Mocowanie murłaty wymaga odpowiedniej wiedzy i zastosowania specjalistycznych narzędzi, takich jak: kotwy i szpilki do murłaty oraz łączniki. W zależności od rodzaju dachu istnieją różne sposoby montowania oraz połączenia krokwi z murłatą.

Mocowanie murłaty wymaga odpowiedniej wiedzy i zastosowania specjalistycznych narzędzi, takich jak: kotwy i szpilki do murłaty oraz łączniki. W zależności od rodzaju dachu istnieją różne sposoby montowania oraz połączenia krokwi z murłatą.

Murłata to drewniana belka dachowa, którą układa się równolegle na murze budynku. Jej główną funkcją jest przeniesienie obciążenia z więźby dachowej (szkieletu dachu) na ściany. Jedną z najważniejszych czynności, jaką należy wykonać podczas konstruowania dachu jest mocowanie krokwi do murłaty. Nie mniej ważna jest również zabudowa, izolacja oraz ocieplenie murłaty.

Sposoby na połączenie krokwi z murłatą

We współczesnym ciesielstwie istnieje wiele metod na mocowanie krokwi do murłaty. Przed przystąpieniem do prac, warto zapoznać się z rodzajami złączy. Najczęściej stosowane są: złącza ciesielskie (przeznaczone do pracy z drewnem, np. połączenie na zacios, na wrąb) oraz łączniki mechaniczne (np. wkręty krokwiowe, gwoździe). Jednym z najpopularniejszych i najprostszych rozwiązań na połączenie krokwi z murłatą jest zacios, który zastąpił wcześniejsze połączenia – zamek galicyjski oraz kurpiowski. Jest to dużo bardziej skuteczna i mniej czasochłonna technika, która zapewnia stabilność i solidność. Polega na wykonaniu nacięcia w krokwi na głębokości mniejszej niż jedna trzecia wysokości jej przekroju. Elementy należy ze sobą połączyć dodatkowo za pomocą wkrętów lub gwoździ konstrukcyjnych.

Choć zacios jest najczęściej stosowaną metodą, warto również wiedzieć, jak połączyć krokwie z murłatą za pomocą zamku kurpiowskiego. W murłacie należy wykonać dwa trójkątne nacięcia, natomiast w krokwi – trapezowe. Jeśli dobrze dopasujemy zamek, nie ma potrzeby stosowania elementów łączących, ponieważ przy dużej powierzchni stykowej możliwe jest pełne przeniesienie obciążeń. Ten typ połączenia murłaty z krokwią praktycznie przeszedł do lamusa, ponieważ jest dość trudny do wykonania. Jego uproszczoną formą jest zamek galicyjski, w którym nie stosuje się trójkątnego wrębu, ponieważ został on zastąpiony zwykłym ścięciem. W tym przypadku również nie ma konieczności używania łączników.

Poza stosowanymi technikami na połączenie krokwi z murłatą bardzo ważne są rodzaje elementów łączących. Tutaj najczęściej stosuje się łączniki mechaniczne w połączeniu z kątownikami i płytkami stalowymi. Oczywiście zdarzają się również nietypowe konstrukcje, które wymagają wykorzystania mniej popularnych łączników, np. kątowniki Knaga.

Dach bez murłaty – czy to jest problem i jak sobie z nim poradzić?

Pomimo że murłata jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych dachów, to istnieją również budynki, które nie są wzmacniane murłatą. Zdarza się to czasami w konstrukcjach starego typu, które jednak można odnowić i podeprzeć brakującymi belkami. Niestety wymaga to dodatkowej pracy i wiedzy, ale nie jest to niewykonalne. Można to zrobić, stawiając zupełnie nowy szkielet lub poprzez mocowanie krokwi do wieńca, na przykład za pomocą kotew. Niektórzy fachowcy będą także zdania, że dach bez murłaty wcale nie decyduje o jego solidności. W takim przypadku najważniejsza jest dobrze skonstruowana więźba, na której oparty będzie cały dach. Należy ją wtedy odpowiednio przymocować do wieńca, najlepiej z użyciem kątowników ciesielskich oraz stalowych kotew rozporowych. Można także wklejać śruby.

Dlaczego ocieplenie murłaty jest ważne?

Ocieplenie murłaty zapobiega wydostawaniu się ciepła na zewnątrz. Jest to najbardziej dotkliwe dla domowników, którzy zamieszkują pomieszczenia na poddaszu. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu i dowiedzieć się, jak powinna przebiegać prawidłowa izolacja murłaty. Najszybszym rozwiązaniem jest ułożenie wełny mineralnej od zewnątrz. Jest to związane z doklejeniem jej pasów przyciętych w taki sposób, aby ich koniec znajdował się na poziomie górnej powierzchni murłaty, dzięki czemu ocieplenie ścienne łączy się z dachowym. Dużo trudniejszym zadaniem jest ocieplenie murłaty od wewnątrz. Wymaga to wycięcia wzdłuż murłaty obudowy z płyt kartonowo-gipsowych. Następnym krokiem jest wypełnienie wełną mineralną oraz osłonięcie od zewnątrz membraną dachową. Należy również pamiętać o izolacji przeciwwilgociowej, która polega na odseparowaniu murłaty od wieńca. Tutaj znakomicie się sprawdzi papa lub folia pod murłatę, która zapewni skuteczną ochronę przed wilgocią.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: