Pistolety do malowania ścian są wykorzystywane do malowania metodą natryskową, która różni się znacząco od malowania przy pomocy pędzla lub wałka. Aby malowanie z użyciem pistoletu było szybkie i wydajne, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i poznać zasady prawidłowego malowania natryskowego.

Mimo że w sklepach branżowych można znaleźć wiele rodzajów pistoletów do malowania, to wybór tego odpowiedniego wcale nie musi być łatwy, szczególnie jeśli nie chcę się wydawać majątku na jego zakup.

Jakie pistolety do malowania ścian są najlepsze?

Wielu osobom pistolet do malowania kojarzy się z branżą lakierniczą – i słusznie, ponieważ jeszcze zanim upowszechniło się malowanie ścian tego rodzaju przyrządami, lakiernicy wykorzystywali je do malowania samochodów. Wprawdzie początki malowania natryskowego nie były zbyt udane, ale z czasem, dzięki poprawie jakości sprzętu i opracowaniu wytycznych dotyczących techniki malowania, znacząco wzrosła popularność takiego sposobu malowania.

Aby mieć pewność, że prace malarskie są wykonywane odpowiednim sprzętem, warto zadbać o poszerzenie swojej wiedzy na temat pistoletów do malowania ścian. Teoretycznie malowanie jest możliwe pistoletami pneumatycznymi, które są powszechnie stosowane w zakładach lakierniczych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jednak wybór elektrycznych pistoletów do malowania. W przeciwieństwie do swoich pneumatycznych odpowiedników nie wymagają one zastosowania sprężarki i są znacznie łatwiejsze w użyciu, co przekłada się na poprawę jakości pracy.

Poszukując odpowiedniego pistoletu do malowania ścian, przede wszystkim należy określić dwie kwestie: jaka farba będzie wykorzystywana oraz jak duża jest powierzchnia do pomalowania. Warto wiedzieć, że nie każdy pistolet będzie nadawał się do malowania dużych powierzchni, a w zależności od rodzaju wykorzystywanej farby może on ją rozprowadzać mniej lub bardziej dokładnie.

Jeśli chodzi o parametry, na które należy zwracać uwagę przy poszukiwaniu właściwego pistoletu do malowania ścian, to należą do nich przede wszystkim:

  • ciężar urządzenia – najlepiej wybierać lekkie urządzenie, które nie będzie zanadto obciążać rąk;
  • wydajność, czyli liczba gramów lub litrów farby rozprowadzanych przez pistolet w czasie jednej minuty – ma to wpływ na szybkość pracy; najlepiej wybierać pistolety, które pozwalają rozprowadzać przynajmniej 250 g na minutę;
  • średnica dyszy rozprowadzającej farbę – ten parametr jest istotny w kontekście rodzaju wykorzystywanej farby. Podstawową zasadą jest, że im większa średnica dyszy, tym gęstszych farb można używać i komfortowo rozprowadzać je na powierzchniach. Przykładowo, pistolety do malowania emulsją powinny mieć mniejszą średnicę niż pistolety do malowania farbą olejną;
  • pojemność zbiornika na farbę – w tej kwestii najlepiej kierować się własną wygodą. Najbardziej popularne są zbiorniki o pojemności od 0,5 do 1 litra.

Nawet mając świadomość tego, na co zwrócić uwagę przy zakupie pistoletu do malowania, zakup takiego urządzenia wcale nie jest łatwy. Wielu producentów nie określa bowiem tak szczegółowych parametrów w opisie zamieszczonym na opakowaniu. Najlepiej jest wybrać taki pistolet, który jest właściwie opisany (choć być może jest również droższy), co pozwoli zakupić sprzęt najlepiej dopasowany do własnych potrzeb.

Pistolety natryskowe do malowania: jak działają i jak je obsługiwać?

Osoby, które profesjonalnie nie zajmują się malowaniem, powinny wybierać urządzenia najłatwiejsze w obsłudze. Należą do nich pistolety elektryczne do malowania. Ich działanie polega na tym, że po napełnieniu zbiornika farbą specjalny mechanizm sam ją pobiera i rozpyla przez dyszę. W ten sposób na zewnątrz wydostaje się strumień drobnych kropelek pokrywających powierzchnię, na którą zostanie skierowana dysza. Zaletą tego rodzaju pistoletów do malowania jest to, że są one bardzo uniwersalne – nadają się do malowania farbami emulsyjnymi, olejnymi, impregnatami czy bejcami.

Przy korzystaniu z najprostszych modeli pistoletów natryskowych do malowania najważniejszą kwestią jest zadbanie o właściwe rozrobienie farby przed wlaniem jej do zbiornika. Farba nie może być za gęsta aby nie zatkać dyszy. Mimo że producenci sprzętu do malowania często zalecają nieograniczone rozcieńczanie, to jednak lepiej kierować się wskazaniami producentów farb. Wytyczne na opakowaniach są zazwyczaj bardzo szczegółowe i warto się ich trzymać, aby efekt malowania był zadowalający. Należy pamiętać, że nie wolno używać pistoletu, kiedy w zbiorniku jest niski poziom farby. Może się to skończyć zatarciem i uszkodzeniem urządzenia. Warto mieć również na uwadze, że osoby, które nie mają doświadczenia w malowaniu ścian pistoletem, prawdopodobnie zużyją więcej farby niż użyłyby na malowanie sposobem tradycyjnym - wałkiem i pędzlem.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: