Koszty budowy domu: na czym można oszczędzić? Na czym nie warto ciąć kosztów?

Często spotykamy się ze zdaniem, że kiedy przygotowujemy szacunkowy kosztorys budowy domu, należy go pomnożyć przez 2 i wtedy dopiero otrzymamy w miarę sensowny wynik. Niestety, jest to prawda, szalejące ceny materiałów, problem z brygadami budowlanymi i nieznajomość rynku, może generować bardzo duże koszty.

Trzeba więc szukać oszczędności. A jak wiadomo oszczędzać można na wszystkim, ale o tym, na czym warto, a na czym nie, dowiecie się poniżej.

Koszty budowy domu: na czym można oszczędzać na budowie?

Projekt: to tu wygenerujesz najwięcej oszczędności! 

Zasada jest bardzo prosta: gotowy projekt jest tańszy niż projekt indywidualny na zamówienie.  Pare wskazówek konstrukcyjnych:

  • Wybierając projekt warto mieć świadomość, że czym prostsza bryła (na planie prostokąta), tym bardziej ekonomiczna.
  • Dom piętrowy o tej samej powierzchni co parterowy, zawsze będzie od niego droższy - schody i stropy to pożeracze pieniędzy.
  • Najtańszy i najprostszym w budowie jest dach dwuspadowy (nachylenie od 30 do 45 stopni)*.
  • Rezygnując z budowy piwnicy lub garażu podziemnego, jesteś w stanie na starcie zaoszczędzić 30% kosztu budowy domu w stanie surowym.
  • Tańszym rozwiązaniem może się okazać płaski stropodach, ALE z reguły niedopuszczony jest przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. 

Samodzielna organizacja budowy*

Możesz nawiązać współpracę z firmą, która wybuduje Ci dom od przysłowiowego A do Z - wykonają wszystkie pracę, biorą na siebie zakup materiałów i jeszcze wspomogą cię w kwestiach urzędowych. To rozwiązanie jest prostsze dla Inwestora, zajmuje mniej czasu ijest też niestety dużo droższe.

Jeśli więc wolisz lub musisz zainwestować więcej czasu niż pieniędzy, to właśnie awansowałeś na Logistyka** na własnej budowie. Gratulacje! Co należy do Twoich obowiązków? Przede wszystkim organizacja całej budowy. Samodzielny wybór wszystkich podwykonawców (cieśli, geodetę, dekarzy, itp.) i załatwianie potrzebnego sprzętu budowlanego (koparki, gruszki betonowe, zagęszczarki, itp.) - w ten sposób możesz negocjować ceny na każdym etapie budowy. Kupno materiałów i przygotowanie harmonogramu ich dostaw. 

Wydaje Ci się, że ekipy budowlane będą miały lepsze rabaty w hurtowniach? To może być prawda, ale pamiętaj, że nigdy nie sprawdzisz ile materiału tak naprawdę zostało wbudowane.  

*To praca na co najmniej pół etatu. Budowa w systemie gospodarczym (samodzielnym) wymaga wiele cierpliwości. Jeśli już wiesz nie masz tyle czasu lub zapału, omiń ten punkt. 
**Nie popadaj tylko w samozachwyt, wciąż potrzebujesz Kierownika Budowy.

 

Koszty budowy domu: na czym nie warto oszczędzać?

Okna

Wybór odpowiednich okien to nie lada wyzwanie. Okna nie tylko wpływają na estetyczny wygląd pomieszczania w wewnątrz, ale i na wygląd całego budynku z zewnątrz. Dodatkowo to przez nie ucieka najwięcej ciepła i przedostaje się wilgoć.

Warto zainwestować w dobre i ciepłe okna, a zatem i droższe, czyli dla przykładu - energooszczędne, 3-szybowe z ciepłym profilem. Dodatkowo warto dokupić taśmy izolacyjne - to nie duży koszt, a stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed mostkami termicznymi i wilgocią. Podziękujesz sobie, przy pierwszym rachunku za ogrzewanie, zimą. 

Ocieplenie domu

Jeśli nie jesteś miłośnikiem chodzenia w kurtce po domu podczas naszych polskich zim lub wydania co drugiej wypłaty na rachunki, to proponuje jednak nie rezygnować z tego elementu. Obecnie na rynku proponowanych jest coraz więcej materiałów, o bardzo dobrych właściwościach cieplnych - już przy 15 cm jesteś w stanie zbudować cieple ściany. Drobna rada: wielu inwestorów odwleka w czasie otynkowanie ocieplenia, myśląc, że nie jest to najpilniejsza praca. Trzeba jednak pamiętać, ż styropian pod wpływem słońca i opadów, szybko niszczeje.

Cement*

Nawet jeśli zamawiasz beton z węzła, to zawsze znajdzie się potrzeba użycia paru worków cementów na budowie. Jak wiec wybrać cement, żeby nie wtopić pieniędzy? Kupując cement, należy zwracać uwagę, czy na opakowaniu znajduje się napis „Pewny Cement” - to znak zarezerwowany tylko dla produktu wytwarzanego w kontrolowanych i sprawdzonych warunkach, zgodnie z obowiązującymi wymaganiami.

Uważaj na produkty z tzw. „mieszalni cementów”, które oferują w większości produkty „cementopodobne” po bardzo korzystnych cenach. Skutkami użycia niepewnego cementu mogą być przebarwienia, złuszczenia betonu i nietrwałość konstrukcji. PAMIETAJ: pewny cement jest podstawą pewnego betonu, z którego zbudujesz pewny dom.

*Trzeba uważać na oszczędności na wszystkich materiałach budowlanych, bo mogą to być oszczędności pozorne. Remont jest droższy niż budowa

Ekipa budowlana

Ze swojego doświadczenia wiem, że na dobrych fachowców trzeba czekać, bo z reguły mają pracę na 3- 4 domki do przodu. I niestety nie są tani - trzeba płacić za doświadczenie, rzetelność i pozytywne opinie. Jeśli jakaś oferta wydaje się być zbyt atrakcyjna cenowo, to trzeba się zastanowić dlaczego są dostępni od ręki za połowę ceny*.

Nie oznacza to, że najdroższa jest najlepsza. Z przyszłym wykonawcą warto podpisać umowę o roboty budowlane, gdzie znajdzie się zakres prac wraz z harmonogramem

*Może się też okazać, że doliczają ukryte koszty, o których się dowiesz podczas zaawansowania prac. 

Jeśli szukasz solidnych ekip, możesz je znaleźć w naszej bazie. Za darmo wyszukasz, wycenisz budowę (u wielu wykonawców) i zlecisz pracę. 

Sprawdź zlecenia w wybranych województwach:

a także w wybranych miastach:

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Pogotowie Budowlane.
crossmenu