszarki jest jednak zawsze oszczędność miejsca – w przypadku dwóch urządzeń przestrzeń byłaby znacznie ograniczona. Co więcej – w wersji Slim urządzenie mogłoby się zmieścić nawet do małej łazienki. Pralko-suszarka do zabudowy to również idealne rozwiązanie do małych pomieszczeń.

Pralko-suszarka – ładowność bębna

Zwykle można natknąć się na urządzenia o załadunku prania 5-10 kg oraz załadunku suszenia, który zwykle jest mniejszy nawet o połowę. Zdecydowanie lepiej wybrać pralko-suszarkę z bardziej pojemnym bębnem, co pozwoli na większą ilość wypranych i wysuszonych ubrań w jednym cyklu. Czasem okazuje się jednak, że trzeba wysuszyć ubrania w dwóch turach.

Pralko-suszarka – zużywanie wody

Pralko-suszarki zużywają znacznie mniej wody niż urządzenia produkowane kilka lat temu. Jednocześnie, zużycie wody może być w nich nawet dwa razy wyższe niż w przypadku zwykłych pralek – woda potrzebna jest w nich także do samego suszenia oraz chłodzenia kondensatorów. Na samo pranie zużywane jest zwykle 50 -70 l, na pranie i suszenie natomiast – 100 – 130 l. Decydując się na pralko-suszarkę, warto wcześniej sprawdzić także, czy posiada ona funkcję doboru ilości wody do włożonego prania.

Pralko-suszarka - programy

Jeśli masz w głowie dylemat: „pralka czy pralko-suszarka?” i obawiasz się, że w pralko- suszarce nie ma wystarczająco dużo programów, rozwiewamy Twoje wątpliwości: z reguły w pralko-suszarkach znajdują się takie programy, jak w zwykłych pralkach. W zależności więc od konkretnego modelu, można znaleźć m.in.: program bawełna, program antyalergiczny czy też program służący do odświeżania ubrań.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: