Okna połaciowe nie tylko uatrakcyjniają konstrukcję dachu, ale również pozytywnie wpływają na korzystanie z pomieszczeń na poddaszu. Co należy wiedzieć i na co zwrócić uwagę przy wyborze okien dachowych?
Okna połaciowe spełniają podobne zadania jak okna pionowe, różnią się jednak od nich konstrukcją, sposobem montażu i otwierania. Przed zakupem konkretnego typu okien dachowych warto poznać ich rodzaje, sposoby montażu i zwrócić uwagę na ich parametry techniczne oraz materiały, z jakich są wykonane.
Okna połaciowe – wymiary i funkcje
Okna połaciowe umieszcza się w połaci dachu. Są niezbędnym wyposażeniem każdego poddasza. Sprawiają, że przebywanie na poddaszu staje się przyjemniejsze, co wpływa wymiernie na samopoczucie mieszkańców. Tak jak fasadowe okna pionowe, okna dachowe spełniają funkcję doświetlenia pomieszczenia, jednak w porównaniu z oknami pionowymi o tej samej powierzchni, wpuszczają do wewnątrz nawet o 50 procent więcej światła. Przyczyniają się również do prawidłowej wentylacji wnętrza. Nie są one jednak pozbawione wad. Należy pamiętać o ich zamykaniu w przypadku deszczu czy śniegu. Mogą być też przyczyną nadmiernego nagrzewania się poddasza w czasie upałów.
Okna dachowe można montować zarówno w dachach spadzistych, jak i płaskich, a nawet zielonych, pokrytych roślinnością. Standardowe wymiary okien połaciowych dostępne u wielu producentów ułatwiają montaż okien i przygotowanie wymaganego otworu okiennego. Ich wymiary najlepiej dobierać w stosunku do powierzchni podłogi, szacując, że odpowiednie doświetlenie zapewni okno o powierzchni nie mniejszej niż 10 procent powierzchni podłogi pomieszczenia.
Jakie są rodzaje okien połaciowych?
Pod względem sposobu otwierania skrzydła okiennego okna połaciowe dzielą się na cztery podstawowe rodzaje: obrotowe, uchylne, uchylno-obrotowe i wysokoosiowe. Natomiast dana konstrukcja okien dachowych pozwala podzielić je na kolankowe, balkonowe i wyłazy.
- Okna połaciowe obrotowe – są najtańsze i z tego względu najczęściej wybierane. Oś obrotu skrzydła znajduje się w połowie wysokości okna, co zapewnia komfortowe użytkowanie. Można je montować w dachach o kącie nachylenia 15–90 stopni.
- Okna połaciowe uchylne – ich oś obrotu znajduje się w górnej krawędzi ramy. Przypadkowe zamknięcie uniemożliwiają zamontowane siłowniki lub sprężyny.
- Okna połaciowe uchylno-obrotowe – wyróżniają się dwoma osiami obrotu, co zapewnia ich wygodne użytkowanie i mycie. Można je montować w dachach o kącie nachylenia 15–55 stopni. Jeden z najlepszych, ale też najdroższych typów okien połaciowych.
- Okna połaciowe wysokoosiowe – mają oś obrotu znajdującą się w ¾ wysokości ramy. Przeznaczone do montażu w dachach o nachyleniu 20–65 stopni.
- Okna połaciowe kolankowe – montuje się w ścianie kolankowej. Są połączeniem okien połaciowych z pionowymi. Tego typu okna sięgają zazwyczaj do podłogi, dlatego przepuszczają bardzo dużo światła i dają lepszy widok. Są dość drogie.
- Okna połaciowe balkonowe – montuje się w dachach bez ściany kolankowej, o kącie nachylenia 40–50 stopni. Tego typu okna w części dolnej tworzą szklaną balustradę, a w górnej daszek.
- Wyłazy dachowe – spełniają funkcję wygodnego wyjścia na dach. Otwierają się na bok.
Montaż okna połaciowego
Zależnie od wymiaru okna połaciowego i konstrukcji dachu okna można montować na trzy sposoby – na łatach, krokwiach lub wymianach. Pierwszy sposób stosuje się, kiedy okno dachowe jest mniejsze niż rozstaw krokwi. Montaż na krokwiach można wykonać, gdy rozstaw krokwi jest zbliżony do wymiaru okna połaciowego. Natomiast montaż na wymianach stosuje się w przypadku, kiedy okno jest większe niż rozstaw krokwi.
Montaż okna połaciowego należy wykonać szczególnie starannie, dbając o prawidłową szczelność okna. Jest to o tyle istotne, że nieprawidłowa szczelność może spowodować przeciekanie okna dachowego lub pojawianie się wilgoci na ścianach.
Na co zwrócić uwagę, wybierając okna połaciowe?
Podczas wybierania okien połaciowych warto zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. W nowo budowanych domach niezwykle istotna jest kwestia energooszczędności. W tym przypadku należy postawić na ciepłe okna dachowe, które wykazują się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła, świadczącym o jego niewielkich stratach. Jego wartość zależy głównie od liczby szyb znajdujących się w danym oknie.
Istotną kwestią przy wyborze okien połaciowych jest również materiał, z którego są wykonane. Ramy okienne od strony pomieszczenia najczęściej zrobione są z drewna, a od strony dachu z aluminium, które nie wymaga konserwacji. Tego typu okna nadają się do sypialni i pokoi dziennych. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, czyli łazienki i kuchni, lepiej wybrać ramy okienne z PCV. Natomiast szyby w oknach połaciowych to szyby zespolone, czyli co najmniej dwie tafle szkła oddzielone specjalną ramką dystansową. Tego typu szyby mogą charakteryzować się podwyższoną izolacyjnością akustyczną, termoizolacyjnością, a także mieć specjalną powłokę odbijającą światło.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: