Nowoczesna elewacja domu jest ciekawie zaprojektowana, a jednocześnie nie powoduje efektu przytłoczenia. Architekci dążą do odpowiedniego zaznaczenia proporcji fasady, tak aby prezentowała się efektownie. Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy wybrać odpowiednie materiały elewacyjne. Najbardziej popularne są drewno, kamień i surowy beton.
Elewacja domu nowoczesna charakteryzuje się przede wszystkim stonowanym kolorem. Na fasadzie budynku umieszcza się dodatkowo różne elementy okładzinowe, dzięki którym możliwe jest podkreślenie wybranych części ścian zewnętrznych oraz osiągnięcie zamierzonego efektu wizualnego. Takie zabiegi umożliwiają stworzenie nowoczesnej elewacji nawet w przypadku starego domu.
Czym charakteryzują się nowoczesne elewacje domów?
Nowoczesna elewacja domu musi spełniać dwie podstawowe funkcje – ochronną i estetyczną. Materiał na elewację musi być odporny na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego powinien zapewniać wymianę powietrza między warstwami, z których składają się ściany zewnętrzne.
O wyglądzie elewacji budynku w dużej mierze decyduje jego styl. Jeśli obiekt nawiązuje kształtem do dworku lub tradycyjnego domu w kształcie prostokąta przykrytego dachem dwuspadowym lub wielospadowym, ściany zewnętrzne zazwyczaj charakteryzują się symetrycznym układem detali architektonicznych. Nowoczesne modernistyczne oraz industrialne bryły cechuje duża ilość panoramicznych przeszkleń. Dodatkowe ozdobniki dopasowuje się do kształtu domu, sposobu rozmieszczenia okien oraz przeznaczenia pomieszczeń znajdujących się za przegrodami zewnętrznymi. Podobna sytuacja występuje w przypadku budynków zaprojektowanych na planie częściowo wydłużonego prostokąta, których dach charakteryzuje się niewielkim kątem nachylenia.
Nowoczesne elewacje jednorodzinnych domów parterowych i piętrowych pokrywa się tynkiem lub płytami fasadowymi w naturalnych barwach. Dominują stonowane kolory, które nawiązują do przyrody i tradycyjnej architektury. Najczęściej stosuje się barwy w chłodnych odcieniach. Wyjątek stanowi coraz popularniejsza cegła naturalna.
Nowoczesna elewacja z drewnem
Drewno najczęściej stanowi kontrast dla ogólnej kolorystyki budynku i jest sposobem na wizualne ocieplenie bryły domu. Za oryginalne i ciekawe rozwiązanie uważa się miejscowe wprowadzenie drewnianych elementów na fasadę ‒ np. ułożenie ich na jednej ze ścian. Trwałość nowoczesnej elewacji z elementami drewnianymi zależy przede wszystkim od gatunku drewna. Najbardziej odporne są gatunki egzotyczne (np. cedr, merbau). Za główną wadę okładzin drewnianych uważa się ich cenę ‒ surowiec egzotyczny jest bardzo drogi. Alternatywą dla drewna są elementy kompozytowe, które wiernie je imitują. Deski z kompozytu są dostępne w ogromnej liczbie wzorów i kolorów. Są wyjątkowo trwałe i nie poddają się destrukcyjnemu działaniu czynników atmosferycznych i mechanicznych. Co więcej, materiał kompozytowy nie wymaga żadnych zabiegów impregnacyjnych.
Nowoczesne elewacje z kamienia
Fasady wykończone kamieniem bardzo często nawiązują do stylu rustykalnego, w którym komponują się z otaczającą zielenią. Odpowiednio dobrany i ułożony kamień może również nadać elewacji luksusowy charakter. Materiał ten jest dostępny w wielu formach, wzorach i kolorach. Kamień najczęściej wykorzystuje się do podkreślenia detali architektonicznych, takich jak narożniki, cokoły lub słupy. Najczęściej stosowanymi kruszywami są granity, łupki kwarcowe, wapienie i piaskowce. Niektóre rodzaje kamienia na elewacji, podobnie jak naturalne drewno, wymagają regularnej impregnacji i czyszczenia. Kamień fasadowy może mieć postać drobnych elementów okładzinowych, płyt lub paneli.
Elewacje betonowe, klinkierowe i pokryte płytkami
Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest stosowanie betonu architektonicznego na fasadach. Surowość tego materiału podkreśla nowoczesność, a zarazem prostotę bryły budynku. Płyty z betonu bardzo dobrze komponują się ze szkłem i drewnem.
Z kolei cegła klinkierowa na elewacji to rozwiązanie dla budynków, których ściany zewnętrzne są zaprojektowane jako trzywarstwowe. W takich przegrodach warstwa zewnętrzna (okładzinowa) może być wykonana z klinkieru. Elewacje klinkierowe są niepalne i bardzo odporne na mróz i uszkodzenia. Należy pamiętać, że użycie tego surowca na ściany wymaga zastosowania specjalnych materiałów (zapraw) oraz dużej staranności przy wykonywaniu prac.
Alternatywą dla cegieł klinkierowych są płytki wytwarzane z tego samego materiału. Taka okładzina cechuje się trwałością i odpornością. Elementy z klinkieru są dostępne w kilku odcieniach, dzięki czemu mogą być częścią aranżacji utrzymanych w różnych stylach.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: