Nieodzownym elementem większości domów jednorodzinnych jest garaż i związany z nim podjazd. Najbardziej uniwersalnym materiałem do jego wykonania jest popularna kostka brukowa. Aby uniknąć jej pęknięć i zapadania, kluczowy jest dobór odpowiednich parametrów kostki oraz właściwa technika układania.

Nawierzchnia jest szczególnie ważna, ponieważ stanowi estetyczne wykończenie terenu, a zarazem zapewnia komfortowe i bezpieczne poruszanie się ludzi i pojazdów. Dlatego wybór odpowiedniej kostki musi być starannie przemyślany. Najpopularniejszymi materiałami stosowanymi do budowy podjazdów są: kamień, beton i granit.

Podjazd z kostki brukowej

Na podjazd doskonale nada się kostka brukowa, która jest nowoczesnym, estetycznym i wygodnym sposobem na zagospodarowanie przestrzeni. Kostka brukowa jest dostępna w wielu kształtach, kolorach i wielkościach. Oprócz tych cech warto zwrócić uwagę także na zastosowanie i parametry techniczne. Pierwszą decyzją, którą musimy podjąć przed ułożeniem bruku, jest dopasowanie rodzaju kostki do sposobu użytkowania podłoża. Nawierzchnia, po której będą jeździły samochody osobowe, powinna być wykonana z kostki o grubości minimum 6 cm. Dobór odpowiedniej grubości kostki sprawi, że nawierzchnia będzie trwała i wytrzymała. Elementy układane na podjazdach powinny mieć chropowatą i antypoślizgową powierzchnię.

Kostka brukowa jest bardzo popularna ze względu na powszechną dostępność, łatwy montaż i dużo niższą cenę w porównaniu z kamieniem czy granitem. Co więcej, jest niezwykle prosta w utrzymaniu i pielęgnacji, a także odporna na trwałe zabrudzenia. Właściwe ułożenie kostki w przypadku stromego podjazdu gwarantuje prawidłowy przepływ wód opadowych do gruntu. Wadą tego rozwiązania jest możliwość powstawania na powierzchni kostki przebarwień pod wpływem wilgoci lub nadmiaru słońca. Z biegiem czasu w spoinach mogą kiełkować niechciane rośliny, co obniża wartość estetyczną całej nawierzchni.

Podjazd z kostki ażurowej ‒ kiedy się sprawdzi?

Gdy na podjeździe zbiera się woda, najlepiej zastosować nawierzchnię ażurową, która dobrze współgra z naturalnym podłożem. Dzięki wolnym przestrzeniom pomiędzy kostkami woda deszczowa jest odprowadzana bezpośrednio do gruntu. Otwarte przestrzenie można obsiać trawą, wypełnić grysem lub żwirem. Kostki ażurowe układa się na takiej samej podbudowie, jakiej używa się pod kostkę brukową (geowłóknina, tłuczeń i piasek). Jeżeli otwory w płytach mają być porośnięte trawą, należy pamiętać, aby wypełnić je żyzną ziemią.

Podjazdy z kostki ażurowej są łatwe i szybkie do ułożenia, znakomicie komponują się z ogrodem i można je kosić. Chociaż są zdecydowanie mniej trwałe od kostki brukowej, to na pewno bardziej estetyczne. Wadą tego rozwiązania jest niekomfortowe chodzenie po takiej powierzchni, szczególnie w butach na obcasie lub po obfitym deszczu.

Podjazd z kostki granitowej ‒ czy warto w niego inwestować?

Główną zaletą podjazdów wykonanych z kostki granitowej jest ich trwałość i wytrzymałość. Kostka granitowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych. Nawierzchnie wykonane z tego materiału są odporne na ścieranie, korozję chemiczną i promieniowanie UV. Nie kruszą się, nie pękają i nie tracą koloru.

Wysoka jakość i długowieczność wiąże się jednak z wysoką ceną. W dużej mierze jest ona uzależniona od wymiaru i barwy kostki. Do budowy podjazdu najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kostki 7- lub 9-centymetrowej.

Podjazd z kostki granitowej to na pewno bardzo dobry wybór dla osób ceniących sobie prestiż i estetykę, stawiających na estetykę i naturalne materiały. Minusem tego rozwiązania jest przede wszystkim wysoki koszt zakupu i montażu. Do prawidłowego ułożenia kostki niezbędni będą fachowcy mający doświadczenie w układaniu tego typu materiału. Kostka granitowa nie tworzy idealnie równej powierzchni, przez co jazda na rolkach czy chodzenie w szpilkach może być uciążliwe.

Jaką kostkę na podjazd wybrać?

Porównując poszczególne rodzaje kostki na podjazd, warto zwrócić uwagę na ich najważniejsze cechy, które mogą pomóc w wyborze:

  • kostka brukowa ‒ dobra cena, szeroki wybór wersji kolorystycznych, prosta w utrzymaniu;
  • kostka ażurowa ‒ dobra cena, przyjazna naturze, kruchość płyt, utrudnione chodzenie;
  • kostka granitowa ‒ wysoka cena, elegancki wygląd, niebywała trwałość.

Warto pamiętać, aby starannie dobrać barwy kostki, tak by tworzyła jednolitą całość z domem i ogrodem. Na podjazdy lepiej wybrać kostkę w ciemniejszych kolorach ‒ mniej widoczne będą na niej ślady opon czy wycieki oleju z samochodu. Pamiętajmy, że nawet najlepszej jakości kostka nie jest niezniszczalna i po kilku latach mogą pojawić się na niej ślady użytkowania.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: