Lukarna wykorzystywana jest przede wszystkim do lepszego doświetlenia pomieszczeń...

Lukarna wykorzystywana jest przede wszystkim do lepszego doświetlenia pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Jest to ciekawa alternatywa dla okien połaciowych. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie również z uwagi na to, że lukarna ma bardzo dekoracyjny charakter i sprawia, że bryła budynku prezentuje się ciekawiej. Dodatkowo można jej formę dopasować do stylistyki elewacji oraz zwiększa ona funkcjonalność poddasza.

Najlepiej, aby lukarna dachowa była uwzględniona już w podstawowym projekcie domu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką konstrukcję wykonać w już istniejącym budynku. Jakie są rodzaje lukarn i co warto wiedzieć na temat ich konstrukcji?

Czym jest lukarna?

Czym jest lukarna? Co dokładnie mówi definicja? W wielu publikacjach można przeczytać, że lukarna to rodzaj konstrukcji w dachu, która umożliwia odpowiednie doświetlenie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu użytkowym. Takie rozwiązanie jest stosowane szczególnie chętnie w przypadku, gdy poddasze ma być adaptowane do celów mieszkalnych. Jest to rodzaj nadbudówki, który pozwala na umieszczenie w dachu okna ściennego – okno jest tutaj zabudowywane ściankami i ma dodatkowe zadaszenie. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne zwiększenie funkcjonalności pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. W zależności od rodzaju, lukarnę można zastosować zarówno w nowoczesnych projektach, jak i takich, które nawiązują do klasycznej stylistyki.

Jakie są rodzaje lukarn?

Przed wyborem konkretnej lukarny warto wiedzieć, jakie są rodzaje tego typu konstrukcji. Najczęstsze to:

● Lukarna pulpitowa – jest to rodzaj lukarny, który stosowany jest często przy dachach o dużych spadkach – powyżej 40 stopni. Ze względu na prosty kształt daszku jest dyskretną ozdobą domu. Lukarny tego typu są nie tylko estetyczne, ale dają też wiele możliwości aranżacji wnętrz, przy których się je stosuje. Wskazuje się, że pomieszczenie z taką lukarną jest niemalże tak samo użyteczne, jak te z tradycyjnym stropem – niweluje się skosy dachu. Dodatkowo może to być też lukarna z balkonem, co również zwiększa funkcjonalność pomieszczenia, a także wpływa na wygląd elewacji budynku. Jeżeli decydujemy się na lukarnę bez balkonu, pod oknem można ustawić biurko, stolik lub zorganizować kącik wypoczynkowy.

● Lukarna z dachem trójspadowym – ten rodzaj lukarny stosowany jest zazwyczaj przy dachach o mniejszych spadkach. Jej dach dobrze komponuje się z główną częścią pokrycia dachowego, co powoduje, że jest mniej widoczna. Często lukarna trójspadowa jest na tyle szeroka, że można ją wykorzystać do ciekawej aranżacji wnętrz na zaadaptowanym do celów mieszkalnych poddaszu.

● Lukarna z dachem dwuspadowym – konstrukcja lukarny dwuspadowej pozwala na jej wykorzystanie przy dachach o średnim i wysokim spadku. Zazwyczaj jest węższa od lukarny pulpitowej, dlatego też daje ograniczone możliwości co do organizacji wnęki wewnątrz domu. Rzadko przekracza ona rozstaw dwóch krokwi, a najczęściej ma szerokość około 1 m. Można w niej ustawić stół lub szafkę.

● Lukarna typu bawole oko – można spotkać się również z nazwami wole oko lub owalne oko. Nazwa tej lukarny wzięła się od charakterystycznego kształtu. Okrągłe lub owalne okno znajduje się pod zaokrąglonym fragmentem dachu. Jest to niezwykle dekoracyjna lukarna. Konstrukcja taka wykorzystywana jest przede wszystkim w domach o dużych dachach, których stylistyka nawiązuje do klasycznych projektów.

● Lukarna trójkątna – zazwyczaj wyposażona jest w niewielkie okno i w związku z tym chętnie stosowana jako sposób na doświetlenie pomieszczeń, takich jak toaleta czy łazienka, a także ciągów komunikacyjnych, w szczególności schodów.

Tradycyjne lukarny z zabudowanymi ścianami bocznymi kojarzone są z klasycznym budownictwem. Jednak tego typu konstrukcje można z powodzeniem wykorzystać także we współczesnych projektach. Nowoczesna lukarna może mieć przeszklone boki w ramach lub być wykonana w całości ze szkła, z mało widocznymi łączeniami. W nowoczesnych budynkach sprawdzi się również lukarna jednospadowa o prostej konstrukcji lub z płaskim dachem.

Konstrukcja lukarny – jakie wady i zalety ma takie rozwiązanie?

Podstawową zaletą lukarn jest to, że pozwalają zwiększyć funkcjonalność pomieszczeń znajdujących się na poddaszach. Wybudowanie lukarny nie tylko doświetla wnętrze, ale także daje możliwość lepszego zagospodarowania przestrzeni mieszkalnej. Dzięki niej znacznie zwiększa się również estetyka elewacji – staje się ona ciekawsza pod względem wizualnym.

Trzeba jednak pamiętać, że budowa lukarny w istniejącym dachu to dość spora inwestycja. Związana jest przede wszystkim z koniecznością ingerencji w konstrukcję dachu, wykonaniem projektu (dobrze wykonany projekt pozwoli uniknąć tak zwanego tunelowego oświetlenia) i jego realizacją. Warto też zainwestować w odpowiednie ocieplenie lukarny, które pozwoli na uniknięcie wychładzania pomieszczenia, minimalizując straty ciepła oraz w ochronę przed zawilgoceniem wodą opadową i parą wodną z wnętrza domu.Z wysokimi kosztami trzeba liczyć się szczególnie w sytuacji, gdy chcemy mieć lukarnę owalną.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: