Z gipsowaniem ścian, które polega na tynkowaniu, szpachlowaniu i gładzeniu powierzchni, można sobie poradzić samodzielnie. Podpowiadamy, jak powinno przebiegać prawidłowe gipsowanie ścian krok po kroku.
Uzupełnienie ubytków w ścianach i wygładzenie ich powierzchni sprawia, że ściany są gotowe na malowanie czy tapetowanie. Przeprowadzane w tym celu gipsowanie ścian nie należy do bardzo skomplikowanych prac.
Co to jest gipsowanie ścian i w jakim celu się je stosuje?
Gipsowanie ścian wykonuje się w celu osiągnięcia idealnie gładkiej powierzchni, która będzie gotowa do nałożenia ostatniej warstwy wykończeniowej. Stosuje się przy tym gładź gipsową lub tynk gipsowy. Gładzią można wyrównać tynki cementowe i cementowo-wapienne, a także powierzchnie betonowe. Tynki gipsowe wykonuje się natomiast na podłożach mineralnych, takich jak cegła ceramiczna, wapienno-piaskowa, beton (zwykły i komórkowy) i płyty wiórowo-cementowe. Należy jednak pamiętać, że zarówno położenie gładzi, jak i tynków gipsowych nie jest zalecane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. W przypadku ścian o dużej chłonności, np. z betonu komórkowego, podłoże przed gipsowaniem należy zagruntować w celu wyrównania jego chłonności, a następnie otynkować.
Gipsowanie ścian krok po kroku
Gipsowanie ścian wymaga dużej dokładności i wprawy, nie potrzeba jednak do niego bardzo specjalistycznych przyrządów ani szczególnych zdolności. Do wyrównania powierzchni stosuje się zazwyczaj gładzie lub tynki gipsowe. Gładzie służą do wyrównania chropowatych powierzchni powstałych po pokryciu przez tynki cementowe lub cementowo-wapienne. Warstwa gładzi powinna mieć 2–3 mm grubości, dzięki czemu drobne nierówności ściany zostaną ukryte, a powierzchnia będzie idealnie gładka i biała. Z kolei tynki gipsowe są najczęściej nakładane w jednej warstwie o grubości maksymalnie 2 cm. W odróżnieniu od pozostałych rodzajów tynków nie wymagają już wyrównania gładzią, gdyż tworzą gładką powierzchnię. Tynki gipsowe można nakładać ręcznie lub maszynowo przy pomocy agregatu tynkarskiego.
Warto wiedzieć, że nie zaleca się prac z gładzią i tynkiem gipsowym w temperaturach niższych niż 5℃. Nie należy też gipsować podłoży drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych.
Przygotowanie podłoża – gruntowanie i wyrównanie ubytków
Pierwszym ważnym etapem w pracach z gładzią i tynkiem gipsowym jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które polega na oczyszczeniu go z pyłu i kurzu, odtłuszczeniu, dokładnym umyciu, a także usunięciu łuszczącej się farby i tynku. Ze starych ścian trzeba również usunąć kołki rozporowe i gwoździe. Elementy metalowe, np. okucia drzwi, fragmenty grzejników i rur, które pod wpływem gipsu mogłyby korodować, należy zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym. Następnym krokiem jest pokrycie ściany preparatem gruntującym, który poprawi jej przyczepność i wyrówna chłonność. Pominięcie tego kroku może skutkować tym, że zbyt chłonna ściana będzie absorbować wodę ze świeżo położonej gładzi lub tynku, a po wyschnięciu pękać. Środek gruntujący nakłada się w sporych ilościach szerokim pędzlem na całą powierzchnię ścian, po czym należy poczekać do jego całkowitego wyschnięcia.
Kolejnym etapem w przypadku kładzenia gładzi na istniejących tynkach jest szpachlowanie ścian, które ma na celu wyrównanie wszelkich pęknięć, rys i ubytków przy pomocy gipsu szpachlowego lub masy szpachlowej. Rysy przed szpachlowaniem należy pogłębić, fazując ich wewnętrzne krawędzie pod kątem 45 stopni ostrą metalową szpachelką, oczyścić, a następnie szczelnie wypełnić elastyczną masą szpachlową, nakładając ją w nadmiarze, a później dokładnie ścierając.
Na rynku dostępne są zarówno gotowe produkty do szpachlowania, jak i sypkie zaprawy do samodzielnego wymieszania z wodą. Przydatne okażą się również pace i szpachle – koniecznie ze stali nierdzewnej lub plastiku, które nie korodują pod wpływem wody i gipsu.
Gładzenie i tynkowanie ścian
Po wyschnięciu masy szpachlowej należy nałożyć gładź gipsową na całą powierzchnię ścian, używając do tego szerokiej pacy. W tym przypadku również można wybrać gotowy produkt lub przeznaczony do rozrobienia z wodą. Zaprawę sypką należy wymieszać z wodą w proporcjach zalecanych przez producenta, stopniowo dodając proszek do wody, aż do uzyskania konsystencji pozbawionej grudek. Nie zaleca się przygotowywania zbyt dużej ilości zaprawy, gdyż po stwardnieniu nie nadaje się ona do użycia. Przygotowaną gładź nakłada się na szeroką pacę i rozprowadza na całej powierzchni ścian. W przypadku tynku gipsowego również można użyć szerokiej pacy, jednak coraz częściej stosuje się w tym celu agregat tynkarski. Maszyna ułatwia także przygotowanie mieszanki. Idealnie równą powierzchnię osiąga się po wyschnięciu i wyszlifowaniu warstwy gładzi lub tynku gipsowego. W tym celu używa się papieru ściernego o granulacji 100–150 i specjalnej pacy lub kostki do szlifowania. Aby sprawdzić, czy powierzchnia po gładzeniu jest dokładnie wyrównana, stosuje się przede wszystkim łatę budowlaną. Pomocna może okazać się również lampa halogenowa skierowana na ścianę. Dzięki niej wszystkie najdrobniejsze nierówności będą podświetlone i dobrze widoczne.
Sprawdź firmy w wybranych województwach:
a także w wybranych miastach: