Obecnie na rynku jest dostępnych przynajmniej kilka sposobów na ogrzewanie domów

Obecnie na rynku jest dostępnych przynajmniej kilka sposobów na ogrzewanie domów. Niektóre rozwiązania są tańsze (ogrzewanie własnym opałem), a inne znacznie wygodniejsze, lecz droższe (ogrzewanie gazowe czy elektryczne).

Każdy z dostępnych na rynku sposobów ogrzewania ma swoje wady i zalety. Wybór idealnej formy ogrzewania powinien być uwarunkowany indywidualnymi oczekiwaniami właściciela domu i jego możliwościami finansowymi.

Ogrzewanie domu – co należy wiedzieć?

Domy są ogrzewane dzięki instalacji grzewczej. Ta instalacja jest jedną z najbardziej kosztownych instalacji do wykonania w domu, zarówno pod względem kosztów inwestycyjnych, jak i codziennej eksploatacji. Ogrzewanie domu jednorodzinnego to temat bardzo szeroki, gdyż istnieją różne rodzaje ogrzewania, np.:

● ogrzewanie podłogowe,

● ogrzewanie ścienne,

● ogrzewanie grzejnikowe.

Z uwagi na rodzaj paliwa możliwe jest ogrzewanie gazowe, elektryczne, kominkowe albo za pomocą kotła i materiałów opałowych.

Wybór sposobu ogrzewania nie jest prosty. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań właściciela domu, zamożności i zaangażowania. Jeśli na przykład właściciel nie chce samodzielnie rozpalać żaru w kotle, dokładać materiałów opałowych, a ceni sobie rozwiązania wygodniejsze, powinien zdecydować się na ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Przy czym te dwa sposoby ogrzewania domów są droższe w eksploatacji.

Jakie są koszty ogrzewania domu?

Koszty ogrzewania domu są bardzo różne. Właściciele domów w małych miejscowościach, posiadający własne drewno, za najtańsze rozwiązanie uważają centralne ogrzewanie domu, własnym kotłem, za pomocą drewna i ekologicznych materiałów opałowych. W ten sposób można średniej wielkości dom ogrzać w sezonie zimowym za 1500–2000 zł.

Nieco droższe jest ogrzewanie gazem ziemnym. Chociaż po zainstalowaniu innowacyjnego, oszczędnego pieca gazowego dom o wielkości nawet 200–250 m2 można ogrzać w sezonie zimowym za 2000–3000 zł.

Alternatywą jest ogrzewanie elektryczne, które idealnie sprawdza się zarówno w domach o niewielkiej powierzchni, jak i tych wybudowanych w standardzie domów energooszczędnych (ekologicznych). Wówczas zużycie prądu na ogrzanie takiego domu w sezonie zimowym nie jest zbyt wysokie. Znane są przykłady ogrzania prądem w zimie domu o metrażu do 250 m2 za 3000–4000 zł.

Warto jednak dodać, że nie zawsze właściciel będzie miał dowolność w wyborze najtańszej formy ogrzewania nieruchomości. Możliwe do zastosowania systemy ogrzewania budynku w danej gminie określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z prawem inwestor musi uwzględniać ww. wytyczne przy wyborze formy ogrzewania.

Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Najtańszy system ogrzewania domu to ogrzewanie drewnem opałowym lub węglem. Można także zdecydować się na ogrzewanie domu kominkiem, do zasilania którego stosuje się drewno. Najtańszy system ogrzewania domu jednorodzinnego to oparcie transferu ciepła na węglu, który jest tanim, aczkolwiek najmniej ekologicznym rozwiązaniem dla środowiska. Przy wyborze rodzaju ogrzewania duże znaczenie mają: metraż domu, możliwości finansowe i jak już wcześniej wspomniano – lokalizacja miejscowości i zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Można zdecydować się na tradycyjne ogrzewanie domu lub postawić na najnowsze technologie, do których należą ogrzewanie elektryczne i wyposażenie budynku w kolektory słoneczne, które będą podgrzewały wodę do codziennego użytku. Fotowoltaika to nowoczesne ogrzewanie domu, które jest proekologiczne i stosunkowo szybko się zwraca.

Ogrzewanie centralne domów jednorodzinnych jest zasilane np. piecem węglowym. To najczęściej stosowane rozwiązanie, które jest też ekonomiczne. Piec węglowy o konstrukcji wszystkopalnej charakteryzuje się niezwykle atrakcyjną ceną zakupu. Kotły kosztują do kilku tysięcy złotych, jednak pozbawione są funkcji sterujących. Piec na węgiel zapewnia niski koszt eksploatacji, jednak wadą jest ciągła kontrola spalania i konieczność uzupełniania paliwa zapewniającego ciepło. Innym rozwiązaniem jest piec na ekogroszek, który jest bardziej ekologiczny od węgla. Przy ogrzewaniu centralnym dzięki zastosowaniu odpowiedniej armatury regulacyjnej można uzyskać zadaną temperaturę w pomieszczeniach.

Innym rodzajem ogrzewania jest ogrzewanie gazowe. Piec gazowy jest wygodnym rozwiązaniem ze względu na wysoki komfort użytkowania i zapewnienie równomiernej temperatury. Piec nie emituje ani pyłu, ani dymu, który może zanieczyszczać pomieszczenia. Istnieje kilka typów pieców gazowych, m. in. wysokosprawne kotły kondensacyjne .

Ostatnim rodzajem ogrzewania jest ogrzewanie elektryczne. Jest to najtańsze rozwiązanie pod względem inwestycyjnym. Zaletą jest także łatwa sterowalność temperaturą w pomieszczeniach. Niskie koszty inwestycji i szybkie rozprowadzenie ciepła to zalety tego systemu. Minusem takiego ogrzewania są wysokie koszty eksploatacyjne. Z roku na rok podwyższane są ceny energii elektrycznej, co nie zachęca do stosowania tego rodzaju ogrzewania.

Sprawdź firmy w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach: