Czym wykonać ocieplenie poddasza: pianką czy wełną. Sprawdź oba materiały.
Ocieplenie poddasza pianką czy wełną? Wszystko, co musisz wiedzieć
Obecnie najczęściej wybieranymi materiałami do ocieplenia poddasza jest pianka poliuretanowa i wełna mineralna. Który z nich będzie lepszym wyborem?
We współczesnych domach kładzie się coraz większy nacisk na energooszczędność całej konstrukcji i minimalizowanie strat cieplnych. Dzięki temu możemy cały rok cieszyć się optymalnym komfortem termicznym i jednocześnie znacząco zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domu. Jednak, aby to osiągnąć, niezbędne jest dokładne ocieplenie poddasza, czyli miejsca najbardziej narażonego na uciekanie ciepłego powietrza.
Ocieplenie poddasza wełną mineralną – klasyka wśród technologii ociepleń
Wełna mineralna od wielu lat jest z powodzeniem stosowana do ocieplania poddaszy polskich domów. Posiada bardzo dobre właściwości techniczne i jest świetnym izolatorem.
- Jej współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ), wyrażany również jako W/mK, jest wyjątkowo niski i w przypadku najlepszych produktów wynosi zaledwie 0,030. Zapewnia to pełną zgodność z nawet najbardziej surowymi wymogami projektowymi.
- Wełnę mineralną należy również pochwalić za wysoką ognioodporność. Jest to materiał praktycznie niepalny, będący w stanie znieść temperatury rzędu kilkuset stopni Celsjusza. Dodatkowo bardzo dobrze wygłusza pomieszczenie i jest relatywnie tania.
Niestety, wełna mineralna posiada również i wady. Głównym problemem jest wrażliwość na wilgoć. Zamoczona wełna traci swoje właściwości, przez co przeciekający dach może narazić Cię na konieczność całkowitej wymiany izolacji. Wełna mineralna jest też materiałem ciężkim i dlatego mocno obciąża strop budynku.
Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową – szybkie i dokładne ocieplanie
Pianki poliuretanowe (PUR) to stosunkowo nowy rodzaj wśród materiałów dociepleniowych. Produkt ten występuje w postaci płynnej piany, która to jest nanoszona natryskowo bezpośrednio na powierzchnię roboczą. Po aplikacji pianka momentalnie puchnie i zwiększa swoją objętość, zyskując tym samym pełnię swoich właściwości izolacyjnych.
- Na papierze współczynnik lambda pianek PUR jest zazwyczaj trochę gorszy od wełny mineralnej, ale nadal spełnia wszystkie normy budowlane. Natomiast w praktyce, przy poprawnym zaaplikowaniu, tworzy ona jednolitą powierzchnię, praktycznie eliminując wszelkie nieszczelności i zabezpieczając dach przed powstawaniem mostków termicznych.
- Pianka poliuretanowa jest również wodoodporna i bardzo lekka. Dzięki temu idealnie nadaje się do ocieplania konstrukcji o niskiej nośności, zapewniając im maksymalną izolację bez obciążania. Jednak jej największą zaletą jest to, jak szybko nabiera swoich właściwości. Profesjonalna firma budowlana, którą znajdziesz w naszej wyszukiwarce fachowców, jest w stanie ocieplić całe poddasze w ciągu zaledwie kilku godzin roboczych!
Ocieplenie poddasza. Co zatem wybrać – pianka czy wełna?
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Oba produkty spełniają wszystkie współczesne normy budowlane i zapewnią doskonałe ocieplenie domu. Jeśli posiadasz ograniczony budżet i uważasz, że Twój dach jest całkowicie szczelny, to możesz śmiało zdecydować się na wełnę mineralną. Jeśli jednak zależy Ci na czasie realizacji zlecenia, a konstrukcja nośna stropu Twojego domu jest już i tak mocno obciążona, to pianka PUR będzie dla Ciebie lepszym wyborem.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: