Nowoczesne ogrodzenia najczęściej charakteryzują się jednolitością całego systemu. Oznacza to, że wszystkie elementy płotu są utrzymane w jednym stylu, włącznie z bramą i furtką. Dobrze zaprojektowane ogrodzenie podkreśla charakter domu, ogrodu i całej posesji.
Ogrodzenia nowoczesne mogą być wykonane z różnych materiałów. Najbardziej popularne są płoty kamienne, betonowe, metalowe oraz drewniane. Modne ogrodzenia to zarówno proste przęsła panelowe, jak i kute parkany.
Nowoczesne ogrodzenia kamienne i betonowe
Ogrodzenia z kamienia cechują się masywnością. Kamienna może być cała konstrukcja płotu lub tylko jej części nośne (słupy, podmurówka). Takie przęsła można wypełnić dowolnym materiałem. Ogrodzenia kamienne dobrze komponują się z nieskomplikowaną bryłą domu, którego elewacja również cechuje się prostotą.
Ogrodzenia betonowe mogą mieć różne formy. Płoty z betonu często zastępują te wykonane z kamienia. Ogrodzenia tego rodzaju wznosi się z pustaków, których wnętrze zalewa się mieszanką betonową. Zewnętrzna strona bloczków ma wygląd cegieł lub wydłużonych kamieni naturalnych. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także ogrodzenia z betonowych zbrojonych paneli prefabrykowanych. Takie płoty mogą mieć formę ażurową lub pełną, a wzór wytłoczony na płytach może być jedno- lub dwustronny. Do największych zalet ogrodzeń z prefabrykowanych betonowych elementów należy szybkość i łatwość montażu, trwałość oraz niska cena.
Nowoczesne ogrodzenia metalowe
Ogrodzenia z metalu mogą przybierać różną postać. W popularnych projektach przeważają jednak formy geometryczne, najczęściej w postaci przęseł panelowych. Ogrodzenia nowoczesne ze stali lub aluminiowe to przede wszystkim proste wzory. Poszczególne moduły takiego płotu składają się z różnej wielkości metalowych kształtowników. Inwestorzy ceniący sobie otwartość posesji zazwyczaj decydują się na lekkie ogrodzenia panelowe, których wypełnienie ma postać siatki stalowej. Cienkie pręty metalowe tworzą wzór przedstawiający prostokąty lub kwadraty. Bardziej wyraźnym wyznaczeniem granic posesji są przęsła składające się z długich, cienkich kształtowników przymocowanych do słupków nośnych z odstępami. Tego typu ogrodzenia często nawiązują swoim wyglądem do żaluzji okiennych (poziomy układ profili). Płoty metalowe mogą być także pełne. Kształtowniki metalowe stanowiące wypełnienie przęseł najczęściej nawiązują kształtem i układem do detali domu (np. balustrady balkonowej). Projektanci i wykonawcy ogrodzeń często stosują zabieg nachylenia profili (najczęściej pod kątem 45 stopni), dzięki czemu cały układ prezentuje się bardziej dynamicznie.
Połączeniem ogrodzeń metalowych i kamiennych są coraz bardziej popularne gabiony. Są to płoty składające się z metalowych koszy wypełnionych kruszywem łamanym lub ciętym (np. granitowym, marmurowym, otoczakowym, żwirowym). Gabiony można wypełniać także innym rodzajem materiału. Coraz częściej spotyka się połączenie stali z korą drzewną, łodygami bambusowymi, łupinami z orzecha kokosu, a nawet szkłem pozyskanym z recyklingu. Gabiony mogą być wykorzystane także jako podmurówka i słupki pomiędzy panelami wykonanymi z innego surowca (np. drewnianymi). Wbrew pozorom ogrodzenia gabionowe mimo tak nowoczesnego wyglądu stanowią jedno z tańszych rozwiązań.
Nowoczesne ogrodzenia drewniane
Drewno idealnie wpisuje się w charakter zarówno budownictwa tradycyjnego, jak i nowoczesnego. Pod względem wizualnym surowiec ten jest bardzo wyrazisty. Architekci często stosują elementy drewniane dla podkreślenia detali na elewacji oraz jako wypełnienie przęseł ogrodzenia. Ściany zewnętrzne zazwyczaj pokrywa się listwami z drewna przylegającymi do siebie. Nowoczesne ogrodzenia drewniane zwykle cechują się ażurową formą wypełnienia. Modernistyczne elementy z drewna najczęściej mają postać prostą, surową, kanciastą bez dodatkowych ozdobników w postaci żłobień czy pofalowań krawędzi. Do wytwarzania elementów ogrodzeniowych najlepiej nadają się gatunki drewna egzotyczne lub północne, które są bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych niż gatunki krajowe. Tło dla ciepłego drewna stanowią murki, tynkowane lub betonowe słupki i podmurówki.
Nowoczesne przęsła ogrodzeniowe nie muszą być wykonane z naturalnego drewna. Popularnym rozwiązaniem jest stosowanie elementów kompozytowych, które swoją formą i wyglądem przypominają tradycyjne drewniane deski. Materiał kompozytowy wizualnie w niczym nie ustępuje naturalnemu surowcowi, a jest od niego znacznie tańszy. Co więcej, ogrodzenie z kompozytu jest dużo łatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ w przeciwieństwie do drewna nie wymaga impregnacji. Elementy drewnopochodne są dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: