Samodzielne szpachlowanie ścian nie wymaga specjalnych umiejętności, a jedynie cierpliwości i dokładności. Czym szpachlować ściany, by uzyskać równą i gładką powierzchnię? Jakie są poszczególne etapy wyrównywania ścian i jakich narzędzi należy użyć?
Szpachlowanie ścian pozwala na wyrównanie wszelkich rys, pęknięć i ubytków w ścianach przed malowaniem lub tapetowaniem ścian. Używa się w tym celu masy szpachlowej.
Na czym polega szpachlowanie ścian?
Szpachlowanie ścian pozwala na uzyskanie równych i gładkich powierzchni zarówno w nowo budowanych, jak i remontowanych domach. Wykonuje się je zarówno dla ścian pokrytych tynkiem jak i zbudowanych w systemie suchej zabudowy. W pierwszej kolejności polega ono na uzupełnieniu wszelkich ubytków znajdujących się na ścianach i sufitach. Po tym etapie masą szpachlową pokrywa się całe powierzchnie ścian, aby zniwelować pozostałe nierówności. W przypadku szpachlowania regipsów masę nakłada się na ich łączenia. Tak przygotowane ściany i sufity zwykle wymagają jeszcze nałożenia warstwy gładzi, która będzie ostateczną bazą przed malowaniem lub tapetowaniem ścian.
Koszt szpachlowania ścian w całym domu może być dużym obciążeniem dla budżetu budowlanego lub remontowego, dlatego wielu inwestorów decyduje się wykonać tę czynność samodzielnie. Wyrównywanie ścian i sufitów nie jest skomplikowane, wymaga jedynie cierpliwości i dużej precyzji.
Narzędzia do szpachlowania
W przypadku samodzielnego wyrównywania ścian i sufitów należy zaopatrzyć się w niezbędne produkty i narzędzia do szpachlowania. Środek gruntujący i szeroki pędzel posłużą na etapie przygotowania ścian do szpachlowania. Do uzupełniania ubytków i wyrównania ścian służy masa szpachlowa, masa naprawcza lub gips szpachlowy. W sprzedaży dostępne są gotowe masy lub produkty do samodzielnego rozrobienia z wodą. Do pracy niezbędna będzie szpachelka i szeroka paca do nakładania masy, wiadro i mieszarka lub wiertarka z mieszadłem do rozrobienia masy i papier ścierny do szlifowania. Cały proces wyrównywania ścian, łącznie z ostatecznym ich gładzeniem, można oczywiście zlecić profesjonalistom. Specjalistyczne firmy zamiast ręcznego nakładania masy szpachlowej wykorzystują agregaty służące do szpachlowania natryskowego, dzięki czemu oszczędzają czas i materiał.
Szpachlowanie ścian krok po kroku
Przed szpachlowaniem ścian i sufitów należy zadbać o odpowiednie przygotowanie i zagruntowanie podłoża. Następnym krokiem jest przygotowanie masy szpachlowej. Masą najpierw uzupełnia się ubytki na ścianach, a następnie pokrywa całą ich powierzchnię.
- Przygotowanie podłoża – w przypadku remontu starych wnętrz należy przed szpachlowaniem usunąć z powierzchni ścian gwoździe, kołki rozporowe, gniazdka elektryczne itp. Ponadto należy usunąć stare i odpadające tynki, farby lub tapety – pomocna będzie w tym przypadku ostra szpachelka i papier ścierny.
- Gruntowanie – aby ujednolicić chłonność podłoża i zwiększyć przyczepność masy szpachlowej, należy wykonać gruntowanie przed szpachlowaniem ścian i sufitów. Służy do tego preparat gruntujący, który nakłada się w sporej ilości szerokim pędzlem - ławkowcem. Po gruntowaniu, a przed rozpoczęciem kolejnych prac należy odczekać, aż środek gruntujący całkowicie wyschnie. Nie powinno to trwać dłużej niż 24 godziny.
- Przygotowanie masy szpachlowej – gotową masę szpachlową przed użyciem należy jedynie wymieszać. Natomiast sypka masa wymaga rozrobienia z wodą. Podczas jej wyrabiania należy zwrócić uwagę na proporcje wody i proszku podane przez producenta na opakowaniu produktu. Do wykonania masy przydatne będzie duże wiadro i mieszadło. Masa powinna mieć konsystencję masła i być pozbawiona grudek Warto pamiętać, by nie przygotowywać masy na zapas – najlepiej przygotować jej tyle, ile można zużyć w ciągu godziny pracy, gdyż po tym czasie produkt traci swoje właściwości.
- Uzupełnianie ubytków – proces szpachlowania ścian i sufitów rozpoczyna się od uzupełniania ubytków w podłożu. Warto na tym etapie wykazać się dużą dokładnością i spostrzegawczością, by dostrzec i pokryć masą szpachlową nawet najmniejsze nierówności na ścianach. Przy pomocy szpachelki masę umieszcza się w miejscach ubytków, a następnie dokładnie zaciera szpachelką lub szerszą pacą do szpachlowania. Na tym etapie nie warto oszczędzać na masie – najlepiej nakładać ją w dużej ilości, po czym z dużą dokładnością ścierać, aby masa szczelnie wypełniła ubytki.
- Wyrównanie narożników – nierówności narożników ściennych również wymagają szpachlowania. Czynność ta polega na nałożeniu masy, zatopieniu w niej aluminiowych narożników, a następnie nałożeniu kolejnej warstwy masy. W ten sposób można również zabezpieczyć narożniki, które będą szczególnie narażone na obtłuczenia. Proces ten należy przeprowadzać przy wykonywaniu suchej zabudowy.
Szpachlowanie na całości – przy pomocy szerokiej pacy należy nałożyć masę szpachlową na całą powierzchnię ścian. Czynność tę należy rozpocząć od dolnych rogów ścian, nakładając masę ciągłym ruchem, a następnie zebrać jej nadmiar i dokładnie wygładzić do wewnątrz. Po wyschnięciu, a przed gładzeniem lub malowaniem ścian, należy powierzchnię wyszlifować papierem ściernym.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: