Najczęściej występujące nieszczelności dachu wynikają z wadliwie wykonanej obróbki komina. Obróbka komina składa się z dwóch części: jednej opasującej komin i drugiej zamontowanej dookoła komina.

Cieknący dach może przysparzać kłopotów, powodując powstanie wilgoci wewnątrz domu i grzyba na ścianach. Również konstrukcja dachu może zostać zagrożona przez nieszczelności. Dlatego obróbka komina nie tylko ma znaczenie estetyczne, ale również służy zapewnieniu szczelności.

Na czym polega obróbka komina?

Obróbka komina służy do szczelnego połączenia komina z połacią dachową. Jej głównym zadaniem jest zapobieganie przeciekom. Komin przechodzi przez wszystkie warstwy dachu, dlatego jego uszczelnienie jest wyjątkowo ważne. Komin to także element wyeksponowany i rzucający się w oczy, dlatego jego wykończenie powinno być wykonane starannie i estetycznie, aby dodatkowo stanowiło ozdobę domu.

Fragment wystający ponad dach pracuje w wyjątkowo trudnych warunkach, narażony na wpływ zmieniających się warunków atmosferycznych. Z kolei od wewnątrz działają na niego spaliny i wysoka temperatura. Materiały użyte do wykończenia komina powinny być zatem odporne na te czynniki – nie powinny być łatwopalne ani topliwe. Zdecydowaną zaletą jest ich wytrzymałość i dobra jakość.

Obróbka komina powinna być wykonana przed położeniem pokrycia dachowego. Nie występuje wtedy ryzyko uszkodzenia czy zabrudzenia dachu. Niezależnie od używanych materiałów, obróbka powinna być przeprowadzana bardzo starannie. Aby uniknąć przecieku, obróbka komina na jego pionowych częściach powinna być wysoka na co najmniej 10 cm. Brzeg obróbki można umieścić w specjalnie ukształtowanym podcięciu uzyskanym dzięki wysunięciu wyższych warstw cegieł murowanego komina. Inne rozwiązania to zagięcie i umieszczenie obróbki w niewielkiej bruździe wyciętej w ściance komina lub osłonięcie specjalną listwą, która umożliwia wykończenie.

Obróbka komina blachą

Obróbka komina blachą to jeden z najpopularniejszych sposobów na uszczelnienie komina. Metoda ta jest skuteczna i trwała. Jednym z przykładów takiej obróbki komina jest stosowanie blachy na rąbek. Składają się na nią trzy etapy: montaż fartuchów bocznych, fartucha dolnego i górnego oraz finalne uszczelnienie. Ważne aby używać do prac specjalnych wkrętów z uszczelką. Całość wykonania prac jest dość skomplikowana, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jest to ważne, ponieważ nieszczelna obróbka komina będzie powodować przecieki i wpłynie na kondycję dachu. Podobnie jest z wykonaniem obróbki blachą trapezową, która różni się nieco wyglądem od blachy na rąbek. Stopień skomplikowania obróbki z tej blachy jest podobny, dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty.

Obróbka komina systemowego

Aby komin systemowy pasował do wyglądu reszty budynku, należy odpowiednio dobrać jego obróbkę. Wystająca część komina narażona jest na działanie szkodliwych czynników, dlatego też ważnym krokiem jest wybór odpowiedniego wykończenia komina systemowego. Obróbka komina systemowego powinna być wykonana z materiałów odpornych na wysokie i niskie temperatury. Dobrze sprawdzi się cegła klinkierowa. Klinkier to niezwykle wytrzymały materiał, który jest odporny na duże wahania temperatur. Nadaje się do każdego rodzaju systemu kominowego, a ponadto jest niezwykle efektownym materiałem. Szeroka gama kolorystyczna oferowana przez producentów pozwala na prawie idealne dopasowanie klinkieru do koloru pokrycia dachu. Alternatywą dla cegły klinkierowej jest płytka. Jej zaletą jest mniejszy rozmiar w porównaniu do cegły. Idealnie nadaje się do wykończenia wysokiego komina.

Tynk to kolejny sposób na wykończenie komina systemowego. Ze względu na cenę i dostępność jest to jedno z popularniejszych rozwiązań. Mimo wszystko nie jest to najtrwalszy materiał na komin – trudno jest zadbać o zabezpieczenie tynku, gdyż łatwo się on kruszy.

Coraz częściej stosuje się okładziny kamienne, zwłaszcza naturalne, które dają pełne pole manewru w kwestii aranżacji. Dodatkowo jest to materiał niezwykle elegancki i praktyczny, który nie wpływa niekorzystnie na środowisko. Sztuczne okładziny kamienne są szczególnie polecane na kominy prefabrykowane.

Obróbka komina łupkiem

Obróbka komina łupkiem stanowi idealne rozwiązanie do wymagających warunków oraz spełnia walory estetyczne. Łupek jest produktem pochodzenia naturalnego – jest to skała osadowa, która powstała efekcie odkładania się mułu iłowego. Łupek znajduje zastosowanie jako obróbka komina i dachu, a także element elewacji, materiał na parapety, schody, murki oraz wykończenie tarasów. O popularności łupka zadecydowało przede wszystkim naturalne pochodzenie oraz jego struktura, która jest bardzo elegancka i prestiżowa.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: